Nüve Forum


Kadın Hakları hakkinda kadın sünneti ile ilgili bilgiler


Alıntı: DJ_Jeli ´isimli üyeden alıntı Afrikada erkeklerin cogu zamanlarini ormanda avlanmakla gecirdikleri dönemlerden kalma bir uygulamadir.Bu uygulama daha cok kadinlarin cinsel isteklerini azaltma ve böylece erkegi evde olmadigi zamanlarda baska

Like Tree49Likes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #11  
Alt 26.06.07, 15:56
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Alıntı:
DJ_Jeli´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Afrikada erkeklerin cogu zamanlarini ormanda avlanmakla gecirdikleri dönemlerden kalma bir uygulamadir.Bu uygulama daha cok kadinlarin cinsel isteklerini azaltma ve böylece erkegi evde olmadigi zamanlarda baska kisilerle iliski kurmasini engelleme amacini gütmektedir.
Ayni amaci iceren biras daha farkli bir uygulama avrupada bir zamanlar kadinlara bekaret kemeri taktirma yoluyla gerceklestirilmistir.

Ayrica bir toplumun kültürü olarak kayda gecmis seyler bizlere tuhaf gelebilir ve canilik olarak görebiliriz.Sunu unutmayinki erkeklerin sünnet edilmedigi toplumlarda, bizdeki erkeklerin sünnet edilme olayina ayni sekilde tepkiler olmakta ve bu kisilerce erkeklerin sünnet olayi saglik acisindan mecbur olunmadigi surece,gereksiz bir islem olarak görülmektedir.
kadını ne kadar basit varlık olarak gördünüz.(ben görmedim afrikalı erkek gördü demeyiniz.)
Bununda payı vardır fakat bence en önemli sebep kadının tükenmez(gibi görünen) cinsel gücüdür.erkek bundan korkar,hatta intikam alır.güneydoğuda bu olgu kadını cinsellikten uzak tutma erkekleri kötü gösterme cinsel ilişkinin kötü ve ayıp olduğunu baskılayarak gösterme şeklinde gelişmiştir.Afrikadada bu yöneliş sünnetle absorbe edilmeye çalışılmış.

Konu nuvekolik tarafından (26.06.07 saat 15:59 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 26.06.07, 17:45
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
Nereden: Istanbul
İletiler: 111
Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Cevap: kadın sünneti

evet seksüel heyecan yalnız klitoristen kaynaklanmıyor ama prof. Zafer Arı en fazla klitorisin etkili olduğunu söylemişti. hatta bunu sınavda sormuştu.(kaya kırtasiyede mevcuttur) klitoris, erkeklerdeki penis'in embriyolojik eşidir, seksüel uyarı esnasında ereksiyona uğrar. ben erkekler açısından penis'siz bir cinsel heyecan düşünemediğimden öyle söyledim
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 26.06.07, 18:00
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Klitoris

Erkekteki penis başının kadındaki karşılığıdır. Klitoris hemen pubis tepesi altında yer alan bir yapıdır ve üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrilidir. Klitorisin hemen alt kısmında idrar deliği, idrar deliğinin altında ise vajina girişi bulunur.

