Nüve Forum


Kadın Hakları hakkinda kadın örgütleri ile ilgili bilgiler


Uçan süpürge Bu bölümde kadın hakları için çalışan örgütleri tanıtacağız sizlere. Daha doğrusu, onlar kendilerini, kendi üsluplarıyla tanıtacaklar. Ankara'da kurulan ancak çalışmalarıyla tüm Türkiye'ye yayılan Uçan Süpürge ile başlıyoruz. Siz

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.04.07, 18:40
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart kadın örgütleri

Uçan süpürge
Bu bölümde kadın hakları için çalışan örgütleri tanıtacağız sizlere. Daha doğrusu, onlar kendilerini, kendi üsluplarıyla tanıtacaklar. Ankara'da kurulan ancak çalışmalarıyla tüm Türkiye'ye yayılan Uçan Süpürge ile başlıyoruz. Siz onlara kısaca "süpürgeli cadılar" da diyebilirsiniz...


Uçan Süpürge olarak ilk kurulduğumuz yıl bir tanıtım broşürü çıkarmıştık. Geçen 10 yıl içinde bir kadın örgütü olarak amaçlarımız ve hedeflerimiz kadar çalışma alanımız da genişledi, gelişti. 10. yılımızda kendimizi yeniden tanımlamak, çeşitlenen alanlarımızı yeniden tarif etmek istedik ve yeni bir broşür hazırladık.

Uçan Süpürge 1996 yılında yola çıkarken bir "iletişim merkezi" olarak tarif etmişti kendini. Ve şöyle demişti: "Uçan Süpürge etrafında birleşenler, kadın hareketinin bugüne dek yarattığı değerli birikimin farkındalar. Bu bilinçle, bir yandan bu birikimi daha çok kadınla paylaşmayı hedeflerken, bir yandan da yeni birikim ve deneyimler oluşturmanın yollarını aradılar. Böylece Uçan Süpürge fikri doğdu."

O dönemde ne internet bugünkü kadar yaygındı ne de bilgi ve haber akışı böylesine hızlı... Deneyimleri çoğaltmak, daha çok kadına ulaşmak ve birikimleri paylaşmak için kendi alanlarımızı yaratmak, var olan alanları kadın bakış açısıyla konuşmak, tartışmak, dönüştürmek istiyorduk, kadın hareketine sesiyle, sözüyle, emeğiyle dokunan tüm kadınlar olarak.

10 yıl sonra ise, Türkiye'deki kadın hareketinin gösterdiği gelişmenin, ve kadınlara yönelik çalışmaların temelini teşkil eden ihtiyaçların çoğalmasının da etkisiyle çeşitlenen amaçlarımız, büyüyen hedeflerimiz, kendimizi yeniden tanımlamamız gerektiğini gösterdi. Ocak 2007'de 10. yaşımızı kutlarken çıkardığımız broşürümüzde şöyle anlattık kendimizi:

Uçan Süpürge olarak kurulduğumuzdan bugüne;

" Yerel yönetimlerle kadın örgütlerini buluşturup yerel kaynakları kullanarak ortak çalışmalar yapmalarını teşvik ettik, ediyoruz.

" Yerel düzeydeki kadın haberlerinin ülke gündemine taşınmasına katkıda bulunarak kadın gündemini görünür kılıyoruz.

" 2003 yılından beri faaliyette olan Yerel Kadın Muhabirler Ağı'mızla her bölgedeki kadın haberlerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyoruz.

" Türkiye'deki kadın örgütleri hakkında araştırmalar yaparak geniş bir veri tabanı hazırladık. Web sitemizde mevcut kadın örgütlerinin iletişim bilgilerini güncellemeye, yeni kurulan örgütlere ait bilgilerini paylaşmaya devam ediyoruz.

" Kamu ile sivil toplum diyaloğunun verimli işbirlikleri çerçevesinde geliştirilmesi için kamu kurumları temsilcileriyle bir araya geliyor, ortak çalışmalar yapıyoruz.

" Kadın buluşmaları düzenleyerek her bölgeden kadın örgütleri arasındaki etkileşimin artmasına katkıda bulunduk; bu buluşmaları farklı içeriklerle yineliyoruz.

