Nüve Forum


Kadın Hakları hakkinda kadın sünneti ile ilgili bilgiler


Kadın, erkek ve ustura BEKÂRET VE SÜNNET Kız çocuklarında sünnet, onların duygularını ve yaşamını hiçe sayan topluluklarda görülüyor. Kadını bir mübadele değerine dönüştürüyor ve bekâretin garantisi oluyor. Genç erkek nüfusun

Like Tree49Likes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #21  
Alt 09.09.07, 12:44
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Kadın, erkek ve ustura

BEKÂRET VE SÜNNET Kız çocuklarında sünnet, onların duygularını ve yaşamını hiçe sayan topluluklarda görülüyor. Kadını bir mübadele değerine dönüştürüyor ve bekâretin garantisi oluyor.

Genç erkek nüfusun cinsel arzularını disipline sokma gereğinden doğan sünnet, birçok toplumda binlerce yıldır devam eden bir gelenek. Sünnet de bekâret de üç büyük dinin binlerce yıl öncesinden bu yana, birbirinden çok farklı sayısız toplumun geleneği olmuş. Bilmem bu yoğun ve sürekli ilginin nasıl doğmuş olabileceğini hiç düşündünüz mü? İkisi de cinsel organlarla ve cinsel yaşamla ilgili ikisi de yaşandığı toplumlarda hem kutsal değerler olmuş, düğünlerle, şenliklerle kutlanmış hem de fiziksel ve ruhsal acıları beraberinde getirmiş ve ikisi de tamamen toplumsal, hayvanlarda benzerlerini görmek olanaksız.

Erkekler ortalama olarak kadınlardan daha iridir. Hint mitolojisine göre Tanrı erkeği, terbiye etsin diye kadına emanet etmiş. Size de doğru gibi gelmiyor mu? İyi ama, erkeği cüsseli yaratarak neden zorluk çıkarmış olsun ki? Evrim sürecinde, eşeyli üremeyle birlikte, farklı cinsler arasında eş bulma ve kurlaşma zorunluluğu doğar. İki cinsin buluşma sürecinde kimin kiminle kurlaşıp eşleşeceği, cinslerin türün sürekliliğindeki konumlarıyla belirlenir. Gebelik, doğurma, düşük, bakım gibi ağır yükler omuzlayan cins daha seçici olmak zorunda kalır. Cinsler arasındaki boyut farklılığı, türün sürekliliğinde cinslerin eşitsiz rol üstlenmelerinin sonucudur. Memelilerin çoğunda görüldüğü gibi erin cüsselisini hoş bulup seçen dişidir. Evrim boyunca, kıllılığın azalması gibi pek çok bedensel özelliğimiz bakımından akraba primatlardan epeyce farklılaşmamıza rağmen, bu boy bos farklılığının varlığı, benzer bir seçici dinamiğin toplumsal yaşam içerisinde de sürdüğünü göstermez mi sizce de?

On binlerce yıl öncesini, eti pişirmek, yırtıcılardan korunmak için ateşin etrafında konakladığımız günleri imgeleyin. Kadınları hayalinizde nasıl canlandırırsınız? İnsan dişisinin cinsel arzululuğunun dar bir kızışma dönemine özgü kalmadığı dikkate alınırsa, sanırım, gebe, kimi kucağında kimi dizinde çocuklu kadınlar göz önüne gelecektir. Yıllar süren, gebelik, doğum, emzirme, loğusalık ve bakım emeği veren kadını, bugünkü algılayışımızla çocuklu varoluşundan soyutlamak pek olanaklı olamayacaktır. Boyut ve bedensel kuvvet bakımından daha ufak olmasından başka, çocuklu insan olarak kadının hem geçim hem korunma gereksinmeleri erkeğe göre çok daha yüksek görünecek, dolayısıyla daha cüsseli ve kendisine daha bağlı erkeği yeğlemeye eğilimli olması beklenecektir.

Kurlaşma ve eşleşmenin, çocuklu insan olarak kadın ile erkek arasında olması, daha başından bir bekâret nosyonunun bulunamayacağını düşündürüyor. Bunu destekleyen veriyi göçebe derleyici avcı toplumlarda bulabiliyoruz. Bu toplumlarda biyolojik babalık ve dolayısıyla bekâret nosyonu yoktur. Ergenlerin evlilik öncesi cinsel oyunlarına yüksek bir hoşgörü gösterilir. Evlilik öncesi gebelikler sık olmamakla birlikte kadın, cinsel eşin seçilmesinden önce çocuklu olabilir. Ve hiç bir çocuk *** diye aşağılanmaz. Bunlara rağmen, toplumsal bir ilişki olarak babalık sayesinde, gizil bir bekaret anlayışının varlığından söz edebiliriz.

