Nüve Forum


Kadın Hakları hakkinda kadın sünneti ile ilgili bilgiler


Kadin sagligi ile ilgili bir konu ve kadinlarin haklarina saldirilara aci bir örnek. BM istatistiklerine göre bugün dünyada 130 milyon kadın ve kız çocuğu sünnetli. Her yıl yaklaşık 2 milyon

Like Tree49Likes

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.06.07, 11:00
SELVILV - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
Nereden: Istanbul-Paris
İletiler: 2.983
SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!SELVILV öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart kadın sünnetiKadin sagligi ile ilgili bir konu ve kadinlarin haklarina saldirilara aci bir örnek.


BM istatistiklerine göre bugün dünyada 130 milyon kadın ve kız çocuğu sünnetli. Her yıl yaklaşık 2 milyon kız çocuğu da sünnet nedeniyle hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Kadın sünneti esas olarak, Afrika kıtasının orta şeridinde yer alan 30 Afrika ülkesinde uygulanıyor. Bu bölgedeki kadınların %72-99***8217;u, diğer Afrika ülkelerindeki bazı etnik grupların veya kabilelerin kadınlarının %18-72***8217;si sünnetli. Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirliği***8217;nde, Endonezya ve Malezya***8217;nın bazı bölgelerinde, Kuzey Irak***8217;ta bazı Kürt bölgelerinde yaşayan kadınlar arasında da daha az oranlarda olmakla beraber sünnet geleneği yaşatılmakta. Ayrıca, bu ülkelerden gelen göçmenlerin geleneklerini taşımaları ve sürdürmek istemeleri nedeniyle kadın sünneti, Avrupa, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya***8216;da da görülüyor ve kadınlara yönelik şiddetin en uç uygulamalarından biri olarak tüm dünyayı ilgilendiren bir kadın sorunu olmaya devam ediyor.

Geleneğin kökleri

Mısır***8217;da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan bazı kadın mumyalarının sünnetli olduğu belirlenmiş, kadın sünnetinin nasıl yapıldığı M.Ö 1600***8217;lü yıllardan kalan duvar resimlerinde detaylı bir şekilde tasvir edilmiştir. Bu, kadın sünneti geleneğinin kökeninin çok eski çağlara dayandığının göstergesidir de. Kadın sünnetinin halen uygulandığı pek çok Afrika ülkesinde, Hristiyan, Müslüman, Musevi ve tek tanrılı olmayan dinlere inanan gruplarda da sünnetin yoğun olarak uygulanması, sünnet geleneğinin tarihinin tek tanrılı dinlerden daha eski olduğunu ve tek tanrılı din seçiminin bu geleneğin sürdürülmesini etkilemediğini gösterir.

Kadın sünneti esas olarak 3 ayrı şekilde uygulanır.

1) Klitorisin tümüyle kesilmesi (clitoridectomy);

2) Klitoris ile birlikte yakın çevresindeki küçük ve bir kısım büyük dudakların kesilmesi (excision);

3) Klitoris ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması (infibulation).

Bu uygulamalar dışında Dünya Sağlık Örgütü; delme, dağlama, kazıma, vajinanın içine kanama sebebi olan çeşitli bitkiler yerleştirme veya bazı müslüman topluluklarda ***8220;sünnet/sunna***8221; denilerek klitorisin bir şekilde işaretlenmesi gibi kadının cinsel organına yapılan müdahaleleri de dördüncü uygulama şekli olarak mücadele edilmesi gereken sünnet kapsamına almıştır.

