Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eczacılık Fakültesi > Kalsiyumun Çok Yönlü İşlevselliğinde TRPC İyon Kanallarının Rolü

Eczacılık Fakültesi hakkinda Kalsiyumun Çok Yönlü İşlevselliğinde TRPC İyon Kanallarının Rolü ile ilgili bilgiler


Kalsiyumun Çok Yönlü İşlevselliğinde TRPC İyon Kanallarının Rolü-Role of Endothelium on Cyclopiazonic Acid-induced Vascular Contractions in Rat Aorta İlk defa 1986 yılında meyve sineği D. melanogaster görme sisteminde varlığı gösterilen

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.12.10, 16:20
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kalsiyumun Çok Yönlü İşlevselliğinde TRPC İyon Kanallarının Rolü

Kalsiyumun Çok Yönlü İşlevselliğinde TRPC İyon Kanallarının Rolü-Role of Endothelium on Cyclopiazonic Acid-induced Vascular Contractions in Rat Aorta
İlk defa 1986 yılında meyve sineği D. melanogaster görme sisteminde varlığı gösterilen ***8220;Transient receptor potential, trp***8221; iyon kanal proteinlerinin memeli homologlarının bulunması yeni bir kalsiyum homeostaz mekanizmasını gündeme getirmiştir. Başlangıçta sadece uyarılamayan hücrelerin kalsiyum homeostazında işlevsel olduğu düşünülen bazı TRP kanal proteinlerinin aracılık ettiği depo-kontrollü Ca+2 girişi ***8220;store-operated calcium entry, SOCE***8221;nin uyarılabilen hücreler için de kritik olduğu bulunmuştur. SOCE***8217;de işlev gören TRP***8217;ler hücre içi Ca+2 depolarının boşalması ile uyarılmaktadır. Bu da hücrenin geleneksel olarak dış uyarıların yanı sıra içsel gereksinimler doğrultusunda da membran iyon geçirgenliğini değiştirebileceği olgusunu ortaya koymuştur. SOCE***8217;ye katılan Ca+2 kanalları diğer katyon kanallarından farklı olarak altbirim bileşimini yer ve zamana bağlı olarak değiştirme yeteneğine sahiptir. SOCE***8217;yi farklı kılan bu özellik bize fizyolojik ve patofizyolojik sinyal yolaklarının araştırılmasında önemli bir fırsat vermiştir. Proliferatif ve antiapoptotik süreçlerle ilişkili olduğu gösterilen TRP üyeleri ise klinikte yeni hedeflerin belirlenmesine aracılık etmektedir. Çeşitli duyusal algılama, proliferasyon ve apoptotik süreçlerdeki önemlerine ilişkin artan kanıtların varlığına karşın bu derlemenin kapsamı içinde sadece klasik TRP iyon kanal proteinleri olan TRPC***8217;lerin vasküler düz kas ve endotel hücre membranlarının özelleşmiş bölgelerindeki işlevsellikleri tartışılmıştır.

This study investigates the mechanism of action of store-operated calcium entry (SOCE) on vascular responses in isolated rat thoracic aorta. For this purpose, effects of cyclopiazonic acid (CPA), a selective blocker of sarcoplasmic-endoplasmic reticulum Ca2+ ATPase (SERCA) were tested by the use of nitric oxide synthase (NOS) and cyclooxygenase enzyme inhibitors in intact as well as in endotheliumdenuded tissues. In intact vessels, the transient contractile response induced by CPA, at concentrations (10 ***61549;M) that reportedly deplete the intracellular Ca2+ stores, was elevated drastically in the presence of LNAME whereas it was inhibited by indomethacin. On the other hand, CPA elicited persistent and significant contractions in deendothelialized vessels despite the presence of both enzyme inhibitors. The data show that while CPA-induced store-operated calcium entry stimulates the release of vasoconstricting substances from endothelium and smooth muscle it also reverses the vasoconstriction via activating NOS. In conclusion, aging- or disease-related SERCA down-regulation accompanied by endothelial dysfunction may lead to detrimental vasospasms.
Giriş
Damar düz kasının kasılması / gevşemesi, hücre bölünmesi, hücresel motilite, hormon sekresyonu, metabolizma, sinir sisteminin işleyişi, protein döngüsü, gen ekspresyonu, gelişim ve programlı hücre ölümü (apoptoz) gibi süreçlerde kalsiyumun işlevsel önemi bilinmektedir. Bu nedenle çalışmalar uzun bir süre boyunca hücre içi kalsiyum iyon derişimindeki ([Ca+2]i) değişimlere odaklanmıştır. Hücre içinde kalsiyuma bağlandığı zaman spektral özellikleri değişerek gerçek zamanlı [Ca+2]i değişimlerini izlemeye olanak veren fluoroforların geliştirilmesi derişimden çok yer ve zamana bağlı [Ca+2]i değişim kalıbının önemli olduğunu göstermiştir. Değişim kalıbının yanı sıra sinyallerin yerel ya da küresel oluşu da hücresel işlevi belirlemektedir.
Farmakolojik araştırmalarda damar düz kası sık çalışılan bir doku tipi olmuştur. Fura-2 ile yüklenmiş izole bir damarda kasılmalar eş zamanlı ölçüldüğünde membran depolarizasyonuna bağlı olarak artan [Ca+2]i ile ilişkili stabil kasılmalar izlenebilir. Ancak Indo-1 yüklü bir düz kas preparatı çift-foton lazer taramalı konfokal mikroskopta incelendiğinde sabit potasyum klorür derişiminde her bir düz kas hücresinin bir ucundan diğerine 1 saniye aralıklarla göç ediyormuş gibi görülen küresel ritmik kalsiyum sinyalleri oluşur. Bu aslında ölçme tekniğinin niteliği ve duyarlığı ile ilgili bir algılamadır. Özetle, hücreler fura-2 ile yüklenir ve yüzeyel spektrofluorimetri yöntemi kullanılırsa boyanın kompartmentalize olması nedeni ile olasılıkla yüzeyel bölgelerdeki değişimler izlenebilir. Eğer tüm hücre içinde dağılım gösteren bir boya kullanıp lazer tarayıcılı bir konfokal mikroskop kullanılırsa Ca+2 kıvılcımları (sparks) veya küresel dalga hareketleri görülebilir. Ancak, 100 nm***8217;lik bir alanda [Ca+2]i gradiyentini belirlemek henüz olası gözükmemektedir. Bu ölçünün gizemi hücre membranı ile onu alttan sınırlayan yüzeyel sarkoplazmik retikulumlar (SR) arasındaki yaklaşık uzaklık oluşudur. Bu ***8220;dar***8221; alanda taşıdıkları sinyal molekülleri ile ***8220;paslaşılan***8221; ise 50-100 nm çapındaki membran girintileri olan kaveolalardır.
1.JPG
Yasemin Eraç*, Çiğdem Selli*, Metiner Tosun*
* Ege Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmakoloji Anabilim Dalı 35100 Bornova, İzmir
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 08_2_5.pdf (3,13 MB (Megabyte), 4x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kalsiyumun, kanallarının, rolü, trpc, yönlü, ıyon, ışlevselliğinde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:44 .