Kadının bitki bilgisinde, erkeğin hayvan bilgisinde uzmanlaşması ve dolayısıyla iki cinsin birbirine yüksek derecede bağımlı kalması, eşleşmenin kurumlaşmasının, evlenmeye dönüşmesinin yolunu açar. Evlenme, eş kökünün de düşündürdüğü gibi, her kadına en az bir erkek düşecek şekilde eşit paylaşma olarak bir eşleşme biçimidir. Kurulan yuvanın geçiminde ve özellikle çocukların yetiştirilmesinde özel bir erkeğin rol almasıyla ortaya çıkan en çarpıcı ilişki biçimlerinden biri evlilik öncesi çocuk doğurmanın engellenmesidir. Bekâret nosyonu olmayan devşirici toplumlar bunu, kadının evlenme yaşını erkene alarak başarırlar. Dünya Sağlık Örgütü***8217;ne göre kız sünnetinin en yaygın olduğu ülkeler. Kızların oğlanlara göre daha erken ergenleşmesi, erkekle kadın arasında kendiliğinden bir evlenme yaşı farkını hazırlar. Erkeğin aile geçimini üstlenecek olgunluğa erişme süresinin uzaması ve çokkarılılık gibi çeşitli toplumsal ilişki biçimlerinin bunu desteklemesiyle bu yaş farkı, büyüme ve kalıcılaşma eğilimi gösterir. Bildiğimiz bütün toplumlarda güveyler ortalama olarak gelinlerden daha yaşlıdır. Yaş farkının büyüklüğü ölçüsünde, toplumda evlenmeyi bekleyen bir genç erkek nüfus birikir. Özellikle çokkarılılığa izin verilen toplumlarda bu nüfus belirginlikle büyüktür. İşte oğlan sünneti, muhtemelen bu genç erkek nüfusunun cinsel arzularını disipline sokma gereği, gizil bekâret anlayışının bir yan türevi olarak meydana gelmiştir. Sünnet, bütün geleneksel biçimlerinde evlilik öncesinde yapılır. Yeri gelmişken, oğlan veya kızın cinsel organının kesilmesi anlamında kullandığımız "sünnet" sözcüğü, Arapça'da bir âdeti devam ettirmek anlamına geliyor.

Sünnet çokkarılılıkla yakından bağıntılıdır. Avustralya dışında avcı derleyici toplumlar tekeşlidir ve aynı zamanda sünnet gözlenmemektedir. Brahmacılık da tekkarılıdır ve sünnet geleneğine yer vermez. Üç büyük din hem çokkarılılığı hem sünneti onaylamıştır. Karı sayısının yirmiyi aşabildiği eşitlikçi Avustralya yerlilerinde rastlanan çokkarılılık, bütün erkekler için geçerlidir. Avustralyalı yerli kadınların evlenme yaşı o kadar erkene alınabilmektedir ki, koca, cinsel ilişki için ergenleşmesini beklemek zorunda kalır. Öte yandan, erkekler o kadar ileri yaşlarda evlenmeyi sürdürebilirler ki, kadınların dul kalmaları hemen hemen kesindir. Kocası ölen kadın, kendinden genç erkeklerle de yeniden evlenir. Bu yüzden genç bir erkek ninesi yaşında bir kadınla da evlenmek durumunda kalabilir. Kuzey Avustralyalı çokkarılı Tiwi halkının bebekleri daha doğmadan nişanlanırlar. Bir Tiwi erkeği ilk evliliğini yapabilmek için 35 yaşını beklemek zorunda kalabilir. Dolayısıyla, çadırların etrafında yaşlı erkeğin, elinde sopayla sürekli kovalamak zorunda kaldığı çok sayıda genç erkek toplaşır.

Yüzlerce Avustralya obasında uygulanan oğlan sünneti bazı örneklerinde çok ağır bir işlemdir. Ama anlatılana göre, Orta Avustralyalı Aranda halkında, penis idrar kanalı boyunca aşağı doğru boylamasına yarılarak vulvaya benzetilmeye çalışılmakta ve periyodik olarak kanatılarak, kadının aybaşı taklit edilmektedir. Erkek kimliğinin oluşumu, kadını dışlamamaktadır. Kız sünneti ise, bir iki Avustralya obası dışında eşitlikçi toplumlarda görülmüyor ve çok ender rastlanan bir kesi biçimi uygulanıyor.

