Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Kadın Hakları > Cinsel şiddet giderek artıyor

Kadın Hakları hakkinda Cinsel şiddet giderek artıyor ile ilgili bilgiler


Cinsel şiddet giderek artıyor Araştırmaya göre çoğu kadın dayak, sövme, itip kakma gibi fiziksel şiddet uygulamalarından sonra cinsel ilişkiye zorlanma, ters ve ensest ilişki, aşırı cinsel ilişki kurma baskısı, oral

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.01.08, 17:11
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cinsel şiddet giderek artıyor

Cinsel şiddet giderek artıyor

Araştırmaya göre çoğu kadın dayak, sövme, itip kakma gibi fiziksel şiddet uygulamalarından sonra cinsel ilişkiye zorlanma, ters ve ensest ilişki, aşırı cinsel ilişki kurma baskısı, oral ilişki ve çeşitli aletlerle ilişkiye zorlama gibi cinsel şiddete de maruz kalıyor.
Türkiye'de farklı eğitim düzeylerinden 6 bin kadınla yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kadınların yüzde 40'ı fiziksel, yüzde 20'si cinsel şiddete maruz kalıyor. Üstelik bu sayı her geçen gün artıyor
06/01/2008 (1334 kişi okudu)
İSTANBUL - Kadını istemediği cinsel ilişkiye zorlamak, başka kişilerle cinsel ilişkiye zorlamak, cinsel olarak kişiyi korkutan ve kıran davranışlarda bulunmak, sürekli kadınlığını aşağılamak, telefon, mektup veya sözleriyle sürekli cinsel içerikli tacizde bulunmak, cinsel organlara zarar vermek, namus ve töre nedeniyle baskı uygulamak gibi cinsel şiddet içeren eylemlerde artış var. Bunu, derneğinin 6 bin kadınla yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmaya dayanarak, Özel Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe söylüyor. Keçe'ye göre Türkiye'de kadınların yüzde 40'ı fiziksel, yüzde 20'si cinsel şiddete maruz kalıyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 18'i üniversite, yüzde 30'u lise, yüzde 22'si ortaokul yüzde 18'i ilkokul mezunu. Keçe, elde ettikleri sonuçların TÜBİTAK'ın desteklediği ve 18 ay süren 'Türkiye'de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması'nın sonuçlarıyla da paralellik gösterdiğini söylüyor. TÜBİTAK'ın 56 ilden 1800 kadınla yüz yüze yaptığı anket çalışmasına göre üç kadından biri kocasından dayak yiyor, iki kadından biri de bunu çevresinden gizliyordu. Araştırma kadınların, aileye eşlerinden fazla gelir getirmesinin fiziksel şiddete maruz kalma riskini en az iki kat artırdığını göstermişti.

'Normal' erkekler de yapıyor
Keçe, cinsel şiddete uğrayan kadınların yüzde 63'ünün evli olduğunu, dolayısıyla eşinden şiddet gördüğünü, yüzde 21'inin boşandığı, yüzde 7'sinin nikâhsız birlikte yaşadığı kişinin cinsel şiddetine maruz kaldığını söylüyor. Cinsel şiddet mağduru kadınların yüzde 9'unun akraba ya da tanıdığından şiddet gördüğüne işaret eden Keçe, araştırmanın, cinsel şiddete maruz kalan kadınların yüzde 85'inin 'ara sıra', yüzde 15'inin 'nadiren' cinsel şiddete uğradığını ortaya koyduğunu; cinsel şiddete uğrayan kadınların sadece yüzde 15'inin doğrudan mahkemeye, yüzde 12'sinin de polis merkezlerine başvurduğunu anlatıyor.
Cinsel şiddet uygulayan erkeklerin büyük bölümü, gelir getiren bir işe sahip. Aralarında avukat, mühendis, işadamı, doktor, mali müşavir ve sanatçılar gibi her meslek grubu ve her kesimden erkek var. Şiddet uygulayan erkeklerin, yalnızca hasta ruhlu ve alkolik olduğunu düşünmemek gerekiyor. Aralarında normal, sorunsuz davranan erkekler de çoğunlukta. Alkol kullanımı da cinsel şiddeti artırıyor.
Cinsel şiddet mağduru kadınların bazıları, bunu söylediğinde dostları ve ailesini inandıramadığından şikâyetçi. Keçe, çoğu kadının dayak, sövme, itip kakma gibi fiziksel şiddet uygulamalarından sonra cinsel ilişkiye zorlanma, ters ve ensest ilişki, çocukların önünde cinsel ilişki, aşırı cinsel ilişki kurma baskısı, oral ilişki ve çeşitli aletlerle ilişkiye zorlama gibi cinsel şiddete de maruz kaldıklarını dile getiriyor.
"Ekonomik nedenler, geçim sıkıntısı nedeniyle erkeklerin, eşinin, kendi seçtiği erkeklerle cinsel ilişkiye girmesi talepleri, sanıldığı kadar nadir rastlanan bir durum değil" diyen Keçe, kaçırılarak tecavüze uğrayan ve ailesinin zoruyla evlendirilen kadınların sayısında da artış olduğunu anlatıyor.
'Rakamlar buzdağının ucu'
Cinsel şiddet gören kadın sayısının daha fazla olduğunu tahmin ettiklerini belirten Keçe, "Açıkladığımız oranlar buzdağının ucu. Bedensel ve ruhsal travmaya maruz kalmış kadının, topluma mağdur olduğunu ispat etmesi yükümlülüğü de var. Bu nedenle kadınlar cinsel şiddeti gizler. Kadınların yüzde 60'ı cinsel şiddetten sonra psikolojik ve tıbbi tedavi görmüyor. Pek çok kadının utanarak ya da korkarak cinsel şiddeti gizli tuttuğu da göz önüne alınırsa, gerçek rakamlar daha vahim." (Yaşam Servisi, aa)

Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Cinsel şiddet giderek artıyor
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
artıyor, cinsel, giderek, şiddet

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:26 .