Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Kadın Hakları > 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

Kadın Hakları hakkinda 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun ile ilgili bilgiler


[b] Kadınlar, şiddetten yakınıyor Van Kadın Derneği***8217;nin oluşturduğu Kadın Danışma Merkezi***8217;ne yapılan başvurularda ilk sırayı şiddet alıyor. Danışma Merkezi***8217;ne 3 ayda 82 kadının müracaat ettiğini bildiren Kadın Danışma Merkezi Proje

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #11  
Alt 07.03.07, 21:52
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun[b]

Kadınlar, şiddetten yakınıyor


Van Kadın Derneği***8217;nin oluşturduğu Kadın Danışma Merkezi***8217;ne yapılan başvurularda ilk sırayı şiddet alıyor.
Danışma Merkezi***8217;ne 3 ayda 82 kadının müracaat ettiğini bildiren Kadın Danışma Merkezi Proje Asistanı Gülseren Demir, bunlardan 60***8217;ının şiddet gördüğü gerekçesiyle yardım istediğini, geri kalan müracaatların çoğunun iş talebiyle ilgili olduğunu kaydetti. Şiddete uğrayan kadınların son çare olarak merkeze geldiğini ifade eden Demir, kadınlara uyguladıkları hukuki yardımlar sonucu, 20 kadının kocasının 4320 sayılı yasa kapsamında evden uzaklaştırma cezası aldığını söyledi. Bölgedeki birçok kadının eşinden şiddet gördüğüne, ancak bölgenin sosyal yapısı gereği bu duruma sessiz kaldığına işaret eden Demir, şöyle dedi:
***8220;Şiddetten kurtulmak için elinde hiçbir imkan bulunmayan birçok kadın, bunu kader olarak görmektedir. Ekonomik bağımsızlığı olmayan veeğitim alamayan kadınlar, bu durumu kabullenmek zorunda kalıyor.***8221;

ŞİDDETTEN KORUNMA YOLLARI
Kadın Danışma Merkezi Proje Asistanı Gülseren Demir, şiddete uğradığı için Kadın Danışma Merkezi***8217;ne gelen kadınlara psikolojik ve hukuki destek sağlamanın yanı sıra şiddetten korunma yollarıyla ilgili bilgi verdiklerini vurguladı. Demir, şiddetten korunmanın yollarını şöyle sıraladı:
***8220;Şiddetle ilk karşılaşıldığında ***8216;hayır***8217; denilmelidir. Mutfak, banyo ve merdiven gibi tehlikeli olabilecek yerler ile silah ve kesicialetlerden uzak durulmalıdır. Evde silah varsa yok edilmeli, kaçmaya çalışılmalıdır. Komşularla dayanışma oluşturulmalı, önceden belirlenecek bir işaret aracılığıyla komşulardan yardım istenmeli, çocuklar yardım için dışarıya gönderilmelidir. Çocukların nüfus cüzdanları, önemli adresler, değerli eşyalar ile bir miktar paranın yer aldığı bir çanta, hazır bulundurmalıdır. Karakol ve Adli Tıp***8217;tan rapor alınmalıdır. Savcılığa başvurularak şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılması denenmelidir.***8221;
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 07.03.07, 21:53
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

[b]Kadın namlunun ucunda

Uluslararası Af Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için, ***8220;kadınlar erkeklerin elindeki denetimsiz silahların kurbanı oluyor***8221; uyarısını yayımladı.
***8220;Kadınları Ateş Hattına Atan Milyar Dolarlık Ticarete ve Kadına Yönelik Şiddete Son***8221; başlığıyla yayımlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü raporunda, ***8220;denetlenmeyen milyar dolarlık hafif silah ticaretinin bedelini kadınların ödediği***8221; hatırlatılıyor. Bugün dünya çapında 650 milyon hafif silah bulunduğu ve bunların çoğuna erkeklerin sahip olduğu belirtilen Uluslararası Af Örgütü raporunda, hafif silahların yüzde 60***8217;ının özel kişilerin elinde olduğu kaydediliyor.
Merkezi Londra***8217;da bulunan Af Örgütü ile Uluslararası Hafif Silahlar Eylem Ağı (IANSA) ve İngiliz yardım kurumu OXFAM***8217;nın kaydettiğine göre, kadınlar ve kız çocukları da doğrudan veya dolaylı olarak silahlı şiddetten en çok etkilenenler. Tabancayla yapılan bir saldırının ölümle sonuçlanma olasılığının diğer silahlardan daha yüksek olduğu hatırlatılan Af Örgütü uyarısına göre, Güney Afrika***8217;da her 18 saatte bir kadın eşi ya da eski eşi tarafından kurşunlanarak öldürülüyor. ABD***8217;de, evde silah bulunması ev halkından birinin öldürülme tehlikesini yüzde 42 artırıyor. Bu risk kadınlar için yüzde 272***8217;ye tırmanıyor. Fransa ve Güney Afrika***8217;da kocaları tarafından öldürülen her üç kadından biri silahla ölüyor; bu oran ABD***8217;de üçte iki. Aile içi cinayetlerde genelde kadınlar kurban, eş ya da erkek akraba katil oluyor.

