Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Eczacılık Fakültesi > Kullanılmış Kozmetik Örneklerinin Mikrobiyolojik Yönden Araştırılması

Eczacılık Fakültesi hakkinda Kullanılmış Kozmetik Örneklerinin Mikrobiyolojik Yönden Araştırılması ile ilgili bilgiler


Kullanılmış Kozmetik Örneklerinin Mikrobiyolojik Yönden Araştırılması-Microbiological Investigation of Used Cosmetic Samples Bu çalışmada, daha önce kullanılan ve son kullanma tarihleri belirtilmemiş olan kozmetiklerin mikrobiyal kontaminasyon ve prezervatif madde aktivitesi yönünden

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.10, 10:48
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kullanılmış Kozmetik Örneklerinin Mikrobiyolojik Yönden Araştırılması

Kullanılmış Kozmetik Örneklerinin Mikrobiyolojik Yönden Araştırılması-Microbiological Investigation of Used Cosmetic Samples
Bu çalışmada, daha önce kullanılan ve son kullanma tarihleri belirtilmemiş olan kozmetiklerin mikrobiyal kontaminasyon ve prezervatif madde aktivitesi yönünden araştırılmasını amaçladık. Çalışmada daha önce kullanılmış 20 adet ruj, 20 adet göz farı, 13 adet fondöten, 20 adet rimel olmak üzere toplam 73 adet örnek kullanıldı. Mikrobiyal kontaminasyon, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)***8217;nin: ***8220;Kozmetikler için Mikrobiyal Yöntemler***8221; metodu ile çalışılmıştır. 3 rimel, 3 göz farı, 2 ruj ve 2 fondöten örneği olmak üzere toplam 10 örnekte mikrobiyal kontaminasyon tespit edildi. Örneklerin 5***8217;inde total aerobik bakteri sayısı izin verilen sınırlar dışında bulundu. Salmonella spp. ve Pseudomonas aeruginosa gözlenmemekle birlikte, kozmetiklerde bulunmaması gereken Candida spp., Staphylococcus aureus ve E.coli bazı örneklerde saptandı.
Microbial contamination.jpg
Prezervatif madde aktivitesi, Challenge Test ile saptandı. 0, 3, 7, 14, 21 ve 28 gün sürelerde, hücre canlılığı koloni sayma yöntemiyle saptandı ve 7 gün boyunca her mikroorganizmanın sayısında %99.9***8217;lık azalma olması halinde test sonucu olumlu olarak değerlendirildi. Deney sonucunda hiçbir üründe mikroorganizma sayısında %99.9***8217;luk azalma görülmediğinden hiçbir üründe prezervatif aktivitenin yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

In this study, our aim was to study the cosmetic samples that were used before and that have not an expiry date report, in case of microbial contamination and preservative activity. A total of 73 samples including 20 lipsticks, 20 eye shadows, 13 foundations and 20 eyelashes that were used before were studied. Microbial contamination was studied according to the guidelines of U.S. Food and Drug Administration (FDA) method: ***8220;Microbiological Methods for Cosmetics***8221;. Among the samples, in 3 eyelashes, 3 eye shadows, 2 lipsticks and 2 foundations of 10 samples microbial contamination were observed. In 5 samples total aerobic bacteria numbers were off the limits. Salmonella spp. and Pseudomonas aeruginosa were not observed but Candida spp., Staphylococcus aureus and E.coli that are not allowed to be found in cosmetics were determined.
Preservative activity was investigated with the Challenge Test. After a contact time of 0, 3, 7, 14, 21 and 28 days, cell viability was determined by the plate count method and a reduction in the number of each microorganism of 99.9% by 7 days was required in order for the formulation to pass the test. After the challenge test the preservative activity of all the products was shown to be ineffective because the microbial growth was not limited with a reduction of 99.9%.

Fatma Kaynak Onurdağ*0, Selda Özgen*, Duygu Abbasoğlu**
* Gazi University, Faculty of Pharmacy, Department of Pharmaceutical Microbiology, Etiler, Ankara
** Ankara University, Faculty of Science, Department of Biology, Beşevler, Ankara
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf ecz-01indeks.pdf (188,8 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.02.12, 21:19
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
İletiler: 31
mehmetcan865 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Kullanılmış Kozmetik Örneklerinin Mikrobiyolojik Yönden Araştırılması

teşşekkürler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
araştırılması, kozmetik, kullanılmış, mikrobiyolojik, örneklerinin, yönden

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:53 .