Afrika'da kadın sünneti

Günümüzdeki biçimleriyle kız sünnetinin ortaya çıktığı yer ve tarih belirsiz, ama birkaç bin yıl öncesine uzandığını ve kadının özgür seçim hakkının kısıtlandığı veya elinden alındığı toplumların pratiği olduğunu biliyoruz. Çarşaf, peçe, görücü usulüyle evlenme hep, kadının özerkliğini yitirdiğinin, üzerinde bir iktidar kurulduğunun belirtileridir. Kadının duygularının, arzularının, kendi yaşamını, kendi iradesiyle belirleme, ifade etme, yaşama hakkının hiçe sayıldığı başlık malı ve sonra başlık parası, anne olarak kadını, mübadele değerine dönüştürür. Böylece aynı zamanda fahişe kadın olarak yeni bir kadınlık biçimi doğar. Kız sünneti, çeyizin kullanılmamışlığının gelinde de aranır olmasıyla, bekâretin, malın ambalajı gibi kızlık zarıyla ilişkilendirilmesiyle bağıntılıdır.

Bugün en yaygınlıkla Somali'de uygulanan bir kız sünneti biçiminde, bızır, küçük ve büyük dudaklar kesilip alınıyor, idrar ve kanama açıklığı kalacak şekilde dikiliyor ve bacaklar aylarca bağlı tutularak yaranın iyileşmesi bekleniyor. Firavun sünneti denilen bu işlem, bekâretin en kesin garantisi olarak görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bugün dünyada, bu en ağır biçimi dahil, 100 ile 140 milyon arasında kız sünnet edilmektedir ve bunların çoğu Sünni Müslümandır.dan alıntı

Konu nuvekolik tarafından (09.09.07 saat 15:24 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #22  
Alt 09.09.07, 14:31
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
Nereden: istanbul,güneye taşınmayı planlıyorum
İletiler: 7
oskar doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: kadın sünneti

bunun geleneksel bir olay olduğu belli...anlaşılan islamiyet bile bazı ilkel inanışları hala yıkamamış...artık islamın ışığında ve ilmi araştırmalarla, kadında sünnetin vahşet,erkekde sünnetin ise fert ve toplum sağlığı açısından bir gereklilik olduğu bilinmektedir.önemli olan bir uygulamanın;başka toplumların ne düşündüğüyle değil de insana ne derece faydalı olduğuyla değerlendirilmesi gerekir.
ilginç bir olay,bu arada 200 senedir afrikayı sömüren batılıların bunları bilmemesi imkansız.demek ki bu uygulama Afrikalılar için o kadar zararlı ki batılılar bile devam etmesinde kendilerinde çıkar görüyorlar.
sağlıcakla kalın,geniş düşünelim...
Alıntı ile Cevapla
  #23  
Alt 09.09.07, 20:18
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 5
harmoni doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: kadın sünneti

sizi tebrik eder vede teşekkür ederim bu konuyu işlediğiniz için maalesef ülkemizdede var
__________________
çevrenizdeki muhtaç insanlara yardım edin
Alıntı ile Cevapla
  #24  
Alt 10.09.07, 08:45
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
İletiler: 1
deniz kaya doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: kadın sünneti

böyle bir çağda ve teknolojinin dünyaya bu denli
hakim olduğu bi zamanda bu çağ dışı uygulamaya inanamıyorumddoğrusu
korkunç bişey
ama en büyük sebebide dence oradaki kadınların cahilliği olsa gerek
karşı çıkamaması
Alıntı ile Cevapla
  #25  
Alt 10.09.07, 09:02
AYSEK
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Angry Cevap: kadın sünneti

Bu Vahşetin Biran önce Sona Erdirilmesini Ve Dünyadaki Tüm Yetkililere Duyurulmasini Rica Ediyorum. Böyle Vahşet Olamaz!!!
Alıntı ile Cevapla
  #26  
Alt 10.09.07, 10:33
SELVILV - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
Nereden: Istanbul-Paris
İletiler: 2.983
SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: kadın sünneti

Alıntı:
oskar´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
bunun geleneksel bir olay olduğu belli...anlaşılan islamiyet bile bazı ilkel inanışları hala yıkamamış...artık islamın ışığında ve ilmi araştırmalarla, kadında sünnetin vahşet,erkekde sünnetin ise fert ve toplum sağlığı açısından bir gereklilik olduğu bilinmektedir.önemli olan bir uygulamanın;başka toplumların ne düşündüğüyle değil de insana ne derece faydalı olduğuyla değerlendirilmesi gerekir.
ilginç bir olay,bu arada 200 senedir afrikayı sömüren batılıların bunları bilmemesi imkansız.demek ki bu uygulama Afrikalılar için o kadar zararlı ki batılılar bile devam etmesinde kendilerinde çıkar görüyorlar.
sağlıcakla kalın,geniş düşünelim...

