Nüve Forum


Rana Noble hakkinda Tosya Ağzı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Geleneklerimiz, yerleşmiş adetlerimiz, dilimiz, şivelerimiz, ağızlarımız artık kullanılmaya kullanılmaya unutulmaya yüz tuttu. Türk dilinin zenginliğini gülümseyerek izlediğim ve artık maalesef sadece köylerde bir kaç kişi tarafından kullanılan Tosya Ağzı da

Like Tree31Likes
  • 8 Post By yabangülü
  • 4 Post By CiwCiw
  • 5 Post By Unrealseptic
  • 5 Post By loli
  • 4 Post By ghostgirl
  • 4 Post By acemkızı
  • 1 Post By Ömer Faruk Eryılmaz

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.06.09, 10:49
yabangülü - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Nereden: Türkiye
İletiler: 231
yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.yabangülü artık çok görkemli biri.
Standart Tosya Ağzı

[coverattach=1]Geleneklerimiz, yerleşmiş adetlerimiz, dilimiz, şivelerimiz, ağızlarımız artık kullanılmaya kullanılmaya unutulmaya yüz tuttu. Türk dilinin zenginliğini gülümseyerek izlediğim ve artık maalesef sadece köylerde bir kaç kişi tarafından kullanılan Tosya Ağzı da değer verilerek, bugünün gençlerine tanıtılarak yaşatılırsa kültürümüzü kaybetmememizde büyük etkisi olur inancındayım. Bir genç öğretmenimiz bu konuya el atarak Tosya insanının sıcak, esprili dilini kaleme almış.
Ellerine sağlık Zeynep öğretmen.[coverattach=2]