" Kadınları mağdur eden yasaların yeniden düzenlenmesi için kadın örgütleriyle birlikte mücadele ettik, lobicilik yaptık, değişen yasalar hakkında kadınları bilgilendirdik; iletişim kanallarımızı kullanarak bilgilendirici etkinliklere devam ediyoruz.

" Yurt içi ve yurt dışında katıldığımız toplantılarda Türkiye kadın hareketini temsil ettik, tanıttık ve deneyimlerimizi kadınlarla paylaştık. Bu ağları her yıl güçlendiriyoruz.

" Yalnızca kadın örgütleriyle değil, insan hakları örgütleri, meslek kuruluşları ve diğer birçok sivil toplum kuruluşuyla da ortak çalışmalara imza attık; işbirliklerimizi sürdürüyoruz.

" Kadınlara haklarını hatırlatan radyo ve televizyon programları yaptık. Medyayı etkin bir biçimde kullanarak kadınları ilgilendiren her konuda programlar üretiyoruz.

" Kadın dergimiz Uçan Haber ile 1998 yılından beri kadınların sesini duyuyor, duyuruyoruz.

" Kadın hareketi ve güncel kadın konularıyla ilgili çok sayıda kitap yayımladık; yeni yayınlarla da kitaplığımızı büyütüyoruz.

" Sinemada kadın emeğinin görünür kılınması için başlattığımız Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'ni 1998'den beri gerçekleştiriyoruz.

" Her hafta güncellenen web sitemizde kadın gündemini takip ediyor, kadın bakış açısıyla habercilik yapıyoruz.

Uçan Süpürge'nin temel hedefleri; kadın hareketinin gelişmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadın kuruluşları arasındaki iletişimin ve ortak hareket alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunmak...

Bu amaç ve hedefler doğrultusunda 1996 yılından beri çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Uçan Süpürge; yerel ve uluslararası ağlarını her yıl geliştirip güçlendiriyor; bu yolla Türkiye'de ve dünyada kadın gündemini yakından izleyip değerlendiriyor; kadınların görünürlüğünü artırmak ve kadın-erkek eşitliği konusunda toplumda duyarlılık ve farkındalık yaratmak için medyayı ve tüm iletişim kanallarını etkin bir biçimde kullanmaya gayret ediyor; kadının insan haklarının içselleştirilmesi ve tüm karar ve uygulamalarda gözetilmesi için çalışmalarını tüm illerde yaygınlaştırıyor.

Uçan Süpürge kurulduğundan beri, bir kadın örgütü olmanın yanında, bir 'iletişim merkezi' olarak da sürdürüyor çalışmalarını. Kuruluş amaçlarından biri olan "kadınlar, kadın örgütleri ve bu alana ilgi duyan kişi/kurum/kuruluşlar arasında iletişimi güçlendirmek" için bugüne dek çok sayıda projeyi hayata geçirdik. "İletişim etkileşimi getirir" sloganımızı hep akılda tuttuk.

1998'de Türkiye'nin ilk kadın filmleri festivalini gerçekleştirdik. Bu yıl festivalimiz 10. yaşını kutlayacak. 10-20 Mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara'da, kadın yönetmenlerin kamerasından, onların anlattığı öyküleri izleyeceğiz. Yani, biz kadınların öykülerini...

Derken, www.ucansupurge.org adresindeki web sitemiz yayına başladı. Bu site, Uçan Süpürge'nin çalışmalarını da duyurduğumuz, kadın haberlerine, yazılara, röportajlara yer verdiğimiz, kadınlara "kendi haberlerinizi üretin" çağrısı da yaptığımız bir kadın portalına dönüştü. Kadın örgütlerinin faaliyetleri, ülkedeki kadın gündemi, resmi kurumların hiç olmayan ya da varmış gibi duran kadın politikaları, kadın olmaktan kaynaklı sorunlarımızın yansımaları, ayrımcılıklar, şiddet, başarı öyküleri, yüz güldüren haberler, öfkelendiren haberler, yazılar, yorumlar, görüşler, siyasetten sivil topluma, kadın emeğinden yasalara kadar yüzlerce haber... hepsi 5 yıldır web sitemizde yerini alıyor ve kadınlara ulaşıyor.