Sünnetli kadınların % 80-85***8217;inde 1. ve 2. tür sünnet uygulanmaktadır. Cibuti, Somali, Sudan***8217;da kadınların % 98***8217;i firavun tarzı da denilen ve sünnetin en ağır şekli olan ***8220;infibulation***8221; yöntemi ile sünnet edilmektedir. Ayrıca Mısır***8217;ın güneyinde, Eritre ve Etiyopya***8217;da, Gambia, Çad, Kenya ve Mali***8217;nin bazı bölgelerinde de bu tür sünnetler uygulanmaktadır. Ayrıca, bu yöntemle sünnet edilen kadınların her doğum sonrasında yeniden sünnet edilmesi gerekmektedir. Doğumu kolaylaştırmak için doğum esnasında sünnet bölgesi yarılan kadınlar doğumdan hemen sonra yeniden dikilmektedir. Böylece kadınlar, çocuk sayıları kadar sünnet olmakta, aynı acıları defalarca aynı yoğunlukta yaşamak zorunda kalmaktadırlar.

Sünnet yaşı bölgelere göre değişmekle beraber genelde Etiyopya ve Nijerya***8217;da kız bebek 8 günlük iken, Mısır'da 3-8, Sudan***8217;da 5-8, Somali***8217;de 4-10 ve diğer pek çok ülkede 13-15 yaşları arasında kız çocukları sünnet edilmektedir. Sünnet, genelde genital bölge uyuşturulmadan ve bıçak, traş bıçağı, keskin cam parçaları, keskin teneke kenarı kullanılarak yapılır. Yaranın tutturulmasında akasya ağacı dikenleri, kemik çiviler, iğne, hayvan kıllarından elde edilen iplikler, deri iplikler kullanılır. Daha sonra kız çocuğu ayağa kaldırılarak bacakları dizden kalçaya kadar bitişik olarak sıkıca sarılır ve sünnetlinin birkaç hafta hareket etmeden yatması, idrarını ve dışkısını yattığı yerde yapması sağlanır. Sünnetçi dışında, kız çocuğunun etrafına toplanan kadınlardan bazıları kız çocuğunun kollarını, bacaklarını sıkıca tutar, bazıları kıpırdamaması için omuzlarından bastırır. Dilini yutmasını veya ısırmasını engellemek için kızın ağzına bir bez veya sopa yerleştirilir; diğer kadınlar tarafından da çığlıkları bastırmak için def çalınıp yüksek sesle şarkılar söylenir ve bir yandan da iyi dilekler iletilir.

Sünnet: Kadınlığın göstergesi

Kadınların her türlü geleneği kuşaklara aktarmada en iyi ***8216;taşıyıcı***8217; oldukları bilinen bir gerçek. Yaşadıkları acıları kendi çocuklarına da ***8220;gelenek***8221; adına yaşatmak isteyen kadınlar, sünneti özellikle 7 yaş üzeri ve ergenlik çağındaki kız çocuklarına, bir şölen gibi sunarlar. Kadın sünneti, büyümenin ve kadınlığa atılan adımın gereği olarak tanıtılır. Hediyeler, elbiseler, eğlenceler vaad edilir. ***8220;Az***8221; çığlık atan kızlar herkesin beğenisini ve takdirini alırken, çok çığlık atan kızlar hem acıları hem de utançlarıyla başbaşa bırakılır ama sonuçta sünnetli kızların genel olarak çevrelerinde statüleri yükselir, evlenmeleri garanti altına alınır ve maalesef hayatları boyunca sürecek sağlık sorunlarıda böylece başlar.

Kadın sünnetinin sağlık açısından, bilinen pek çok sakıncası vardır. Kız çocukları ve kadınlar uyuşturulmadan ve birçok işte kullanılan, steril olmayan araçlar ile yapılan müdahalenin hemen ardından kan kaybına bağlı şok, kansızlık, kan zehirlenmesi, enfeksiyonlar, idrar yaparken yaranın yanması sebebiyle idrar tutma ve bunun yarattığı sorunlar, tetanos, HIV/AIDS bulaşması gibi sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca sünnet, kadınlarda idrar yapma zorluğu, idrar kaçırma, sık tekrarlayan idrar yolları iltihabı, kronik vaginal enfeksiyonlar, kistler, fistüller, cinsiyet organı çevresinde aşırı duyarlılık veya tümüyle his kaybı, mens sorunlarına yol açmaktadır. Hamilelik ve doğum sırasında kadının ve bebeğin hayatını tehlikeye atan zorluklar, bağırsaklarda ve idrar torbasında yaralanmalar; doğumlar nedeniyle defalarca sünnet olma durumda kalan kadınlarda kansızlık, depresyon, endişe, kabus gibi ömür boyu süren fiziksel ve ruhsal sorunlara sebep olmaktadır.

