Nüve ForumKadın Hakları hakkinda kadın mağdur! ile ilgili bilgiler


Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) araştırmasına göre, dünya genelinde her altı kadından biri aile içi şiddete maruz kalıyor. WHO Aile ve Halk Sağlığı Genel Direktör Yardımcısı Joy Phumaphi, şiddet gören kadınların

Like Tree3Likes
  • 2 Post By oguzgolcik
  • 1 Post By kanlica

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.04.08, 09:06
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart kadın mağdur!


Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) araştırmasına göre, dünya genelinde her altı kadından biri aile içi şiddete maruz kalıyor.

WHO Aile ve Halk Sağlığı Genel Direktör Yardımcısı Joy Phumaphi, şiddet gören kadınların gerçek sayısının çok daha fazla olduğunu, ancak birçok kadının bunu açıklamaktan kaçındığını söyledi.

WHO araştırması dünya genelinde kadınları hedef alan aile içi şiddetle ilgili yapılan ilk kapsamlı çalışma. Zira araştırma Namibya, Peru, Japonya, Tayland, Samoa, Brezilya, Etiyopya, Bangladeş, Tanzanya ve Sırbistan-Karadağ'da, yedi yılda, 24 bin kadınla yapılan görüşmelere dayanıyor.

Kemiği kırılandan tecavüze uğrayana...

Araştırmaya göre, eşlerinin ya da birlikte yaşadıkları erkeklerin saldırıları sonucunda kemikleri kırılan, kafataslarında kırık görülen, vücudunda yanık olan, tecavüze uğrayan ve tehdit edilen çok sayıda kadın bulunuyor.

Şiddetin gelecek kuşakları da etkilediğini söyleyen Phumaphi, bu tür ortamlarda büyüyen çocukların bunu 'doğal' görmeye başladıklarını belirtti ve yaratacağı tehlikeye dikkat çekti.

Bu muameleye maruz kalan kadınların gidecek yerleri olmadığını belirten Phumaphi, ''bütün kapıların kapalı olması nedeniyle, çoğunun çaresizlikten intihara teşebbüs ediyor, bazıları da canlarına kıyıyor" dedi.

Araştırma sonuçlarına göre, şiddete maruz kalan birçok kadın bunu 'normal' karşılıyor ve kendisine eziyet edildiğiyle ilgili bir bildirimde bulunmuyor.

Kadınların bir çoğu da, çocuklarını kaybetme korkusu nedeniyle ya da utandıkları için dayağı gizliyor. Kadınların yüzde 4 ila 12'si hamilelik dönemlerinde şiddete maruz kalıyor. Faillerin yüzde 90'ının ise henüz doğmamış bebeklerin babaları.

Yemeği geç hazırlayanın vay haline

Kadınların şiddete maruz kalma nedenleri de dikkat çekici. Zira bu 'suçlar' arasında yemeği geç hazırlama, ev işlerini zamanında bitirememe ve cinsel ilişkiyi reddetme bulunuyor.

WHO yetkilisi Phumaphi, hükümetlerin aile içi şiddeti sosyal bir sorun olarak tanımasını ve bu konuda gereken yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Antalya'da araştırma: Şiddetin binbir yüzü

Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'nin kendilerine başvuran 395 kadına soru yönelterek gerçekleştirdiği bir araştırma da kadına yönelik şiddetin biçimlerini ortaya çıkardı.

Merkezin son beş yılda yaptığı araştırmada, 395 kadının yaşamlarından kesitleri ortaya koyuyor. 18-60 ve üstü yaş grubundaki söz konusu kadınlara ilişkin bilgiler şöyle:


Medeni durum
Yüzde 59'u evli
Yüzde 20'si boşanmış,
Yüzde 17'si nikahsız birlikte yaşayan
Yüzde 14'ü de bekar

Eğitim durumu
Yüzde 40'ı ilkokul
Yüzde 15'i ortaokul
Yüzde 22'sini lise
Yüzde 7'si üniversite mezunu

Şiddetin biçimleri
Yüzde 63'ü evli (Yüzde 37'si çocuk sahibi)
Yüzde 12 - Evlilik içi tecavüz ve acıtarak, hoyratça ilişki
Yüzde 8 - Başka bir kadınla olan ilişkiyi anlatma
Yüzde 6 - Ters ilişkiye zorlama, başka bir kadına ev açma, kapıya koyma ve
evden kovma
Yüzde 5 - Ölüm tehdidi

Kadınların yüzde 85'i ağırlıklı olarak orta yaş grubunda şiddete maruz kalıyor.