Daha birçok çalışma yaptık 11 yıl içinde: TRT Ankara Radyosu'nda 26 hafta boyunca "Kadın 2004" ve ertesi yıl 22 hafta süren "Kadın 2005" radyo programları; ayrıca birçok radyoda Uçan Süpürge'nin yaptığı programlar ve "Masalın Eksik Yüzü" adlı televizyon programı; 7 bölgede kadın örgütlerinin belediyelerle bir araya gelerek ortak projeler ürettikleri "Patikalardan Yollara"; Avrupa Birliği sürecinde Fransa, Bulgaristan ve Türkiye'deki üniversiteli gençlerle yasalar ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yapılan "Genç Kadınlar AB için Köprüler Kuruyor" adlı projelerimiz, bunlardan bazılarıydı.

Son olarak ise, Eylül-Aralık 2006 tarihleri arasında, Yozgat ve Kırıkkale olmak üzere iki pilot ilde "Erker Evlilikler" projesini gerçekleştirdik. Erken evliliklerin sebepleri, sonuçları ve kadınların yaşamına olumsuz yansımalarına dikkat çektiğimiz bu projenin sonuçlarını 29 Aralık'ta Ankara'da düzenlediğimiz bir toplantıda milletvekilleri, akademisyenler, kadın ve insan hakları örgütleri, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Ankara Barosu temsilcileri, Kırıkkale Valisi ve Belediye Başkan Yardımcısı, Yozgat Vali Yardımcısı, Ankara Altındağ ve Mamak Belediye Başkan Yardımcılarıyla paylaştık, çözüm önerilerini tartıştık.

Halen devam eden "İlk Adım" projemizle de 8 ilde kamu kurum ve kuruluşlarıyla kadın örgütleri arasındaki diyaloğun geliştirilmesine yönelik eğitimler düzenliyoruz.

Uçan Süpürge
Büyükelçi Sokağı 20/4 Kavaklıdere Ankara
Tel: 0 312. 427 00 20
Faks: 0 312. 466 55 61
www.ucansupurge.org
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 23.04.07, 18:41
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart

FİLMMOR
5. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu sene de kadınlarla birlikte yolculuğuna devam ediyor. Festival, 10-18 Mart tarihleri arasında İstanbul'da (Fransız Kültür Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi salonlarında) başlayacak, 24-25 Mart Ağrı, 30-31 Mart Diyarbakır, 7-8 Nisan Van gezici gösterimleriyle sürecek.


FİLMMOR'UN TANITIM FİLMİ İÇİN TIKLAYIN...
http://videogaleri.hurriyet.com.tr/V...px?s=5&vid=798
Festival, "Kadınların ve kadınların deneyimlerinin, sorunları kadar başarı ve üretimlerinin de görünürlüğünü; kadınların sinemaya / kendilerini ifade edebilecekleri iletişim alanlarına katılımını; kadınlar arası ulusal ve uluslararası deneyim alışverişi ve iletişim olanaklarını arttırmak; kadınların kültürel ve demokratik katılımına katkıda bulunmak" amacıyla beş yıldır yapılıyor.

Festivalin bu yılki teması "namus!" Tüm dünyada kadınları kuşatan "namus"a bir de sinemayla ve sinemadan bakılacak.

Bu yıl, Kadınların Sineması, Namus ve Türkiye - Kadınlardan Kıssalar bölümlerinde aşağıdaki filmler gösterilecek:

Kadınların Sineması:

Arzuhalci / Iria Gomez Concheiro / Meksika
Ben Gurien'i Beklemek / Norma Marcos / Filistin
Kadın Sözü / Silvia G. Ponzoda / İspanya
Miss Mistress / Claire Walka / Almanya
Omelas'ı Bırakıp Gidenler / Perihan Bayraktar
...Ve Telefon / Nuran Evren Şit
Zamane Düşleri / Meiwen Yang / Tayvan


Namus:

Artık Konuşalım / Deepa Mehta / Kanada
Ayna, Ayna / Blerta Basholli / Kosova
Baba Evinde / Fatima Jebli Ouazzami / Hollanda-Fas
Bir Kadına Vuramazsın / Gail Singer
Elma / Samira Malhmalbaf i/ İran
İsmi Güzide / Eylem Kaftan
Kadına Ağıt / Berrin Balay
Yüreğimdeki Canavar / Christina Comencini / İtalya
Jinen Dengbej / Atölyemor Kolektifi
Morgündem 2006 / Leyla Karagül, Melek Özman, Ülkü Songül

Türkiye-Kadınlardan Kıssalar:

Ağdalı Bir Film / Bilge Demirtaş, Ezgi Sarıtaş, İdil Soysekçin, H. Özlem Sarıyıldız
Bir Öğle Vakti / Pınar Asan
Cim Karnında Üç Nokta / Aslı Ertürk
Günebakan - Üçleme / Fulya Özlem
Islak / Zümrüt Çavuşoğlu
Kirli Çamaşırlar / Roja Rojda Serin
Nohut Oda, Bakla Sofa / Bengisu Gençay
Potkal / Gökçe Pehlivanoğlu
Poyraz / Belma Baş
Son Oyun / Müjde Arslan
Soyunma / Nilbar Güreş
Terk / Elif Ergezen
Zeytinyağlı Kabak Dolması / Aslı Doğan

İstanbul'daki paneller:

Namus
Katılımcılar : Birsen Atakan, İlknur Üstün, Nükhet Sirman, Vildan Yirmibeşoğlu, Zozan Özgökçe
Tarih : 10 Mart
Yer : Fransız Kültür Merkezi
Saat: 14:00

Medyadan Yeşilçam'a Namus
Katılımcılar : Alin Taşçıyan, Blerta Basholli, Alin Taşçıyan, Leyla Şimşek, Melek Özman
Tarih: 18 Mart
Yer: İtalyan Kültür Merkezi

Sergi:

Kadınların Gözünden Kadınlar
Yedi kadın fotoğrafçının katılacağı sergi 25 Mart-8 Nisan tarihleri arasında Tütün Deposu'nda.

Ağrı, Van ve Diyarbakır'da Namus konulu panel dışında, yönetmenlerle söyleşiler ve film okuma atölyesi de yapılacak.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali
festival@ilmmor.com
0212 251 64 57
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 23.04.07, 18:41
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart

Kadınların Pazartesi'si


Beyhan DEMİR

Pazartesi Dergisi 1995 yılı mart ayında tanıtım sayısıyla başladığı yayını boyunca çalışanları da dâhil olmak üzere birçok kadının hayatını değiştirdi.


DİĞER KADIN ÖRGÜTLERİ İÇİN TIKLAYIN...

İlk çıktığında kadınların bu işi başaramayacağını, bir yayın faaliyetini sürdüremeyeceğini düşünenlerin "bu dergi batar" dediği Pazartesi, söylenen manada değil, içeriğiyle ve yaptıklarıyla çok fazla erkeğe "battı."

Pazartesi, 1980 sonrası yükselen Türkiyeli kadın hareketinin 1990'larda kendi kurumlarını oluşturma başarılarından sadece biri. Tıpkı Mor Çatı Kadın Sığınmaevi, Kadın Eserleri Kütüphanesi gibi...

Pazartesi'nin popüler, feminist kadın haberciliği yapma çabası daha ilk sayıda spiker Alp Buğdaycı ve Ağır Roman'ın yazarı Metin Kaçan'ın tecavüzüne uğrayan Güneş K.'nın haberiyle başladı. Güneş K.'yı yaşadığı süreçte yalnız bırakmayan Pazartesi, geride kalan 11 yıl boyunca daha birçok kadının yanında oldu. Kadınların sadece haberin nesnesi olamayacağını, yaşadıklarını yansıtırken yeniden mağdur edilmemeleri gerektiğini düstur edinen bir habercilik yaptı. Ama bütün bunları yaparken kadınların "haber değeri" taşıyan "özellik"lerinin mağdur olma hali olmadığını söylemeyi, kadınların başarılarını, kazanımlarını, erkeklere ait alanlarda varolma başarılarını anlatmayı da inatla sürdürdü.

BOŞANMA YARIŞMASI VE MEÇHUL KADIN ANITI!