Tosya Ağzı ile: gayınna olmak zor iş
Hatice hanım kendi kendine söylenmektedir:
hortlamıyasıca gelin zabalayın galkmak bilmiyo. Nebiyin niye alduk bu gelini. Farağandan yatıyo hala. Bek didile bağa alma o gızı dii emme göbele söz geçüremedükki. Ahh ahhh..
Kapı çalınır***8230;
Amanin kim geldiyki bu saatte..iriiiiiiiii gız senmiydin de gelivi gelivi amanin ne iyi ittin de geldin gı. Bende bek sıkıldıydım. Körolmıyasıca gelin galkmadı safram gabardı.
Gız bu saatte yatulumuymuş hiç. Senin gelinde bek farahmış vallay dimeyin.
Gız sorma bu gelinden çektüğüm. Galkıpda bi hayadı süpürivimedi. Aşamdan didim bide. Eli ayağa işe vamıyo. Anası gılıklı işte. Sen neyttin oğlana gız bulividinmi?
Yok gız bulamadım. Bende sağa soruyun di geldim. Gızların köküne gıran girdi sanki. Şöyle ilayuklu bişi bulamadım. Bek ıncıklanıyon gı. Oğlanı eversem hacca gidecen.
Gız tuyumuna ıncıklanıyon sağa oturgeçlerin mıstağın gızını alalım bek güzel düğme gibi.
Yooo gız onla bize olumu. Onun anasına bek doğuz diyolar. Bek geçümsüzümüş. Oğlana dirlük vimez.
Anasını neydecen gızı alacan. Gız bek hamarat, gözü otlu. Geçen otumuya gitdük bi bazlamaç itti amanin sepir sepir döküldü.
Yoo alman ben o gızı. Anasuyla geçinemeyüz. Gız sen menteşağaların gızını Emine***8217;yi bilimiyon. Oğlan duttudu onu alın dii.
Gız sen delürdün mü o gız bek fışırdak. Aşam zabah Hanönü aşşağa geziyo. Bek lom lom gonuşuyo lafını sözünü bilmiyo. Boşvi sen onu. Göbelide alacöz di aluktuma.
Evin gelini kalkar***8230;.
Gelin:Hoş geldin ayşa diyze. Neydiyoğuz?
Hoş bulduk gızım. Neydelim oğlan everecen gız arıon yok mu arkadaşlarından ney düzgün şööle nasibetlü bişi.
Gelin:Gız ayşa tiyze va bidene emme beğenü müsün bilmiyonki. Cürümsüzlerin gızı Fatma. Bilimiyon onları.
Yoo bilmiyon a gızım nahal bi gız namazlı abdesli olivisin böyüğüne küccüne sayguyu bilsin. Ben başka bişi aramıyon zaten.
Gelin:Ee gösterin sağa ben gızı deri günü aşamı bağa gelecek sende gel orda gör. Gız bek iyi namazlı abdesli ney ayşa diyze emme ecük bişi haldur huldur iş tutuyo bek tez canlı.
Neyse gızım baköcöz gayrı..
Gelin:Ben sufrayı guruyun gayri çay olmuşdu.
Bek nasibetliymişin Ayşa zabahtan patat vurduydum ocağa. Hurunu yaktım aşamada keşkek sürdüydüm. Ismayıl ağabeyyi de çağuruz aşam yimeğini burada yirüz.
İriii gayınnnam bek seviyo gız beni. Emme ben ne gelinlik ittim oğa. Rahmet olasının bi didiğünü iki itmedim. Şindiki gelinle öyle mi laf söyletmiyola. Lombuda lafı koyviyola ne böyük biliyola ne küccük.
Gız aha bizim gelinde öyle. Lombur lombur görsen zabalayın çehre surat bi garış galkıyo. Gayri ilüğümü kemüğümü guruttu. Gız televizyonun başından galduramıyon aşamlayın yimekteyüz di bi poroğram va onu açıyo. Ben dimesem mutfağa girip de bi yimek hasırlamıyacak.. yaptuğu yimekle ney bişiye benzese bari geçen bi pilav yapmış çamur gibi. Anaann evinde insan öğrenmezmi hiç. Hiçidiyo anca yimekleri yinmiyo. Gız ben olmasam oğlan aç galu. Bek gamsuz inan. Onun bulduğu gızdan hayur gelü mü hiç. Sen boşvi onu cuma aşamı horiyenin gızının düğünü var oğa götürüyün seni bek çok gız geliio inan ordan bakaruz. Vadu bi nasibetlüsü elbet.
Gelin sofrayı getirir***8230;
iri gızımm ne zahmet ittin bu gada. Gız bu senün ektüğün patatmı bek cıvığımış.
Hıı gız bu sene patatla böyle bıldır sene bi patat ektiydim ayşa pıfıl pıfıldı valla dimeyin. Huruna ney sürünce iyi oluyo emme böyle haşlayınca nezaketsüz oluo ecük. Az ekividiydim zaten. Bu sene böğürce bek ektim bek gözel. Sağa da viriyin tohmunu.
Gızz bu sene bağa neyde gidemiyon gümeleye ney bakamadım hiç. Adama diyon yapturalım di emme dinemiyo beni. Oğlanı everelim de gayrı öyle yapturuz.
Gız sağa horiyenin güccünü alalım gızzz. Bek güzel o da biber gibi. Bek kibar hanım gız. Uatnınca gulaklarına gada kızarıyo. Yaşı güccük emme böyüdüsün ne olacak.
Nebiyin gı o da bek çelümsüz daha çocuk gibi o da olmaz.
Amaninnnnn sağa da gız beğendiremiyoz. Demirciye mi dövdürecen. neyse bulacöz gayrı bi gelin. De gız niye yimiyon dıkı dıkı vii.
------------------------------
Tosya ağzı ile horiyenin düğününde gız bakacözzzz