AKSİ GERÇEK
Uluslararası Af Örgütü İletişim ve Kampanyalar Direktörü Dennis Searle, şu hususu vurguluyor:
***8220;Kadınlar, cinsiyetleri nedeniyle aile içi şiddet ve tecavüz gibi belli bazı suçlarda çok daha fazla kurban olma riski altında. Kadınların genelde hafif silah satın almadığı, sahip olmadığı ya da kullanmadığı için silahlı şiddetten de son derece oransız etkilendikleri açıktır. Silahlara genellikle kadınları ve ailelerini korumak için ihtiyaç duyulduğu iddia edilir, ama gerçekler tam aksi. Kadınlar hayatlarından silahı çıkarmak istiyor***8221; dedi.

Silah Denetimi ve Kadına Yönelik Şiddete Son***8221; kampanyalarının temsilcileri Güney Afrika-Johannesburg***8217;da düzenlenen basın toplantısında, raporda yer alan bazı bulguları sundu. Raporun, ***8220;Silahın Kadınların Hayatına Etkisi***8221; başlıklı bölümünde, kadınların evde, toplumda, çatışma sırasında ve sonrasında silahlı şiddette maruz kalma riskinin büyük olduğu koşullar ortaya konuyor. Ayrıca genellikle kadınların başı çektiği silahlı şiddet karşıtı kampanyalar sonucu devletlerin uyguladığı çeşitli silah denetim tedbirlerinden de örnekler veriliyor.

KANADA***8217;DA VE AVUSTRALYA***8217;DA BAŞARILI ORAN
Kanada***8217;nın silahla ilgili yasaları sıkılaştırdığı 1995 yılından 2003***8217;e kadar kadın cinayetlerinde yüzde 40 düşüş görüldü. 1996 yılında silah yasalarını yenileyen Avustralya***8217;da, beş yıl sonra kadın cinayetleri yarı yarıya azaldı.
Brezilya yakın bir tarihte 25 yaşın altındakilerin silah sahibi olmasını yasakladı, çünkü silahlı şiddet fiillerinin büyük bir çoğunluğu genç erkekler tarafından işleniyor.

KADINLARIN ETKİN KATILIMI OLMADAN ASLA
Oxfam Britanya Şubesi İletişim ve Kampanyalar Direktörü Anna MacDonald, ***8220;Tecavüz bir savaş silahı haline geldi. Gerçek şu ki kadınlar ve kız çocukları cinsiyetleri nedeniyle evlerinde, tarlalarda ve okullarında hedef halindeler. Barış ve yeniden inşa sürecine kadınların aktif katılımı olmadığı takdirde ne güvenlik, ne adalet, nede barış mümkündür***8221; dedi.
Af Örgütü raporunda, iyi uygulamalar temel alınarak bir dizi tavsiyede bulunuluyor:
Silah edinmek isteyen herkese zorunlu olarak ruhsat verilmesi ve geçmişinde aile içi şiddet bulunan kimseye ruhsat verilmemesi kesin bir kriter olmalı.
Ulusal yasalarda kadına yönelik şiddet yasaklanmalı ve yasalar tam olarak uygulanmalı; suçlulara verilecek cezalar etkili olmalı, mağdurlara tazminat ödenmeli.
Kolluk kuvvetleri, kadınların insan haklarına saygılı olmaları sağlanacak şekilde eğitilmeli, aykırı davrananlar adalet önüne çıkarılmalı.
Tüm barış süreçlerine, orduyu dağıtma, yeniden entegrasyon ve ihtiyaç fazlası ve yasadışı silahların etkin olarak toplanması ve imhaedilmesini sağlayacak silahsızlanma programlarında kadınlar eşit olarak yer almalı.
Kadına yönelik şiddet ve diğer insan hakları ihlallerinde silah kullanma olasılığı olan kişilere silah ihracatını yasaklayacak Silah Ticareti Sözleşmesi tanınmalı.
Askeri amaçla üretilmiş saldırı silahlarını, insan haklarına saygılı davranılacak biçimde, çok olağanüstü koşullar hariç özel kişilerin edinmesi yasaklanmalı.