Yeri geldi Boşanma Yarışması düzenledi. Yeri geldi okurlarıyla beraber Elite Model Look baskınını gerçekleştirdi. Yeri geldi Taksim Meydanı'na Meçhul Kadın Anıtı dikti. Yeri geldi 19 Aralık Operasyonu'nu kapağına taşıdı.

Kadınların yazılı tarihinin oluşmasına, kadınların kurtuluşlarının kendi ellerinde olduğu fikriyatının teorik olarak tartışılmasına yaptığı katkıyla sadece bir "kadın dergisi" olmaktan çıktı bu süreç içinde. Aynı zamanda kadın kurtuluş hareketinin de bileşeni oldu.

Yayın hayatına başladığında yazarları arasında daha önceden de gazetecilik yapan çok az kadın olmasına rağmen, bir nevi gazetecilik okulu olma görevi de oldu Pazartesi'nin. Pazartesi kolektifinde yer alan, daha önce bilgisayar klavyesine dokunmamış birçok kadın hayatlarında kamuya açık ilk yazılarını burada yazdılar. Okurlarıyla yazarları arasında bir ayrım gözetmediği için bugün birçok okuru Pazartesi'nin yazarı olmuş durumda.

2005 Mart'ında çıkardığımız 100. sayımızı kutladığımızda bir gece düzenlemiştik. Geceye katılan kadınların yaptığı konuşmalarda gördük ki, hepimizin kendi kuşağı içerisinde kırılma noktaları yaratmış bir dergiydi elimizde tuttuğumuz. Kimimizin üniversite yıllarına tekabül ediyordu Pazartesi'nin çıkışı. Kimimizin lise yıllarına. Daha küçük olanlarımız da vardı aramızda, yeni 18'ine girenler, liseliler, üniversiteliler. Pazartesi'de haber olmuş kadınlar, komşularımız, annelerimiz, kızkardeşlerimiz...

Ama o geceye damgasını vuran bir konuşma vardı ki, hepimiz için derginin kadınlara verdiği gücü bir kez daha hissettirdi bize. 27 yaşında genç bir kadındı konuşmayı yapan. O gün 17 yaşından beri okuduğu dergiyi ziyarete gelmişti. Kendi mahallesinde bulamadığı için her ay yürüyerek başka bir bayiye gidip dergiyi nasıl heyecanla istediğini anlatıyordu. Nasıl kadınların çıkardığını merak ediyordu bu dergiyi. Söylediği şu oldu, "Hayal etmeye çalışıyordum sizleri. Yazılarınızdan tanıyorum hepinizi. Ben uzun zaman yaşadığım enseste ve bunun yarattığı sonuçlara Pazartesi'nin de yardımıyla karşı durdum. Şimdi daha güçlüyüm, hep yanımda olduğunuzu hissediyordum, şimdi artık 'biz' olduğumuzu görüyorum. Ve şunu söyleyebilirim ki, artık yaşadığım şeyle hukuksal olarak da mücadele edecek gücü buluyorum kendimde."

KADINLARIN YAZILI TARİHİNE KATKI

Bu konuşma Pazartesi'nin ne olduğu, nasıl bir dergi olduğunu, kadınlar için önemini anlatmaya yetmişti bizim için. Büyük basının memlekette kadınlarla ilgili olan her meseleyle ilgili görüş almak üzere aradığı Pazartesi'nin, üniversitelerde derslerde yazılarından alıntı yapılan Pazartesi'nin, kapısını şiddete uğradığı için, çay içmek için, dergidekilerle tanışmak, sohbet etmek için, arşivinden yararlanmak için çalan bütün kadınların Pazartesi'sinin ne olduğuna, ne anlam taşıdığına verecek birçok cevaptan bir kısmı burada yazdıklarımız.

Bundan sonrasında da yeni sayılarımızla kadınların yazılı tarihine katkıda bulunmaya elimizden geldiğince devam edeceğiz elbette. Son bir yıldır iki ayda bir hazırladığımız Aşk, Cinselik, Annelik, Beden ve Emek konularından oluşan dergilerde son 10 yılın birikimlerine de yer veriyoruz artık. Hem yeni yazılardan hem de daha evvel yayınladığımız yazılardan oluşan dergiye bütün kadınların yazılarını bekliyoruz...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadın, örgütleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:21 .