Klitoris ve Orgazm

Kadınlar klasik olarak vajinal orgazm ve klitoral orgazm olarak iki şekilde orgazm olurlar. Kadınlar cinsel ilişki sırasında, erkeğin penisinin ve pubis kemiğinin klitorise ritmik olarak temas etmesi, iç dudakların klitorise sürtünmesiyle ***8220;vaginal orgazm***8221; olurlar. Yani klitorisin uyarılması daha kolay orgazm olmalarına yol açar. Ayrıca çiftlerin yüz yüze oldukları tüm cinsel birleşme şekillerinde kadın ve erkeğin kasıkları üst üste gelmekte, bu da klitoris üzerindeki ritmik bir basınca yol açmaktadır. Bilinenin aksine hiç bir klitoris uyarısı olmadan "saf vajinal orgazm" oluşması mümkün olmakla beraber olağan değildir. Kadınlar göğüs uçlarını, bacaklarını veya klitorislerini uyararak mastürbasyon yaparken veya cinsel partnerlerinin klitorisi oral veya elle direkt uyarısıyla da ***8220;klitoral orgazm***8221; olurlar. Yine bilinenin aksine cinsel ilişki olmadan klitorisin oral veya elle direkt uyarısıyla "saf klitoral orgazm" oluşması mümkündür. Çünkü klitoris penisin tam karşılığıdır. Erkekler penis başının direkt veya dolaylı yoldan uyarısı ile orgazm olurlar. Bu da kadınların çok kolay saf klitoral orgazm olma gerçeğini daha anlaşılır hale getirir. Ayrıca bu durum, kadınların bazı belli ilişki pozisyonlarında daha kolay vaginal orgazm olmalarını ve bazı pozisyonlarda ise kadının yeteri kadar uyarılamadığını ifade ederek vaginal orgazm olamamasını da açıklar.

Konu puskullupabuc tarafından (08.09.07 saat 21:00 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi.
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 26.06.07, 18:02
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Klitoris Hakkında Az Bilinenler:

*Tam uyarılmış bir klitorisin baş kısmı iki katı kadar büyüyebilir. Orgazm sonunda klitoris küçülerek kasık kemikleri arasındaki yerine çekilir ve uzunluğu orgazm sırasındaki uzunluğunun yarısıdır.
*Klitoris gerçekten kadınların en hassas bölgesidir. Ama bilinenin aksine hiçbir zaman kadını alevlendirmek için sadece çevrilmesi yeterli olan bir düğme değildir.
*Orgazm sonrası klitorisin duyarlılığı çok fazladır ve bilinenin aksine direkt bir temas zevk vermekten çok acı verir. Bu dönemde tekrar elle uyarılmamalıdır. Eğer klitoris yeniden uyarılmak isteniyorsa Venüs tepesinin hafifçe okşanması yeterlidir.
*Klitoris ile penis eşdeğer olmalarına karşın, penis serbest bir yapıdır. Klitoris ise etraf dokulara sıkı sıkıya tutunan hareketsiz bir yapıdır.
*Klitorisin peniste olduğu gibi boşalma ve idrar yapma ile ilgisi yoktur.
*Klitoris kadınların en hassas bölgesidir. Çünkü damar ve sinirlerden oldukça zengin bir yapıdır. Yaklaşık 8000 sinir lifi bulunur. Bu lif yoğunluğu peniste bulunanın yaklaşık iki katıdır. Vücudun başka hiçbir bölgesinde bu kadar yoğun sinir lifi yoktur.
*Klitorisin kasık kemikleri arasındaki yerinin üstte ya da daha derinde oluşu duyarlılığında rol oynamaz.
*Klitoris büyüklüğü kadından kadına çok önemli değişiklikler gösterebilir ve bilinenin aksine klitoris büyüklüğü ile orgazmın kalitesi arasında herhangi bir ilişki yoktur. Ama klitorisin büyüklüğü ile kan testosteron seviyesi arasında bir ilişki vardır. Östrojen seviyesiyle klitoris büyüklüğü arasında bir ilişki yoktur. Bu nedenle menopoz sonrası kanda östrojen seviyesi azaldığı için genital bölgenin diğer kısımlarında atrofi yani gerileme olurken klitorisin büyüklüğünde bir değişme olmaz.
*Klitorisin aşırı büyük oluşunun nedeni erkek hormonlarının fazlalığı, hormon tedavisi veya uzun süren klitoris mastürbasyonu olabilir.
*Gebelik döneminde mekanik ve damarsal değişikliklere bağlı olarak klitoriste kalıcı bir büyüme meydana gelebilir.
*Klitorisin penise biçim olarak benzerliği, küçüklüğü ve penisin yeteneklerinden yoksun oluşu, kadınların bir yerde tümüyle gelişememiş, şanssız erkekler oldukları gibi yanlış bir görüşün benimsenmesine yol açmıştır.
*Klitorisin gebe kalma, idrar yapma ve adet kanamasıyla hiçbir ilgisi yoktur.
*Penis başı koni biçiminde olmasına karşılık, klitorisin başı yuvarlaktır.
*Klitoriste cinsel aktivite sırasında kan hücumu olmadan büyüme görülür. Peniste ise kan hücumundan sonra büyüme görülür.
*Klitorisin başı penis başı gibi deriden sıyrılarak belirmez ve penisteki gibi yön değişikliği klitoriste yoktur.