Hatice hanım, gelini ve komşusu Ayşe hanım ile Huriyenin düğününe gitmek için hazırlanırlar. Ayşe hanımın oğluna kız beğenecekler***8230;
Hatice hanım bahçeden gelinine seslenir:
Hatice: gız dökülegalasıca hazırlanıpda bitivimedin. Hayadda bekliyon zabahtan beri. Gavak iddin beni begliye begliye. Bi gadımeveli çıkamadın.
Gelin: anaa geliyon aceleğğ ne çatladın mı? Hazırlanıyon işde.
Gelin de başlar kendi kendine söylenmeye:
Gelin: amanin bu kadunda bek tezcanlı. Gayınna didüğün önden gider de gelinine yir dutar düğünde. İrkenden şırkıda indi aşşaa. Lom lom gonuşuyo. Sapaca leyleği gibi şakıyo anca. Başka bildiğü yog.
Hatice: gayz de gelivi gidiyon bag ben simitlenip durma ya***8230;
Bu kez de kaynana söylenmeye başlar:
Hatice: amanin hazırlanıyon dii düğünü kaçıracöz.
Giydükleri bişiye benzese bari düdük gibi badileri alıp giyo. Löhlü gibi çıkıyo meydana. Giydüğü ney yakışmıyo zahti. Oklağaç gibi. Zopa yutmuş sanki. Nebiyin kime çekdi. Osandım gayri.
Gelin: geldim anaa geldim söylenip durma.
Hatice: nerde galdın gı. Düğünde yirleri ney gapmışladu. Gonşuya didim emme sandalyelere sufra bezini bağla dii. Varivi şordan ayşa diyzen kapısına vuruvi insin aşşaa o da.
Gelin: gıızz ayşa diyze de gelivi biz şo çapda bekliyoz seni.
Ayşe: geliyon gonşu geliyon.
Nihayet düğün salonuna gelirler***8230;.
Huriye: irriii hatcik abla hoş geldiğiz gıı.
Hatice: hoş buldukk..gı horiye gayınnalık bek yakışmış gız. Gız gibi çıkmışın gelininden gözel olmuşun. Hani düğürün nerde?
Huriye: gız nebiyin şoyanı doğru gidiydi emme. Bek tıntarlı sorma gı.
Hatice: niye tıntarlandı gı?
Huriye: amanin sona anadurun sağa. Safram ney gabardı gayri. Zabahtan bi horkutma çıkadı. Hala gıvıragısıyo gendünü. Nebiyin şindiden düğürlerle böyle olusak sona neydöcöz bilmiyon
Hatice: gız ıncıklanma olu ööle şşiillee. Hayurlu uğurlu olu inşallah. Varinn köroğullarıneminiye didiydim yir dut diii. Gideli de yirleşelim. Gelivi ayşa hanım.
Yerlerine otururlar. Artık etraflarını süzmeye başlarlar***8230;.
Gelin: anaa ben andurların gelininin yanına gidiyon emi gelürün şindi.
Hatice: görüyon mu gı acuk oturuvimedi şurda. Hep böyle idiyo gı ayşa. Düğüne gidince elalemin gelinleri gibi daş gibi oturuviyin dimiyo. Zoptur zoptur geziyo anca. İl içine karışması bek zor gardaş. Gelin alınca ağnarsın beni.
Ayşe: amanin ben bi gelin buluyun da oğlan iyi olsun. Ben gendü gendüme yiterin. Etlisine sütlüsüne garışman. Midare ney de idmen. Hani gız horiyenin güccük gızı hangisi goremedim.
Hatice: bag şorda garşı geçede oturuyo. Gırmuzu giymiş ben burdayın diyo parıl parıl parlıyo eğerkime. Valla dimeyin ecük böyük olaydı da benim oğlana aludum da şu nemrut gelini çekmezdim. Senin göbele alalım iştinayn.
Ayşe: nebiyin çıtı pıtı bek gözelimiş. Virülemiki bize?
Hatice: niye vimesinle gı oğlumuz dalyan gibi.
Ayşe: gız şorda oynayan gız kiminiki saru bişi giymiş o da gözelimiş.
Hatice: iiriiii sakız gabağa gibi hiç hazı yok onun. Hem onla olmaz size biliyon ben onları babası bek zartacı üçü beşten kesiyo. Geçünemezsiğiz.
Ayşe: gız niye ööle diyon etli butlucana bek gözelimiş. Bek hanım hanumcuk oynuyo.
Hatice: amanin etli butlu gelini neydecen bi bebek neyn doğrunca omarcuk ayusu gibi olu. Bag öte başda hacı mıstağın gızı oturuyo o da bek ilayuklu namazlı abdesli. Oğa da bek yarsıyon ben.
Ayşe: iiriiii onları da ben biliyon. Eltimin iniştesi oluyo adam bek gırtıbüzük onlarla bi düğün neyn idsek horuzu gavağa çıkarula şu cingitlere çıkışulu mu. Zahti benim adam bek siğirli. Biyolda başidemeyüz. Hem leylek gibi bacakları o gızınn hazitmedim onu. Şöyle çıtı pıtı bişi olsun.
Hatice: iirriii gız şu zeharanın gelini değil mi gı. Nahal kilo almış ööle. Keloğun kömüşü gibi olmuş. Daha bıldır sene düğünü iddük. Bebek bile çıkamadı meydana. Bi de hüşkü gibi giyinmiş.
Ayşe: gız ben onu aşamları Osmanlı parkında görüyon belediyenin spor aletlerine biniyo haldur huldur biniyo görsen. Bek iyi oldu belediyemiz aletleri idividi amma gıymet bilmiyolaki. Havala eccük ısınsın da ben de binecen emme bek utanıyon. Bek kilo alividim bu sene.
Hatice: amanin hangimiz kilo almaduk ki. O dirnek senin bu dirnek benim geziyoz. Aha deri günü de horiyenin yimene giderüz. Gız kilo didin de baartesi adamları savuşturalım da şööle cevüzlüce cozur cozur inek yağıyla da eküştürelim bi lop basıp da yiyelim ipiden yimedük.
Ayşe: gız lop diyip durma yaa ben ne diyon sen ne diyon.
Hatice: aman can boğazdan gelümüş gonşu..
Ayşe: gı bu zehranın gelininin ümüğünde golunda bişi galmamış neytdileriki.
Hatice: gızz suuusss devrülüp de dengilesi o henden oğlan bunnarın başını yidi. Gine gaza idmiş borç içinde diyola. Gelinin ümüğünde gulağanda bişi gomamış satagoymuş bütün altunları.
Ayşe: gız dedigodu idip durmayalı ya aşam aşam bi sürü günaa girdük. Şo horiyenin gızını bek beğendim. Bi de hamamamı götürüvisek de baksag.
Hatice: aman hamama götürüp neydecen zahti bagsağa caldırı cıplak geziyola şu düğünleri bi bitsin de haber salaruz da otumuya giderüz.
Ayşe: ey iyi o zaman sen hallidivi gayri bu işi.
Hatice: sen ıncıklanma ben alurun o gızı sağa variyin ben şu çiyreğe horiyenin eline viriviyin saçusuna gelemiyecen. Adamıla bağa gidecöz. Deşdimen gelecemiş***8230;
---------------------------
Horiyenin gızına hamamda bakmıya geldük

