Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Kadın Hakları > evlilik ve dayak - Borderline kişilik bozuklukları

Kadın Hakları hakkinda evlilik ve dayak - Borderline kişilik bozuklukları ile ilgili bilgiler


ADAMA BAK HEM DÖVECEK HEM SEVECEK Erkekler, attıkları dayağın ardından sevişmek istiyor. Kadınlar, "Yok öyle yağma, hem dövecek hem sevecek" diyor. "Kadınlar, dayak ve seks" bu üçünü artık bir arada

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.12.07, 21:55
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart evlilik ve dayak - Borderline kişilik bozuklukları

ADAMA BAK HEM DÖVECEK HEM SEVECEK Erkekler, attıkları dayağın ardından sevişmek istiyor. Kadınlar, "Yok öyle yağma, hem dövecek hem sevecek" diyor.
"Kadınlar, dayak ve seks" bu üçünü artık bir arada görmek alışılagelmiş bir durum haline geldi. Erkekler attıkları dayağın ardından sevişmeyi kendilerine barışmak olarak algılıyorlar. Her şeyi 'oldu', 'bitti' ve 'kapandı' diye düşünüyorlar. Ama bu arada kadın çok aşağılanıyor, erkekse bunu görmüyor. Kadının sevişince kendisiyle barıştığını zannediyor.
Uzmanlar bu durumu bakın nasıl ele alıyor:

DAYAK VE BOŞANMA NEDENİ
'Dayak boşanma nedenidir' ya da 'değildir' diye kesin bir şey söylenemez ama dayak evliliklerde bir defa olmamalı. Çünkü dayak çok ağır bir davranıştır ve bu davranış kabul edildiğinde, buna göz yumulduğunda tamamen meşrulaşmaya başlar. Erkek bunu karşı tarafın kaldırdığını gördüğü zaman; sonrasında şiddet aile içinde devam ediyor. Burada en önemli nokta; şiddete neden olan yan etkenlerdir. Kişinin alkol, madde kullanımı, tepkilerini kontrol etme güçlüğü, bir hastalığı varsa bu da göz önüne alınmalı ve boşanmaya yönelik kararlar ona göre verilmelidir.

HANGİ TİP EVLİLİKLERDE DAYAK RUTİNLEŞİYOR?
Şiddetin başlangıcı her zaman dayakla olmaz. Psikolojik bir baskıyla başlar, arkadan ekonomik şiddet gelir ve ondan sonra dayak başlar. Evlilik başladığı andan itibaren önce çiftler arasında birbirlerine uyguladıkları baskılar ortaya çıkar. Bunlar her zaman dayak olmuyor. Önce özgürlüğün kısıtlanmasına çalışılıyor. 'Onunla görüşme, bununla görüşme, para harcama' gibi... Bu tip durumlardan sonra şiddet, en son kademe olarak ortaya çıkıyor. O nedenle biz 'şiddet' denince ilk önce dayağı değil; ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddeti görüyoruz. En sonunda, fiziki şiddet de zaten ne yazık ki geliyor. Alkol, madde ve şiddetin olduğu ailelerde dayağa çok sık rastlıyoruz.

İLK YILLARA DİKKAT EDİN!
Eğer bu dayak şiddet yanlı bir psikolojik probleme bağlıysa, bir çift arasında, dayağın hazmedilip sonra evliliğin normal temposunda sürdürülmesi mümkün olabilir. Ama dayak atan kişi psikolojik problemini çözümleyebilir, kendini değiştirirse arkadan evliliklerin düşünülenin aksine iyi gittiğini görüyoruz. İnsanlar zannediyorlar ki dayak söz konusu olduysa boşanmaları gerekir. Ama öyle olmuyor, kişi yardım alıyor ya da almıyor, yaşadığı yalnızlıktan ciddi bir ders alıyor ama yine de dediğimiz bir kez olmalı. Tekrar söylemek istiyorum ki; dayak bir kez tolere edilebilir. Dayağı atan kişi, o andan sonra değişmesi gerektiğini kabullenip psikolojik yardım alırsa evlilikler sürebilir.

SUÇLU KİM?
Karşındaki insanı suça teşvik etmek, açık vermesini sağlamak amacıyla da bazen istemli ya da istemsiz başvurulduğunu görüyoruz. Bunu bilerek yapanlar var. Kadın ya da erkek; karşısındakine o kadar dolu ailesine ispatlayabileceği bir kanıt yakalamak uğruna, karşısındakini buna zorlayabiliyor.

EVLİLİĞN DAYAK AÇISINDAN EN TEHLİKELİ DÖNEMLERİ:
Bunları da en yoğun evliliğin ilk birinci yılı ve çocuk olduktan sonra ilk iki yıl şiddet açısından en tehlikeli yıllar. İlk bir yıl çok şiddetlidir. Bebek bile kurtarmıyor, daha kötü olabiliyor. Çocuğun doğumuyla birlikte evin içinde çok farklı bir trafik başlıyor. Anneanneler, babaanneler, evin içindeki kadına karışmalar, kadının önceliği bebeği, erkek gereken önemin verilmediğini düşünüyor, cinsel soğumanın en yoğun olduğu dönem başlıyor. Bu sırada eve giren aile büyükleri, gece uykusuzlukları derken dayak daha çok ortaya çıkabiliyor.
ÇOK FAZLA SEVGİ VE AŞK DAYAĞI BERABERİNDE GETİRİYOR
Sevdiğin bir şeye zarar vermek tamamen aykırı bir durum. Böyle bir savunma; sadece çok kötü bir savunma mekanizması olabilir.
CİNSEL ŞİDDET
Evin içindeki sevgi kolaylıkla şiddetli öfkeye dönüşebilir. Borderline kişilik bozuklukları ağır antisosyal kişilik bozuklukları burada çok önemli. Bu tip eşlerle yapılan evliliklerde her zaman bir tehlike vardır. Borderline'lar bir anda göklere çıkartırlar. 'Sana taptım, senin gibi kadın görmedim'leri bir süre sonra 'Allah belanı versin'e dönebilir.

H2

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
borderline, bozuklukları, dayak, evlilik, kişilik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:20 .