KADINLIĞIN EDİLGENLİK OLARAK ANLAŞILMAMASI
Uluslararası Hafif Silahlar Eylem Ağı***8217;nı (IANSA) temsilen konuşan Silahsız Güney Afrika Örgütü Direktörü Judy Bassingthwaite, ***8220;Şiddet kültürüne dayanmayan sürdürülebilir geçim kaynakları yaratılmasına büyük bir ihtiyaç var. Bunun anlamı, erkekliğin silahlı şiddet, kadınlığın da edilgenlik olarak anlaşılmayacağı rol modelleri oluşturmaktır***8221; dedi.
Silah denetimi kampanyası Ekim 2003***8217;te Uluslararası Af Örgütü, Oxfam ve IANSA tarafından başlatıldı. Kampanyanın amacı, silahlanmayı ve silahların kötüye kullanılmasını azaltmak ve hükümetleri bağlayıcı silah ticareti sözleşmesi oluşturulması için ikna etmek.
***8220;Kadına Yönelik Şiddete Son***8221; kampanyası ise Mart 2004***8217;te Uluslararası Af Örgütü tarafından başlatıldı. Amacı, kadına yönelik ayrımcılığı ve şiddeti sona erdirmek için yasaların, politikaların ve uygulamaların hayata geçmesini sağlamak.
Dünyada 639 milyon hafif silah kullanımda bulunuyor. 10 kişiye bir silah düşüyor. Bu silahlar en az 98 ülkede bulunan binin üzerindeki şirket tarafından üretiliyor. Her yıl yarım milyondan fazla insan konvansiyonel silahlarla öldürülüyor (dakikada 1 kişi). Sıkı uluslararası silah denetimine destek ve ***8220;1.000.000 yüz***8221; dilekçesine imza için internet adresi:
http://www.amnesty-turkiye.org/silahdenetimi
şu an 1. sayfadasınız
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 07.03.07, 22:17
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

tüm dünyadaki kadınları bu güzel günü kutlu olsun...
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Alt 07.03.07, 23:12
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

Kimi der ki kadın uzun kış gecelerinde
serip bir döşek gibi yatmak içindir
Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde
dokuz zilli bir köçek gibi oynatmak içindir
Kimi der ki ayalimdir
boynumda taşıyorum vebalimdir
Kimi derki hamur yoğurur
kimi der ki çocuk doğurur
Ne şu ne bu, ne döşek, ne köçek ne ayal, ne vebal
O benim kullarım, bacaklarım başımdır
Yavrum, annem, karım, öz kardeşim, hayat arkadaşımdır.....


Tüm annelere, eşlere, kız kardeşlere 8 MART'lar kutlu olsun
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Alt 08.03.07, 00:14
Deli Dolu
 
Üyelik tarihi: Jun 2006
İletiler: 255
free46 doğru yolda ilerliyor.
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

bayan üyelerin dünya kadınlar gününü kutlarım
__________________
sıradan ve sıkıcı hayata inat binmedikmi makinelerin üzerine. . .<br /><br />[glow=yellow,2,300][size=20pt]Nüve Forum Fenerbahçe***039;liler Birliği.[/size][/glow]
Alıntı ile Cevapla
  #16  
Alt 08.03.07, 02:33
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun
kadınlar gününüzü kutlarım
kutsal varlığınız eksik olmasın hiç.şu an 2. sayfadasınız

Alıntı ile Cevapla
  #17  
Alt 08.03.07, 08:22
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
İletiler: 26
ferock doğru yolda ilerliyor.
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

Kadınlar günü kutlu olsun....
Alıntı ile Cevapla
  #18  
Alt 08.03.07, 08:38
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
İletiler: 65
çapkın doğru yolda ilerliyor.
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

bende burdan tüm kadınların dünya kadınlar gününü yürekten kutluyorum.Sevgiyle kalın
Alıntı ile Cevapla
  #19  
Alt 08.03.07, 09:28
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsunkadınlarımız

Ayın altında kağnılar gidiyordu.
Kağnılar gidiyordu Akşehir üstünden Afyon'a doğru.
Toprak öyle bitip tükenmez,
dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişmiyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşeden tekerlekleriyle.
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık, kısacıktılar,
ve pırıltılar vardı hasta, kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak
ve topraktı.
Gece aydınlık ve sıcak
ve kağnılarda tahta yataklarında
koyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.
Ve kadınlar
birbirlerinden gizliyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
Ve kadınlar,
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri,
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yârimiz
ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve karasabana koşulan
ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız
şimdi ayın altında
kağnıların ve hartuçların peşinde
harman yerine kehribar başaklı sap çeker gibi
aynı yürek ferahlığı,
aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.
Ve on beşlik şarapnelin çeliğinde
ince boyunlu çocuklar uyuyordu.
Ve ayın altında kağnılar
yürüyordu Akşehir üstünden Afyon'a doğru.


Şiir : Nazım Hikmet RAN
Alıntı ile Cevapla
  #20  
Alt 08.03.07, 09:36
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Ynt: 8 Mart Kadinlar gününüz kutlu olsun

Kadın

Kalıp değil bir fikir...
Elmas sorguçlu fakir;
Açıkta sırrı bakir;
Kadın...

Çölde kaçan bir serap;
Yönü kementli mihrap...
Madeni som ıstırap;
Kadın...

Dipsiz hasrete tuzak;
En yakınken en uzak...
Tadı zehrinde erzak;
Kadın...

Bir işaret, bir misal;
Ayrılık remzi visal...
Allah'a yol bir timsal;
Kadın...

1983

Necip Fazıl Kısakürek
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gününüz, kadinlar, kutlu, mart, olsun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:52 .