Şiddet örnekleri:
''Maaşın elinden alınması, kuma tehdidi, kadının bilmediği borçlardan dolayı eve haciz gelmesi, burun kırılması, ensest ilişki, içki parası isteme, çocukları göstermeme ve kaçırma tehdidi, iktidarsızlığa rağmen kadını suçlama, yıllardır cinsel ilişki kurmama, çocukların önünde cinsel ilişkiye zorlama, aşırı cinsel baskı, oral ilişki ve çeşitli aletler kullanarak ilişkiye zorlama, kocanın travestilerle ve erkeklerle olan ilişkilerini anlatması, boşandığı eşin aynı evde ev arkadaşı olarak yaşamakta ısrarı ve duygusal baskısı, başka kadınla ilişkiye girerken seyretmesini isteme, derin yara izli bıçaklama, hamile kaldığı için evden atılma, boşandığı halde tehditle kayınvalidesiyle oturma zorunluluğu, boşanırsa çocuğuna ve kardeşine tecavüzle tehdit, resmi nikah yapmama, evde yalnız kaldığı erkek kardeşiyle cinsel ilişkiye girmekle suçlanma, şizofren olduğunu saklayarak evlenme.''

Şiddet yüzde 43 oranında fiziksel, psikolojik, sözel, ekonomik ve cinsel yöntemlerin birleşimleriyle gerçekleştiriliyor.

395 kadının yüzde 62'sinin kocasından, yüzde 12'si boşandığı eşinden, yüzde 8'i birlikte yaşadığı erkekten, bir kısmı da akraba ve tanıdıklarından şiddete maruz kalıyor.

Merkeze başvuran kadınlardan yüzde 21'i yaşadıklarına çare olarak mahkemeye, yüzde 16'sının karakola, arkadaşına ve ailesine, yüzde 11'i ise Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'ne başvurmuş.

Diyarbakır'da binlerce mağdur

Diyarbakır'da da son bir yıl içinde şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle 3 bin 345 kadın, destek almak için kentteki çeşitli kadın kuruluşlarına başvurdu.

Diyarbakır'daki ilk kadın kuruluşu olan KAMER'in Başkanı Nebahat Akkoç, son bir yıl içinde 'Acil Yardım Hattı'na 12-70 yaş arası 2 bin 235 kadının şiddet yaşadığı gerekçesiyle başvurduğunu söyledi.

Söz konusu kadınların yüzde 42'si 20-30, yüzde 34.6'sı 31-40 yaş grubunda.

Akkoç, "bu kadınların yüzde 28'i okur yazar değil. Yüzde 8.7'si okur yazar, yüzde 23.6'i ilkokul, yüzde 8.3'ü ortaokul, yüzde 24.3'ü lise, yüzde 7,1'i ise üniversite mezunudur. Son bir yıl içinde 2 bin 235 kadın şiddet yaşadığı için merkezimize başvurdu'' dedi.

'Namus Kisvesi Altına İşlenen Cinayetleri Önleme Projesi' kapsamında ise, 2003 yılında 23, 2004 yılında 31 ve bu yıl içerisinde de 31 olmak üzere toplam 85 kadın can güvenliği tehdidiyle merkeze başvurdu.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Kadın Hakları Koordinatörü Nadide Kurul da bu yıl şu ana kadar 700 kadının başvuruda bulunduğunu söyledi.

Yenişehir Kadın Eğitim-Psikolojik Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezi'ne 225, Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi'ne de 185 kadın şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle başvurdu.

Bu kadınlardan sekizi can güvenliği tehdidi altında bulunması nedeniyle Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'nun işbirliğiyle başka yerlere nakledildi.
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu oguzgolcik tarafından (18.04.08 saat 10:00 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 18.04.08, 12:02
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: May 2006
İletiler: 1.665
kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.kanlica için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Cevap: kadın mağdur!

Çevremde eğitimli eşlerin aile içi şiddet'e maruz kaldıklarına şahit oldum.
Çoğu "aile ve çevre ne der? "çekincesi ile katlanmayı sürdürmektedirler.
Çok acı ama gerçek!!
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadın, mağdur!

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:04 .