Kadın sünnetine karşı

Kadın sünneti konusunda bilgi ve bilinçlenmenin artışı, esas olarak Afrikalı kadınların 1950***8217;li yıllardan itibaren her platformda verdikleri zorlu mücadelenin sonucunda olmuştur. Batılı kolonicilerin sadece Afrika***8217;nın yeraltı ve yer üstü zenginliklerine ilgi duyması, oradaki insanların sadece fiziksel güçleriyle ilgilenmesi, onları köleleştirmesi ve diğer sorunlarına kulak tıkaması konunun nunun gün ışığına çıkışını geciktirmiştir. Bazı misyoner grupların bu sorunu antropolojik boyutlarıyla incelemesi, batının sünnete folklorik bir olgu olarak yaklaşmasına ve sorunu gözardı etmesine yol açmıştır.

1950 yılında, Afrikalı delegelerin Birleşmiş Milletler***8217;in (BM) hemen her toplantısında konuyu kararlılıkla gündeme taşıma çabaları sonucunda BM, Dünya Sağlık Örgütü***8217;nün (WHO) konuya eğilmesini istemiştir. Ancak, 1959 yılında WHO, konunun organizasyonunun yeteneği (!) dışında olduğunu söyleyerek bu konuda çalışma yapmayı reddetmiştir. 1960 yılında, BM Adis Ababa konferansında konu yeniden Afrikalı katılımcılar tarafından dile getirilmiş ve bu geleneğin yol açtığı acılar ve sakıncalar anlatılmıştır. Toplantıda, Dünya Sağlık Örgütü***8217;nün konuya eğilmesi ve bu geleneğin yol açtığı sağlık sorunlarını araştırması istenmiş ama bu talep cevapsız kalmıştır. Kadın sünneti sorunu ne Birleşmiş Milletler***8217;in ilan ettiği ***8220;1975 - Uluslararası Kadın Yılı***8221;nda ne de Meksiko City***8217;deki Kadın Konferansı***8217;nda ele alınmamıştır. Sadece konferansın sonuç bildirgesinde, kadınların dışlanması maddesinde sünnetten söz edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, 1975 yılından sonra kadın sünnetini incelemeye almış; 1980***8217;den sonra göçler nedeniyle Avrupanın bu sorunla yüzyüze kalması nedeniyle çalışmalar hızlanmış ve gerek sünnet uygulamalarının olduğu ülkelerde gerekse sünnetin göç nedeniyle taşındığı ülkelerde sünnete karşı mücadelede bazı ilerlemeler kaydedilmiştir.