Sevgili arkadaşım,

Diğer batı ülkelerini bilemem ama Fransa'da bu olay bir suç teşkil ediyor ve yasak. Bu aileler bu fiili gerçekleştirip yakalandıkları an tüm cezai yaptırımlar uygulanıyor. Objektif davranıp her ayağımızı çarptığımızda batıya hücum etmesek diyorum. Ben bu konunun varlığını Türkiye'de değil Fransa'da çıkan insanlık dışı nitelendirilen haberlerle öğrenmiştim, yani arkadaşım batılı insan mütasyonunu serbest bırakıp çıkar sağlamıyor.
__________________
rüzgarin bile esip söndüremedigi mum vardir ya, o benim iste

Konu SELVILV tarafından (10.09.07 saat 10:36 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #27  
Alt 10.09.07, 13:02
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: kadın sünneti

Evet arkadaşlar bu bir vahşet ve maalesef devam ediyor
Alıntı ile Cevapla
  #28  
Alt 15.09.07, 03:56
kızılderili - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 68
kızılderili doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: kadın sünneti

konu için teşekkürler,ne biçim insanlar var ve kültürler var
Alıntı ile Cevapla
  #29  
Alt 02.10.07, 08:14
Acemi
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
Nereden: istanbul,güneye taşınmayı planlıyorum
İletiler: 7
oskar doğru yolda ilerliyor.
Post Cevap: kadın sünneti

Sevgili Arkadaşım,
Bende senin gibi yurtdışında (Abd) yaşadım.ayrıca,epey eğitimli sayılırım.Ayağı taşa takılınca acıdan halüsinasyonlar gören bir insan değilimdir.Sadece,'ayağım taşa takıldı,demek ben de doğru gitmeyen bir şey var''diye düşünürüm.Batının vahşı tavrı artık saklanamayacak boyuttadır.Ben sadece senin medeni olarak düşündüğün Fransa için 2 örnek vereyim.
Cezayir'de katliam yapıp 1.5 milyon insanı öldüreli sadece 50-60 yıl geçmiştir ve hala özür dilememiştir.Nisan 1994'de başlayıp 100 gün içinde Ruanda'da da 800.000 Tutsi halkı ,Hutu militanlarınca öldürülmüştür.Ruanda o zaman Belçika'nın sömürgesiydi ve Fransızla Belçikalı paralı askerler ve komandolar bu katliama nezaret etmişlerdir.Yani bu hükümetlerin onayıyla bu katliam yapılmıştır.
BU Batılıların hepsi kendi ülkelerinde vatandaşlarına ve diğer temsilciliklere şirin görünmek için demokratik ve insan haklarına saygılı olmaya azami gayret göstermelerine rağmen sınır dışına çıkınca akıl almak vahşete ve katliama tereddüt etmeden katılmaktadırlar.Tıpkı bizim Bush amcamızın yaptığı gibi.
Ltf.geniş düşünelim...unutmayın,yenilmediğimiz halde bize Sevr'i imzalatanlar o medeni dediğiniz Batılılardı.
Ayrıca; Batılının çıkarı için sonsuz bir hırsla insanlık düşmanlığı yaptığını yine Afrika halklarına bakarak anlayabilirsiniz.200 senedir,altın,elmas ve petrol çıkan Afrika niye dünyadaki en fakir halktır?Niye her yerde AIDS kontrol altına alınmışken her sene Afrika'da milyonlarca insan AIDS'ten ölmektedir?
Güzel arkadaşım,artık yol ayrımındayız,ya insanlığı seçeceğiz ya da batı yandaşlığını seçip haksızlıklara destek vereceğiz.
Bir Afrika başkanının şu sözü kulağımıza küpe olsun:''Onlar (batılılar) kitaplarıyla (incil) geldi ve gözümüzü göğe çevirmeyi öğretti.Başımızı aşağı indirince topraklarımızda hiçbir şeyin kalmadığını gördük.''

UYUMAYALIM ; UYUYANLARI ,UYANDIRALIM !

