Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eczacılık Fakültesi > Antibiyotiklerin Reçete Edilmesine Getirilen Sınırlamanın Antibiyotik Tüketimine Etkileri

Eczacılık Fakültesi hakkinda Antibiyotiklerin Reçete Edilmesine Getirilen Sınırlamanın Antibiyotik Tüketimine Etkileri ile ilgili bilgiler


Antibiyotiklerin Reçete Edilmesine Getirilen Sınırlamanın Antibiyotik Tüketimine Etkileri-Effects of the Restricted Antibiotic Prescribing to the Antibiotic Consumption Dicle Üniversitesi Hastanesinde Sağlık Bakanlığı'nın 2003 Nisan ayında uygulamaya koyduğu antibiyotik kısıtlama politikası

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.11.10, 09:38
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Antibiyotiklerin Reçete Edilmesine Getirilen Sınırlamanın Antibiyotik Tüketimine Etkileri

Antibiyotiklerin Reçete Edilmesine Getirilen Sınırlamanın Antibiyotik Tüketimine Etkileri-Effects of the Restricted Antibiotic Prescribing to the Antibiotic Consumption
Dicle Üniversitesi Hastanesinde Sağlık Bakanlığı'nın 2003 Nisan ayında uygulamaya koyduğu antibiyotik kısıtlama politikası öncesi ve sonrası ardışık üç günlük antibiyotik kullanım yoğunluğu, maliyeti ve infeksiyon hastalıkları konsültasyon hizmetinin etkisi değerlendirilmiştir.
Dicle Üniversitesi Hastanesi 1050 yataklı bölgesel sağlık hizmeti veren bir referans hastanesidir. DSÖ'nün tanımlamalarına göre kısıtlama öncesi ve sonrasında karbapenem, glikopeptid, piperasilin-tazobaktam ve amfoterisin- B'nin ardışık üçer günlük "Antibiyotik tüketim indeksi" (ATI) değeri hesaplanmıştır.
Uygulama öncesi bütün antibiyotikler için ATI 76.7 Tanımlanmış Gün Dozu (TGD)/100-Yatış Günü (YG) ve sonrası 76.6 TGD/100-YG olarak bulunmuş, önemli bir düşüş saptanmamıştır. Buna karşılık kullanımı kısıtlanan antibiyotiklerin ATI değerlerinde belirgin bir düşüş saptanmış, kısıtlama öncesi ve sonrası ATI değerleri meropenem için 2.5 TGD/100- YG'den 1.6'ya, teikoplanin için 1.4'den 0.8'e, vankomisin için 1.9'dan 1.2'ye, piperasilin-tazobaktam için 1.6'dan 0.6'ya ve amfoterisin-B için 0.5'ten 0.2'ye inmiştir. Üç günlük kısıtlama sonrası kullanılan antibiyotiklerin maliyetinden 1315 Amerikan doları tasarruf elde edilirken hastane infeksiyonu gelişiminde de artış görülmemiştir.
Antibiyotiklerin reçete edilmesine getirilen sınırlamanın, gereksiz geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını sınırlandırdığı ve ekonomiye doğrudan katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
anitibiyotik.jpg
The consumption rates of antibiotics, their costs, effects of consultations by infectious diseases department have been evaluated in Dicle University Hospital for consecutive three days before and after the restricted antibiotic policy which the Ministry of Health was put into practice on April 2003.
Dicle Medical Faculty Hospital (1050 beds) is a reference establishment that gives regional health service. Antibiotic Consumption Indexes (AC!) have been measured according to the descriptions of the World Health Organization for carbapenem, glycopeptides, piperacillin-tazobactam and amphotericin-B.
ACIs were found in before and after the new practice as 76.7 Defined Daily Dose (DDDs)/100-Bed Day (BD) and 76.6 DDDs/100-BD, respectively. Obvious declines were found in the AC! values of antibiotics which have been restricted usage. AC! values were decreased from 2.5 DDDs/100-BD to 1.6 for meropenem, from 1.4 DDD/100-BD to 0.8 for teicoplanin, from 1.9 DDDs/100-BD to 1.2 for vancomycin, from 1.6 DDDs/100-BD to 0.6 for piperacillin- tazobactam and from 0.5 DDDs/100-BD to 0.2 for amphotericin-B. Approximately 1315 US dollars were saved from antibiotic budget by new antibiotic policy and it did not resulted in an increase in nosocomial infection in our hospital.
As conclusion, restriction of antibiotic prescriptions limits the usage of extended spectrum antibiotics and makes positive effect to economy.
GİRİŞ
Ülkemizde antibiyotik tüketimi oldukça yaygındır. Özellikle hastanede yatan hastaların % 25-35'inde antibiyotik kullanılmasına rağmen bu kullanım genelde rasyonel değildir. Antibiyotiklerin yaygın ve yanlış kullanımı dirençli mikroorganizmaların gelişimine, maliyet artışına, toksisiteye ve ekolojik değişiklikler gibi istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır(1'4'6'10'18).
Rasyonel olmayan antibiyotik kullanımını düzenlemek için öncelikle antibiyotik kullanım yoğunluğunun objektif olarak hesaplanması gerekmektedir. Hastanelerdeki antibiyotik tüketimini DSÖ'nün belirlediği hesaplama yöntemi ile objektif olarak hesaplamak mümkündür(2021).
Bu çalışmada Sağlık Bakanlığı'nın 2003 Nisan ayında uygulamaya koyduğu antibiyotik kısıtlama politikası öncesi ve sonrasında hastanemizdeki ardışık üç günlük antibiyotik kullanım yoğunluğu ve maliyeti karşılaştırılmıştır.

Mustafa Kemal ÇELEN, Salih HOŞOĞLU, Hakan ERAYDIN, Mehmet Faruk GEYİK, Celal AYAZ
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, DİYARBAKIR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf ANKEM_20_2_103_106.pdf (504,0 KB (Kilobyte), 3x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
antibiyotik, antibiyotiklerin, edilmesine, etkileri, getirilen, reçete, sınırlamanın, tüketimine

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:06 .