2000***8217;li yılların başında Fransa***8217;da, Malili bir genç kızın kendini zorla sünnet ettiren ailesini ve sünnetçi kadını polise ihbar etmesi ve kendini bu şiddete karşı korumayan Fransa devletini mahkemeye vermesi üzerine açılan dava tüm Avrupa ülkelerine örnek bir dava olmuştur. Genç kızın kendi toplumundan dışlanmasına rağmen davayı sonuna kadar sürdürmesiyle, en az 48 kızı daha sünnet ettiği saptanan sünnetçiye 8 yıl, anneye 2 yıl hapis cezası verilmiştir. Fransa devleti sosyal hizmetler yasalarını gözden geçirerek ***8220;sünnet***8221; tehditi altında bulunan göçmen gruplarına yönelik çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu arada eski Fransız kolonisi olan Mali***8217;de de kadın sünnetini yok etmek için, Fransa hükümetinin doğrudan mali yardım, malzeme ve eleman yardımı yapmasıyla bir çalışma başlatılmıştır. 1997-2008 yılları kapsayan 2 aşamalı bu çalışmaların ilk bölümünde sünnete karşı köy köy gezilen bir kampanya sürdürülmüş, bu kampanya TV ve radyolar ile desteklenmiş, her türlü kültür faaliyetinde kadın sünneti konusuna yer verilmiştir. % 98***8217;lerde olan kadın sünneti oranının bu kampanya sayesinde şimdiden çok daha aşağı seviyelere indirilebildiği tahmin edilmektedir. Afrika ülkelerinin bir çoğunda henüz çok etkili olmasa da yeni yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Binlerce yıllık geleneklerin sadece yasal düzenlenmelerle ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığı; aksine, yalnızca yasal zorlamalarla verilen mücadelenin bu geleneklerin yeraltına inmesini ve bazı güçlerce bir şekilde yaşatılacağını tahmin etmek hiç de güç değil. Yine de, gelişmiş ülkelerin yeni yasalar ile kendi ülkelerinde kadın sünnetini yasa dışı ilan etmesi, sünneti bizzat yapan kişinin ve yaptıran ailenin cezalandırılacağının duyurulması ve hemen her uluslararası toplantıda kadın sünneti konusunun gündeme getirilmesinin mücadele için olumlu olduğunu söylemek mümkün. Ancak, Afrika***8217;da yaşanan savaşlar, zorunlu göçler, açlık, susuzluk ve iç çatışmalar bu sorunun gündemde önemli şekilde yer almasını engellemektedir. Öte yandanzengin batılı ülkelerin para musluklarını kısmaları, koca bir kıtanın hastalıkların ve açlığın pençesinde kıvranmasını seyretmeleri, sadece doğal zenginliklerini çalabilecekleri Afrika ülkelerine ilgi göstermeleri kadın sünnetine karşı verilen mücadelenin etkisini maalesef olumsuz yönde etkilemektedir.

Ataerkil düzene dayalı bir gelenek

Erkeğin kendi neslinin devamını sağlamak amacıyla, hayatının en önemli yatırımını yaparak ***8220;sahip olduğu***8221; kadınların ve doğacak kız çocuklarının cinselliklerini kontrol altına alma hakkını kendinde görmesi temelinde yükselen binlerce yıllık kadın sünneti geleneği, özünde kadının erkeğin hakimiyeti altında ve ikincil görülmesinden doğan ve yaşatılan ataerkil düzene dayalı bir gelenek.

***8220;Kadın sünneti***8221; ni sürdürmek isteyen güçlerin kullandığı gerekçeler arasında; kadın cinsel organlarının sünnetten sonra temiz ve görünüşünün düzgün olması, daha kolay temiz tutulabilmesi, kadınlığa adımın sembolü sayılması ve kadının kadınlığını öne çıkarması, kadının kadınlar arasında kabul görmesini ve değer kazanmasını sağlaması, kadının evlilik şansının artırması, dine bağlılığının göstergesi olması, bekaretin korunması, erkeklere daha fazla zevk vermesi, kadınları çıldırmaktan koruduğuna inanılması gibi gerekçeler sayılabilir. Bazı toplumlarda sünnetsiz kadınların orgazmının erkek spermlerini öldürdüğüne ve erkeğin kısırlığına sebep olduğuna, sünnetli kadınların doğurganlığının arttığına, bazı toplumlarda ise klitorisin erkek organından kalma bir parça olduğuna, kesilmezse büyümeye devam ederek sarkacağına ve gerçek kadın olabilmek işin bu parçanın kesilmesi gerektiğine inanılır. Sünnetsiz kadınların yaşadıkları gruplardan dışlandıkları, evlenemedikleri, pis ve ***8220;fahişe***8221; gibi görüldükleri de yaşanan gerçekler. Üstelik sünnet geleneği olmayan kabilelere mensup kadınların sünnet geleneği olan kabilelere gelin gitmeleri durumunda yetişkin yaşlarda dahi olsalar sünnet olmak zorunda kalmaları da, örneğin Kenya***8217;da yaşanan bir gerçek. Somali***8217;nin de aralarında olduğu bazı ülkelerde ise evlilik sözleşmesi yapılmadan önce damadın ailesi kadının sünnetli organını inceleme ve ***8220;başlık***8221; bedelini sünnetten kalan açıklığa göre belirleme hakkına sahip olması da kadınların yaşamak zorunda kaldığı gerçeklerden biri.