Sevgili arkadaşım,

Diğer batı ülkelerini bilemem ama Fransa'da bu olay bir suç teşkil ediyor ve yasak. Bu aileler bu fiili gerçekleştirip yakalandıkları an tüm cezai yaptırımlar uygulanıyor. Objektif davranıp her ayağımızı çarptığımızda batıya hücum etmesek diyorum. Ben bu konunun varlığını Türkiye'de değil Fransa'da çıkan insanlık dışı nitelendirilen haberlerle öğrenmiştim, yani arkadaşım batılı insan mütasyonunu serbest bırakıp çıkar sağlamıyor.
Alıntı ile Cevapla
  #30  
Alt 02.10.07, 11:16
SELVILV - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
Nereden: Istanbul-Paris
İletiler: 2.983
SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: kadın sünneti

Alıntı:
oskar´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Sevgili Arkadaşım,
Bende senin gibi yurtdışında (Abd) yaşadım.ayrıca,epey eğitimli sayılırım.Ayağı taşa takılınca acıdan halüsinasyonlar gören bir insan değilimdir.Sadece,'ayağım taşa takıldı,demek ben de doğru gitmeyen bir şey var''diye düşünürüm.Batının vahşı tavrı artık saklanamayacak boyuttadır.Ben sadece senin medeni olarak düşündüğün Fransa için 2 örnek vereyim.
Cezayir'de katliam yapıp 1.5 milyon insanı öldüreli sadece 50-60 yıl geçmiştir ve hala özür dilememiştir.Nisan 1994'de başlayıp 100 gün içinde Ruanda'da da 800.000 Tutsi halkı ,Hutu militanlarınca öldürülmüştür.Ruanda o zaman Belçika'nın sömürgesiydi ve Fransızla Belçikalı paralı askerler ve komandolar bu katliama nezaret etmişlerdir.Yani bu hükümetlerin onayıyla bu katliam yapılmıştır.
BU Batılıların hepsi kendi ülkelerinde vatandaşlarına ve diğer temsilciliklere şirin görünmek için demokratik ve insan haklarına saygılı olmaya azami gayret göstermelerine rağmen sınır dışına çıkınca akıl almak vahşete ve katliama tereddüt etmeden katılmaktadırlar.Tıpkı bizim Bush amcamızın yaptığı gibi.
Ltf.geniş düşünelim...unutmayın,yenilmediğimiz halde bize Sevr'i imzalatanlar o medeni dediğiniz Batılılardı.
Ayrıca; Batılının çıkarı için sonsuz bir hırsla insanlık düşmanlığı yaptığını yine Afrika halklarına bakarak anlayabilirsiniz.200 senedir,altın,elmas ve petrol çıkan Afrika niye dünyadaki en fakir halktır?Niye her yerde AIDS kontrol altına alınmışken her sene Afrika'da milyonlarca insan AIDS'ten ölmektedir?
Güzel arkadaşım,artık yol ayrımındayız,ya insanlığı seçeceğiz ya da batı yandaşlığını seçip haksızlıklara destek vereceğiz.
Bir Afrika başkanının şu sözü kulağımıza küpe olsun:''Onlar (batılılar) kitaplarıyla (incil) geldi ve gözümüzü göğe çevirmeyi öğretti.Başımızı aşağı indirince topraklarımızda hiçbir şeyin kalmadığını gördük.''

UYUMAYALIM ; UYUYANLARI ,UYANDIRALIM !

Sevgili arkadaşım,

Diğer batı ülkelerini bilemem ama Fransa'da bu olay bir suç teşkil ediyor ve yasak. Bu aileler bu fiili gerçekleştirip yakalandıkları an tüm cezai yaptırımlar uygulanıyor. Objektif davranıp her ayağımızı çarptığımızda batıya hücum etmesek diyorum. Ben bu konunun varlığını Türkiye'de değil Fransa'da çıkan insanlık dışı nitelendirilen haberlerle öğrenmiştim, yani arkadaşım batılı insan mütasyonunu serbest bırakıp çıkar sağlamıyor.

Arkadasim,

Öncelikle belirteyim seni asla egitimsiz olarak nitelendirmedim, hatta eminim seninle sohbet etmek gerçekten zevkli olur ama yerine göre sohbet edilirse.

Bir önceki iletinde bir mesaj yazmissin, o mesaja cevap vermisim, simdi sadece belli seylerde(söylediklerinde hakli bile olsan)laf ebelegi yapip konu degistirirsen bu konudan çikmis oluyorsun. Zira su an ne kadar hakli olsan da yaptigin demagoji arkadasim.

Burada konustugum konu "kadin", politikayi gideriz ilgili konuda yapariz ki zaten o konuda ayni seyleri düsünüyoruz.

"Ya insanligi ya batiyi seçecegiz" cümlen gördügüm en çirkin IrkçI cümlelerden biri.

Senden saygili olmani ve konudan sapmamani rica ediyorum.

Saygilarimla,
Selvi
__________________
rüzgarin bile esip söndüremedigi mum vardir ya, o benim iste
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadın, sünneti

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:31 .