Kaynana( Şaziye) : Gız geberesice gelin. Daha ne hazırlanıyon nebiyinki. Gız düğüne gitmiyoz hamama gidiyoz. Şart olsun aşam göbele dimezsem. De gelivi gayrı.
Gelin: gız ana niye acele iddiriyon gı. Gızı giydiriyon. Hamam gaçmıyo ya yirenden.
Kaynana(Şaziye): gendüm süslenemedim disağa sen. Töbe töbe.. turşu ney koydun mu gız?
Gelin: goydum ana. İlahna turşusu da goydum emme ecük bişi sirkesi gadder olmuş.
Kaynana(Şaziye): olsun olsun yilteşükleyin yinü hamamda. De hadi ayşa diyzene de bas insin aşşağa.
Ayşe teyze: Geldim geldim. Gız gonşu beri bak hele bu horiyenin gocasına içkücü diyo benim hocı. Oğa da sekereklerin Hüsiyin dimiş. Aslı astarı vamıyki.
Kaynana(Şaziye): öyle bişi ney yok gız ayşa sende buldun da gıldırdadıyon. Horiyenin gıza çömçeklerin sabrü içün düğür düşmüşle de vimemişle. Onla çıkamışla içkücü diye. İnanma sen kimsiye de hadi horiye aradı vamışla hamama dolanın siz didile.
Hamama gelirler***8230;.
Kaynana(Şaziye): iriii gız horiye yiği mi geldiğiz gı.yitüştük bag size.
Huriye: gız Şaziye maşallah gayınna oldun emme cinipir gibi her yire çapıviyon( hep birlikte gülüşürler) gız Şaziye bag seni seviyo diye merale gaşuk makaranası bile yapdudum.
Kaynana(Şaziye): iriii gız yiyeli de başımız dişimiz ağrımasın. Ablağı everdük gayrük seni de sataruz meral.
Tabi bu sözün karşısında meral kızımız utanır
Ayşe teyze ile Şaziye hanım fısıldaşmaya başlarlar***8230;
Kaynana(Şaziye): bag ben sağa didim bu gız bek becerüklü diye. Gaşuk makarnası bile idmiş. Şindi benim geline disem oturu kenara gıruşu.zahti turşuyu da gadder idmiş.
Ayşe teyze: amanin sende gelini çeküştürüp durma ya.. bağa bag ben bu merali beg hazittim gar gibicene ay gibi parlıyo maşallah. Göbele didim zahti aşam almaya gelecek bizi. Gızı gösteriviyelim hamamdan çıkarken emi.
Kaynana(Şaziye): gösterüz gösterüz gelivi de kirlerim bek gabardı valla iki su dökünelim. Şu başıma bi sabun çalivi.
Huriye: amaninnn ısıcakça hamam bek güzelimiş. İpiden gelmediydük.
Kaynana(Şaziye): bek iyi oldu gız horiye. Maşallah senin gız de bek böyümüş vamı düğürü ney.
Huriye: va da gız nebiyin meral yanaşmıyo ki..
Kaynana(Şaziye): olsun kapısı gelince dili bağlanu. Bişi dimezz.. gızzz ayşa gelivin mi gız kese atıvimiye***8230;
Şaziye hanım ayşe hanımın yanına gider..
Kaynana( Şaziye): gız ayşa düğürü ney de varımış bu meralin.
Ayşe teyze: amanin gız Şaziye bu işe bi ön ayak olivi kaçumuyalım bu kızı. Kibrcacuk bek güzel. Bek yarsıdım inan. Lokum lokum baksağa gıııı***8230;***8230;
Kaynana(Şaziye): gız lokumu ney bırak da gel şu göbek daşına sufrayı guralım. Gızzz benim bu hortlamıyasıca gelin neriye gaybolduu gine. İçim yandı ekmek ney yaptım valla yiyelide yakanuruz sona ben alurun o gızı sağa bağa şaziyee dirler içiği farah dut sen.. Yapuşturuvürün size