Sosyal antropologların tesbitlerine göre açıklığın küçük olması kadınların bedelini arttırıyor. Kadına karşı bu acımasız saldırıyı sürdüren ve esas olarak kızların cinselliğini baskı altına almak, bekaretini korumak ve cinsel arzularını öldürmek amacıyla bu uygulamayı yapan bazı çağdışı güçlerin, şimdilerde Afrika ülkelerinde hüküm süren ve kültür emperyalizminin yol açtığı yozlaşmaya sözde karşı çıkmaları, kadınlar üzerindeki kontrollerini vahşice artırmaları, kızların yozlaşmasını engellemek için sünnet geleneğini kendilerine kalkan olarak kullanmaları, ve binlerce yıllık işkenceyi sahte bir anti-emperyalist kisve altında sürdürmek istemeleri de sorunun bir başka acı yanı.

Kaynak:Tüm Yönleriyle Sünnet


Benzer Konular:

1 Klitoris nedir?
2 Klitoris hakkında az bilinenler
3 Cinsel ilişkide klitorisin işlevleri ve orgazmdaki rolü
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
kadýn sünneti-kadinsunneti.jpg  
__________________
rüzgarin bile esip söndüremedigi mum vardir ya, o benim iste

Konu loli tarafından (08.04.08 saat 13:56 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi. Resim eklendi. Benzer konu bağlantıları eklendi.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08.06.07, 11:46
lehrerin - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Atılgan
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 678
lehrerin olağanüstü bir gizeme sahip!lehrerin olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Cevap: kadın sünneti

benim ülkem-Waris dirie...kitapta bu konuya da değinmişti...Bildiğim kadarıyla gönüllü üyelerinden de bi tanesi...teşekkürler..
__________________
http://rehberiniz.blogspot.com/
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 08.06.07, 11:50
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Cevap: kadın sünneti

Bu ataerkil bir gelenek ve yok sayılması yada kaldırılması çok zaman alır.Ancak eğitim düzeyinin yükseltilmesi ve bilgilendirmeyle halkı bilinçlendirerek zamanla engel olunabilir. Fakat çok korkunç bir uygulama..
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 08.06.07, 12:13
melancholy_ - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: May 2007
Nereden: meçhul :)
İletiler: 320
melancholy_ olağanüstü bir gizeme sahip!melancholy_ olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Cevap: kadın sünneti

uyuşturulmadan ve bıçak, traş bıçağı, keskin cam parçaları, keskin teneke kenarı kullanılarak yapılır. Yaranın tutturulmasında akasya ağacı dikenleri, kemik çiviler, ...

ya bu çok kötü birşey korkunç gerçekten sağlık açısından da tehlikeli daha öncede duymuştum ama bu kadarını bilmiyordum . teşekkürler umarım böyle şeylere bir son verirler çok kötü
__________________
Eğer bu yazıyı FARK EDERSEN, FARK EDECEKSİN Kİ bu yazıyı FARK EDİP FARK ETMEMEN hiç FARK ETMEZ. Sen en iyisi bu yazıyı hiiiç FARK ETME!
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 25.06.07, 17:03
nazlıkız - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Uzman
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 2.432
nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!nazlıkız çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart Cevap: kadın sünneti

selvicim vallahi yarısına kadar okudum..devamını getiremedim..bana resmen bir vahşet gibi geldi...paylaşım için teşekkürler
__________________
TÜRKSEN ÖVÜN, DEĞİLSEN DÖVÜN...


Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 25.06.07, 20:53
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
Nereden: Istanbul
İletiler: 111
Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Cevap: kadın sünneti

bir kere "kadın sünneti" aptalca, saçma ve anlamsız bir söz. erkeklerin cinsel uzvunun bir kısmını kesmek dinimizde Efendimiz'in yaptığı ve Allah'ın yapılmasını istediği sünnetlerden (sünnet-i müekked) olduğu için kısaca sünnet deniyor.

dinimizde kadınlarla ilgili böyle birşey kesinlikle sözkonusu değildir.

cahil toplumlarda kadınların tenasül organına yapılan cerrahi müdahale, sünnet diye ifade edilemez. bu yanlı ve yanlış bir tabirdir, derhal terkedilmelidir.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 25.06.07, 20:55
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
Nereden: Istanbul
İletiler: 111
Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!Dr.uyanış olağanüstü bir gizeme sahip!
Standart Cevap: kadın sünneti

bi de bu kesme işleminin mantığı nedir anlamadım, bi kere klitoris olmadan bir kadın hiçbir şekilde cinsel münasebetten zevk almaz ki...

cehalet işte...
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 26.06.07, 15:03
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: kadın sünneti

Cok yanlissiniz bu konuda sayin uyanis.
Afrikada sunnet edilmis kadinlarla yaptigim konusmalarda cinsel iliskiden zevk aldiklarini fakat cinsel iliskiye hazirlik döneminin cok uzun surdugunu ifade ettiler.

Bu yuzden zevk alamazlar yaziniz tamamiyle yanlistir. sadece bu bayanlarin sunnet edilmemis bayanlara nazaran daha cok vakte ve uyarilmaya ihtiyaclari olmaktadir.
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 26.06.07, 15:24
eefe - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Apr 2007
Nereden: İstanbul
İletiler: 238
eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.eefe ... O'nu tanımayan yok ki.
Standart Cevap: kadın sünneti

Alıntı:
DJ_Jeli´isimli üyeden alıntı Mesaj***305; göster
Cok yanlissiniz bu konuda sayin uyanis.
Afrikada sunnet edilmis kadinlarla yaptigim konusmalarda cinsel iliskiden zevk aldiklarini fakat cinsel iliskiye hazirlik döneminin cok uzun surdugunu ifade ettiler.

Bu yuzden zevk alamazlar yaziniz tamamiyle yanlistir. sadece bu bayanlarin sunnet edilmemis bayanlara nazaran daha cok vakte ve uyarilmaya ihtiyaclari olmaktadir.
Evet,tabi ki cinsel haz sadece klitoris uyarısıyla olmuyor...ama kadın sünnetiyle klitoral uyaılmanın önüne geçmiş oluyorlar...
Her ne amaçla olursa olsun çok yanlış bir uygulama...İslamiyetle de alakası olan birşey değil...Sadece o bölge insanlarının yüzyıllardır bir geleneğidir...
__________________
"Söz Konusu Vatansa,Gerisi Teferruattır..."
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 26.06.07, 15:37
Jeli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
İletiler: 6.516
Blog Başlıkları: 65
Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Jeli öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: kadın sünneti

Afrikada erkeklerin cogu zamanlarini ormanda avlanmakla gecirdikleri dönemlerden kalma bir uygulamadir.Bu uygulama daha cok kadinlarin cinsel isteklerini azaltma ve böylece erkegi evde olmadigi zamanlarda baska kisilerle iliski kurmasini engelleme amacini gütmektedir.
Ayni amaci iceren biras daha farkli bir uygulama avrupada bir zamanlar kadinlara bekaret kemeri taktirma yoluyla gerceklestirilmistir.

Ayrica bir toplumun kültürü olarak kayda gecmis seyler bizlere tuhaf gelebilir ve canilik olarak görebiliriz.Sunu unutmayinki erkeklerin sünnet edilmedigi toplumlarda, bizdeki erkeklerin sünnet edilme olayina ayni sekilde tepkiler olmakta ve bu kisilerce erkeklerin sünnet olayi saglik acisindan mecbur olunmadigi surece,gereksiz bir islem olarak görülmektedir.
__________________
Mankind differs from the animals only by a little, and most people throw that away.

Nuve Muzemizi gezdinizmi?
sanal resim galerim
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadın, sünneti

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:23 .