Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eczacılık Fakültesi > Aids Hastalığında Eczacının Rolü

Eczacılık Fakültesi hakkinda Aids Hastalığında Eczacının Rolü ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]AIDS hastalarının sayısı dünyada ve ülkemizde hızlı bir artış göstermektedir. Bu derleme makalesinde, AIDS ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, Türkiye***8217;deki AIDS***8217;li hasta sayıları belirtilmiş ve sağlık ekibinin bir parçası

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.10.10, 15:53
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Aids Hastalığında Eczacının Rolü

[coverattach=1]AIDS hastalarının sayısı dünyada ve ülkemizde hızlı bir artış göstermektedir. Bu derleme makalesinde, AIDS ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, Türkiye***8217;deki AIDS***8217;li hasta sayıları belirtilmiş ve sağlık ekibinin bir parçası olan eczacıların bu hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesi aşamasında yurtdışında önemli rol oynadıkları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, eczacıların bu konudaki sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için, eğitim programlarının düzenlenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
There is a rapid increase in the number of AIDS patients both in the world and in our country. In this review article, general information concerning AIDS is provided, then the number of AIDS patients are indicated in Turkey and as an individual of the health care team, how significant role pharmacists play in the prevention and management of this disease is underlined. Also, the necessity to prepare education programs in order to perform pharmacists***8217; responsibility in the best level concerning this issue is emphasized.
GİRİŞ
2000'li yıllara girerken, dakikada 11 yeni olgunun aramıza katıldığı çağımızın salgını olarak kabul edilen AIDS hastalığı, ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Haiti'den gelen göçmenlerde ender rastlanan Pneumocystis carinii pnömonisi (PCP) ve Kaposi sarkomu (KS) olgularının saptanması ile, "Edinsel İmmün Yetmezlik Sendromu" olarak tanımlanmıştır. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) verilerine göre, dünyada 1994 yılında 17 milyon HIV/AIDS'li kişi yaşarken, Aralık 1999***8217;da bu rakamın 33.6 milyona ulaştığı bildirilmektedir (1). Dünya Sağlık Örgütü***8217;nün Aralık-2004 verilerine göre, HIV enfekte kişi sayısı, dünya çapında toplam 39.4 milyon olup bunların 37.2 milyonu erişkinken 2.2***8217;si 15 yaşın altındaki çocuklardan oluşmaktadır (2).
Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılmış HIV virüsü, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip, yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV'nin etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar. AIDS, HIV virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır (3).
İnsanların üçte ikisinin AIDS hastası olduğu Aşağı Sahra Afrika***8217;da hastalık heteroseksüel taşıyıcılar tarafından yayılmaktadır. Fakat, Doğu Avrupa, Orta Asya, Doğu Asya, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Güney Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika***8217;nın bölümlerinde AIDS transferinin ana kaynağı intravenöz ilaç kullanımıdır (4).

TÜRKİYE***8217;DE AIDS
Türkiye'de cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili yeterli önlemlerin alınmaması ve eğitim programlarının yeterli etkinlikte olmaması nedenleri ile, HIV/AIDS büyük bir sorun olmaya başlamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizde sağlık kayıt sistemlerinin, özellikle, cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda yeterli çalışmaması ve hastalığın uzun süren belirtisiz döneminin olması nedeni ile, gerçek rakamların açıklanan rakamların oldukça üstünde olduğu düşünülmektedir. Türkiye'de ilk olguya 1985 yılında tanı konmuş ve o tarihten başlayarak, 1992 yılına kadar olgu sayılarında bir önceki yıla göre fazla artış saptanmaz iken, 1992 yılından beri olgu sayıları katlanarak artmaya başlamıştır (1). Aşağıdaki tablodan 1985 yılından bu yana yurdumuzdaki kayıtlı HIV/AIDS vakaları ile HIV taşıyıcılarının sayılarının yıllara göre dağılımını izlemek mümkündür.
Ülkemizde, Aralık 2003 T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 1712 HIV/AIDS vakası vardır. Bunların 504***8217;ü AIDS basamağına ulaşmış, 1208 kişi ise HIV enfektedir (5). T.C. Sağlık Bakanlığı Aralık 2004 verilerinde ise, AIDS***8217;li kişi sayısı 47, taşıyıcı sayısı 163 ve 1985 yılından bu yana toplam kişi sayısı 1922 olarak belirtilmiştir.

Yrd. Doç. Dr. Selen Yeğenoğlu, Araş. Gör. Ecz. Aylin Acar
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık İşletmeciliği Anabilim Dalı
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg aids.jpg (32,6 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: rar 2-126-130.rar (8,9 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.02.12, 22:18
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
İletiler: 31
mehmetcan865 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Aids Hastalığında Eczacının Rolü

teşşekkürler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aids, eczacının, hastalığında, rolü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:05 .