Konu puskullupabuc tarafından (08.09.07 saat 20:59 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi.
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 26.06.07, 18:04
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Cinsel ilişkide klitorisin işlevleri ve orgazmdaki rolü:

Sigmund Freud "vajinal yoldan" yani cinsel ilişkiyle orgazm olamayan kadınların infantil ("çocuksu") olduklarını ima etmiştir. Yani Freud'a göre yetişkin kadın "vajinal orgazm" olamıyorsa, bunun nedeni o kadının çocukluğun belli bir gelişim döneminde "takılmış" olmasıdır. Bu teori günümüzde ve özellikle de Masters ve Johnson'un 60'lı yıllarda cinsellik alanındaki kapsamlı çalışmalarında ortaya çıkan bilgilerle geçerliliğini yitirmiştir.
Kadında orgazm çok uzun zamandan beri klasik olarak vajinal orgazm ve klitoral orgazm olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu tanımlamada klitoral orgazmdan kasıt klitoris uyarısıyla oluşan orgazm (örnek: mastürbasyon), vajinal orgazm ise direkt vajina uyarısıyla (örnek: cinsel ilişki) oluşan orgazmdır.

Gerçekte, cinsel ilişkide oluşan "vajinal orgazm" kadınların büyük çoğunluğunda yine klitorisin uyarılmasıyla oluşur.
Cinsel ilişkide kadında orgazm, penisin direkt klitorise ritmik olarak temas etmesi, erkeğin pubis kemiğinin klitorise ritmik olarak temas etmesi ve yine penisin hareketleriyle ritmik olarak hareket eden iç dudakların klitorisi uyarmasıyla oluşur. Hiç bir klitoris uyarısı olmadan "saf vajinal orgazm" oluşması mümkün olmakla beraber olağan değildir.
Klitorisin kadında penisin tam karşılığı olduğu ve erkekte orgazm olma mekanizmasının penis başının direkt veya dolaylı yoldan uyarısı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak yukarıdaki bilgi daha anlaşılır hale gelir. Erkekte penis başı uyarısı olmadan orgazm ne kadar mümkünse, kadında da klitoris uyarısı olmadan yalnızca vajina uyarısıyla orgazm oluşması da ancak o kadar mümkündür.

"Vajinal orgazmın" çoğu kadın için yanlızca belli ilişki pozisyonlarında gerçekleşmesi ve bazı pozisyonlarda kadının "uyarılmadığını" ifade etmesi o pozisyonda klitorisin mekanik olarak daha az uyarılmasıyla ilgilidir.
Klitoris ile penis eşdeğer olmalarına karşın aralarında önemli bir fark daha bulunur: Penis serbest bir yapı olmasına karşın klitoris etraf dokulara sıkı sıkıya tutunan hareketsiz bir yapıdır. Bu bir dezavantaj gibi görünmesine karşın, ilişkide penisin ritmik hareketlerine bağlı olarak iç dudakların pasif olarak hareket etmesi, etraf dokuya sıkıca tutunmuş olan klitorisin bu hareketlerle daha yoğun olarak uyarılmasına önemli katkılarda bulunur.

Konu puskullupabuc tarafından (08.09.07 saat 20:59 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi.
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Alt 12.07.07, 14:23
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Kadın sünneti bitirilmeli!

