Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Toplum ve Yaşam > Toplum bilimi > Kadın Hakları > İşsiz kadınlara iş kredisi

Kadın Hakları hakkinda İşsiz kadınlara iş kredisi ile ilgili bilgiler


İşsiz kadınlara iş kredisi A.A CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, hiçbir geliri olmayan dul, kadın sığınma evinde yaşayan, özürlü ve terör mağduru kadınlara iş kurma kredisi verilmesini öngören kanun teklifi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.03.07, 11:25
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart İşsiz kadınlara iş kredisiİşsiz kadınlara iş kredisi


A.A

CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, hiçbir geliri olmayan dul, kadın sığınma evinde yaşayan, özürlü ve terör mağduru kadınlara iş kurma kredisi verilmesini öngören kanun teklifi hazırladı.


TBMM Başkanlığına sunulan teklife göre, geliri olmayan dul, ailevi nedenlerle evinde yaşayamayıp kadın sığınma evi ve benzeri sosyal koruma birimlerinde yaşayan, özürlü veya terör mağduru kadınlara, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından iş kurma kredisi verilecek.

Kredi başvurusunda bulunacak kadınların bu haktan yararlanabilmeleri için, hiçbir maddi gelirinin olmadığını; dul, özürlü, evinde barınamama veya terör mağduru olma şartlarından birini taşıdığını ilgili resmi makamlarca düzenlenmiş belgeyle kanıtlaması zorunlu olacak.

ÇOCUKLU ANNELERE ÖNCELİK

Çocuklu annelere, kredi başvurusunda öncelik tanınacak.

Verilecek kredi en az bin YTL, en fazla 3 bin YTL olacak. Bu miktarlar her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden belirlenecek. Kredinin geri ödenmesi, faiz uygulanmaksızın, 1 yıldan az olmamak kaydıyla en fazla 2 yıl da tamamlanacak. Kredi ödemesini aksatan veya ödemeyenler, ikinci kez krediden yararlandırılmayacak. Kredi başvurusu için gerekli dokümanları hazırlama, danışmanlık ve kredi kullandırılan kadınların ekonomik ve sosyal hayata girişlerini sağlama görevini, KOSGEB yapacak.

YEREL OLANAKLAR KULLANILACAK

Kredi başvurusunu yapan kadınlara, özellikle yerel olanakları kullanmaya dönük iş açmaları önerilecek. Kanunun uygulanmasına ilişkin esaslar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de, kültürel, eğitimsel ve ekonomik engeller nedeniyle kadın girişimcilik oranının yüzde 10 civarında olduğu ifade edilerek, ***8221;Kadınların yaşadığı şiddet ve maruz kaldığı töre-namus gibi olaylar sonucunda ölümü her an hissederek yaşamalarının, devlet adına bir insanlık ayıbı olarak yorumlanması gerekir***8221; denildi.

Gerekçede, teklifle sağlanacak krediyle söz konusu kadınların çalışma hayatına dahil edilerek, kendi başına, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesinin amaçlandığı kaydedildi.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kadınlara, kredisi, ışsiz

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:41 .