Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eczacılık Fakültesi > Bazı Geranium Türlerinin Serbest Radikal Süpürücü ve Antimikrobiyal Aktiviteleri

Eczacılık Fakültesi hakkinda Bazı Geranium Türlerinin Serbest Radikal Süpürücü ve Antimikrobiyal Aktiviteleri ile ilgili bilgiler


Bazı Geranium Türlerinin Serbest Radikal Süpürücü ve Antimikrobiyal Aktiviteleri-Free Radical Scavenging and Antimicrobial Activities of Some Geranium Species Bu çalışmada, Geranium tuberosum L. subsp. tuberosum (GT), G. purpureum Vill. (GP)

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.11.10, 08:43
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Bazı Geranium Türlerinin Serbest Radikal Süpürücü ve Antimikrobiyal Aktiviteleri

Bazı Geranium Türlerinin Serbest Radikal Süpürücü ve Antimikrobiyal Aktiviteleri-Free Radical Scavenging and Antimicrobial Activities of Some Geranium Species
Bu çalışmada, Geranium tuberosum L. subsp. tuberosum (GT), G. purpureum Vill. (GP) ve G. lasiopus Boiss&Heldr (GL)***8217; in farklı ekstrelerinin antimikrobiyal ve serbest radikal süpürücü potansiyelleri araştırılmıştır. Bu ekstrelerin 2 Gram-pozitif bakteri, 2 Gram-negatif bakteri ve 3 maya mantarına karşı minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) sıvı mikrodilüsyon metoduyla belirlenmiştir.
Serbest radikal süpürücü aktivite DPPH metoduyla test edilmiştir (25- 200 ***956;g/ml). S. aureus, test edilen organizmalar arasında en duyarlı olandır. Tüm çalışılan ekstreler serbest radikal süpürücü etki göstermişlerdir ve çalışılan bitkilerin EtOAc ekstreleri en yüksek aktiviteyi göstermiştir. GT EtOAc ekstresi, 50 ***956;g/ml konsantrasyonda askorbik asitten yaklaşık iki kat daha yüksek aktivite göstermiştir.

There are 35 Geranium (Geraniaceae) species recorded in the Flora of Turkey1,2. Some Geranium (Geraniaceae) species are used as antidiabetic, hemostatic, antihemorrhoidal, antidiarrheic and for the treatment of pain, fevers and gastrointestinal ailments3. Leaves of some Geranium species are consumed as food in Anatolia4. Furthermore, tubers of G. tuberosum in Erzurum and aerial parts of G. purpureum in Kocaeli are used as vegetable4,5. Plants from the genus Geranium are known to contain flavonoids6,7, tannins7,8, lignans9 and essential oils10.
Recent papers reported that flavonoids and tannins isolated from this genus have different biological activities such as antileishmanial7, antiinflammatory11, antiprotozoal12, antiinfluenza13 antioxidant 6,8,14, antiproliferative14. Phytochemical investigations on G. tuberosum subsp. tuberosum and G. lasiopus resulted in the isolation of flavonoids, simple phenolic compounds and tannins15,16 in our laboratory. In the present study, antimicrobial and antioxidant activities of Geranium tuberosum L. subsp. tuberosum, G. purpureum Vill. and G. lasiopus Boiss&Heldr.
are investigated. In order to evaluate the possible efficacy of antioxidant and antimicrobial activities of title plants, ethyl acetate, n-butanol and water extracts of aerial parts of these plants were tested through radical scavenging activity with the DPPH method17 and antimicrobial activity tested by using broth microdilution method18,19.
1.JPG
Didem Şöhretoğlu*, Melike Ekizoğlu**, Meral Özalp**, Mahmut Koray Sakar*
* Hacettepe University, Faculty of Pharmacy, Department of Pharmacognosy, Ankara/Turkey
** Hacettepe Univevrsity, Fakulty of Pharmacy, Department of Pharmaceutical Microbiology, Ankara/Turkey.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 08_2_1.pdf (1,30 MB (Megabyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aktiviteleri, antimikrobiyal, geranium, radikal, serbest, süpürücü, türlerinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:29 .