Afrika ve Ortadoğu kökenlilerde yaygın görülen kadın sünneti, Britanya'da büyük bir sorun haline geldi. Ülkenin en büyük polis gücü uygulamayı ihbar edenlere 40 bin dolar ödül verecek


AP - LONDRA - Özellikle Afrika ve Ortadoğu'da yaygın olan kadın sünneti, yetkililerin engelleme çabalarına rağmen Britanya'da giderek büyüyen bir problem haline geldi. Ülkenin en büyük polis gücü olan Londra Metropolitan Polisi, başlattığı kampanyayla kadın sünnetinin artık bir suç olarak görülmesi için çalışacak. Polis 'operasyonu' ihbar edenlere 40 bin dolar (yaklaşık 52 bin YTL) ödül vereceğini açıkladı.
Britanya'da kadın sünneti özellikle Afrika ve Ortadoğu'dan gelen birinci nesil göçmenler arasında yaygın. Polis, ellerinde kesin sayılar bulunmadığını belirtiyor, ancak polisle ortak çalışan ve Londra'daki hastane ve kliniklerde sünnet mağdurlarını tedavi eden Comfort Momoh, her yıl 400-500 kızın kendilerine geldiğini söylüyor.
Britanya yasalarına göre kadın sünneti yapmak ve organize etmek 14 yıl hapis cezası olan bir suç, ancak ülkede şimdiye dek kimse bu nedenle hapse atılmadı. Polis 66 bin kızın risk altında olduğunu tahmin ediyor. Kampanyayı bu dönemde başlatmasını da 'yaz tatilinde kızların yurtdışına götürülüp sünnet edilmesi' olarak gösteriyor.

Vakalar yazın artıyor
Kadın sünnetinde klitoris ve cinsel organın diğer bölgeleri çıkarılıyor. Uygulamaya onay verenler sünnetin, kızın cinsel isteklerini ehlileştirdiğini ve namusunu koruduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar sünnet olan bebek, kız ve kadınların fiziksel ve ruhsal açıdan ömür boyu süren sağlık sorunları yaşadığını söylüyor. Yetkililer kızların daha uzun sürede iyileşmesini sağladığı ve üstü kolayca kapatılabildiği için vakaların özellikle yazın arttığına inanıyor.
Salimata Badji-Knight, dört yaşındayken doğduğu Senegal'de sünnet edilmiş. Ailesinin pikniğe götüreceğini söylediği kız, burada tıbbi eğitimi olmayan kadınların saldırısına uğramış. Şimdi evli olan ve Londra'da yaşayan Badji-Knight, çocuk sahibi olamamaktan korkuyor ve yeni vakaları engellemek için deneyimlerini paylaşıyor.
Somali doğumlu model Waris Dirie de sünnet kurbanlarından. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Dirie'ye bugün kadın sünnetine karşı yürüttüğü çalışmalarından dolayı 'Chevalier de la Legion d'honneur' (Şövalye nişanı) verecek

Konu puskullupabuc tarafından (08.09.07 saat 20:58 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi.
Alıntı ile Cevapla
  #17  
Alt 07.09.07, 14:10
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

ilgili konular : kadının anatomik fizyolojik yapısı ve klitoris

Konu puskullupabuc tarafından (08.09.07 saat 20:57 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi.
Alıntı ile Cevapla
  #18  
Alt 07.09.07, 14:22
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Alıntı:
hayati´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
kadını ne kadar basit varlık olarak gördünüz.(ben görmedim afrikalı erkek gördü demeyiniz.)
Bununda payı vardır fakat bence en önemli sebep kadının tükenmez(gibi görünen) cinsel gücüdür.erkek bundan korkar,hatta intikam alır.güneydoğuda bu olgu kadını cinsellikten uzak tutma erkekleri kötü gösterme cinsel ilişkinin kötü ve ayıp olduğunu baskılayarak gösterme şeklinde gelişmiştir.Afrikadada bu yöneliş sünnetle absorbe edilmeye çalışılmış.
tükenmez gibi görünen cinsel güç konusunu biraz eklenti yapmam gerekecek;
kadın sevildiğini biliyorsa duygusal açıdan doyuruluyorsa yani kadına edebiyatta bahsedilen gül gibi yaklaşılınıyorsa sorun yok o kadın doyar
Alıntı ile Cevapla
  #19  
Alt 09.09.07, 10:44
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: kadın sünneti

Alıntı:
DJ_Jeli´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Afrikada erkeklerin cogu zamanlarini ormanda avlanmakla gecirdikleri dönemlerden kalma bir uygulamadir.Bu uygulama daha cok kadinlarin cinsel isteklerini azaltma ve böylece erkegi evde olmadigi zamanlarda baska kisilerle iliski kurmasini engelleme amacini gütmektedir.
Ayni amaci iceren biras daha farkli bir uygulama avrupada bir zamanlar kadinlara bekaret kemeri taktirma yoluyla gerceklestirilmistir.