Alıntı: Zeynep Özkan - Haber37

Tosya Ağzında bazı deyimlerin karşılığı:
Dıkı dıkı vi =Yesene,atıştırsana
Neminarig= Sen anLamassın
Beni meğersitmiyonmu ?= Beni beğenmiyormusun ?
Öllüğün körü= Elinin körü (kızma ifadesidir)
İlüğüm kemüğüm gurudu = Susadım
Zaaritmez= Zarar(ı) olmaz, fark etmez
Garnım gurukduyo = Acıktım
Bıldır Sene = Gecen Sene
Neydecöz? = Ne yapacağız?
Gelmemiyon = Gelmiyor musun?
Bulivisağa = Buluversene
Depe combalak= Tepetaklak
Firasetsüz= Beceriksiz, yeteneksiz

Yazar:Rana Noble

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Tosya Aðzý-kosen2.jpg  
Eklenmiş Resim
 
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 12.06.09, 10:58
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Tosya Ağzı

ne güzelde kaleme almış, bizlere aktardığın için çok teşekkürler yabangülüm
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 12.06.09, 11:01
Unrealseptic - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: kocaeli
İletiler: 14.735
Blog Başlıkları: 2
Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Unrealseptic öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Tosya Ağzı

Teşekürler yabangülü
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 12.06.09, 11:24
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Cevap: Tosya Ağzı

Alıntı:
Gız tuyumuna ıncıklanıyon sağa oturgeçlerin mıstağın gızını alalım bek güzel düğme gibi.
Bayılıyorum şiveli konuşmalara. Ne büyük bir zenginlik aslında.
Kültürel değerlerimize sahip çıkanlara çok teşekkürler.

Teşekkürler yabangülü..

Teşekkürler Zeynep öğretmen.
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 12.06.09, 20:42
ghostgirl - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Mersin
İletiler: 13.520
ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Tosya Ağzı

Harika bir yazı gerçekten teşekkürler ....
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 12.06.09, 21:57
acemkızı - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jun 2009
İletiler: 468
acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!acemkızı çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: Tosya Ağzı

Beni meğersitmiyonmu ?= Beni beğenmiyormusun ?
Öllüğün körü= Elinin körü (kızma ifadesidir)Teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 27.07.09, 17:09
Ömer Faruk Eryılmaz - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
İletiler: 0
Blog Başlıkları: 41
Ömer Faruk Eryılmaz bir mücehver gibi özel.Ömer Faruk Eryılmaz bir mücehver gibi özel.Ömer Faruk Eryılmaz bir mücehver gibi özel.Ömer Faruk Eryılmaz bir mücehver gibi özel.
Standart Cevap: Tosya Ağzı

Yöresel dilin çarpıcı sözcük ve deyimlerini ustalıkla kullanan Zeynep öğretmene ve yazıyı buraya aktararak bizleri bilgilendiren sayın Yabangülü'ne çok teşekkür ederken, karşılığı verilen deyimlerden ikisine katkı yapmak istedim.

Firasetsüz: Düşüncesiz
Beni meğersitmiyonmu : Beni önemsemiyor musun?

Bunun yanında;"Ee gösterin sağa ben gızı deri günü aşamı bağa gelecek sende gel orda gör"

cümlesinde geçen, "Deri günü" nün karşılığı da Pazartesi günüdür.

Yeniden teşekkürler. Saygılarımla.
__________________
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ağzı, tosya

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:45 .