Ayrica bir toplumun kültürü olarak kayda gecmis seyler bizlere tuhaf gelebilir ve canilik olarak görebiliriz.Sunu unutmayinki erkeklerin sünnet edilmedigi toplumlarda, bizdeki erkeklerin sünnet edilme olayina ayni sekilde tepkiler olmakta ve bu kisilerce erkeklerin sünnet olayi saglik acisindan mecbur olunmadigi surece,gereksiz bir islem olarak görülmektedir.

Bende bir toplum kültürü olarak bakıyorum bu olaya. Bizim toplumumuzda alışmadığımız bir uygulama yada gelenek bize yabancı gelebilir.
Ancak gerçektende kadın sünnetinin sağlık açısından bir gerekçe değil sadece erkeklerin kafa takıntıları yüzünden bekaret kemeri olarak kullanılmış olduğu bir yaptırım gibi görünmekte. Umarım bunu uygulayan toplumlarda bu adet en kısa zamanda yok olur..
Alıntı ile Cevapla
  #20  
Alt 09.09.07, 11:42
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Dünyada;

- her yıl iki milyon yeni kadına sünnet yapıldığını
- her gün altı bin Afrika’lı kız çocuğuna sünnet
yapıldığını
- sünnetli kadın sayısının toplam 80-132 milyon
civarında olduğunu biliyor muydunuz? (WHOünya Sağlık Örgütü
verilerine göre)

Bazı toplumlarda gelenek gereği kadınlar sünnet edilmektedir.
Eski Mısır uygarlığından beri uygulanan bir yöntemdir. Burada
kadın genital uyarı organı olan klitoris kesilerek
koparılmakta ve kadın cinsel haz organı köreltilmektedir.
“Mutilasyon” olarak isimlendirilen bu durum tıbben
önerilmemektedir. Buna rağmen Afrika’da yaklaşık 30 farklı
ülkede, Arap yarım adasında bulunan Mısır ve Sudan gibi birkaç
ülkede, Güneydoğu Asya’da yerleşik yaşamakta olan bazı
toplumlarda ve bu ülkelerden Avrupa ve Amerika’ya göç eden
etnik topluluklarda illegal olarak uygulanmaktadır.

Kadınlara sünnet nasıl uygulanmaktadır?

Klitorisi örten derinin çizilip kısmen koparılması en hafif
şeklini oluşturmaktadır. Genellikle kadın sünneti denildiği
zaman klitorisin kesilip çıkarılması anlaşılmaktadır
(klitorektomi). Bunun yanı sıra klitoris kesildikten sonra
labium minusların dikilip kapatılması ve sadece adet kanının
akabileceği bir boşluk bırakılması gibi yöntemler de
uygulanmaktadır. Bu yöntemlerle kadınların cinsel haz alması
önlenmektedir. Bu işlemin yapıldığı ülkelerde kadının
evleninceye kadar sadakatini koruması için yapıldığı inanışı
hakimdir. Tecavüzden korunma maksatlı olarak da
uygulanabilmektedir. Firavun’un daha çok üremeyi önleme ve
kadın cinselliğini köreltme maksatlı olarak bu işlemi
yaptırdığı bilindiğinden “Firavun Sünneti” olarak da
adlandırılmaktadır. Hiçbir semavi dinde önerilmemesine rağmen
kadınlara Somali'de % 99, Etyopya'da % 90, Sudan'da ise % 85
oranında bu yöntemler uygulanmaktadır.


Üroloji - Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Karataş

Konu Selim Hoytur tarafından (17.03.15 saat 17:27 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadın, sünneti

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:43 .