Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Denizcilik Okulları > Üniversite Sanayi İşbirliğinde Örnek Bir Model

Denizcilik Okulları hakkinda Üniversite Sanayi İşbirliğinde Örnek Bir Model ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Üniversite Sanayi İşbirliğinde Örnek Bir Model-A Model For University-Industry Collaboration Shipbuilding industry in Turkey has a chance to design and build different type of ships, because of the attack in

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Efe Özcan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 17:13
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Üniversite Sanayi İşbirliğinde Örnek Bir Model

[coverattach=1]Üniversite Sanayi İşbirliğinde Örnek Bir Model-A Model For University-Industry Collaboration
Shipbuilding industry in Turkey has a chance to design and build different type of ships, because of the attack in the subject in recent years. The refreshment in the industry has affected the collaboration between the university and sector. İTÜ The Faculty of Naval Architecture and Ocean Engineering became aware of the collaboration and established o working group named Research and Application in the early 1990. The very first activity of the group was to prepare some meetings collaboration with KOSGEB to KOBI to explain the services that the university can provide.
İTÜ Faculty of Naval Architecture and Ocean Engineering, Research and Application Group has aimed to provide from the beginning to support of sectorel problems and to turn the academic research to a valuable knowledge for the industry. If we have a look at the sector at that time, it was growing recently, a candidate to compete the global world, the very experienced engineers were working out of the sector was the reality.
The first step for the relationship was made available by the university which was followed by the industry. Apprenticeship and fellowship, support for student projects, helping the students to design their ships etc. by design offices have helped to improve the relationship.
In this paper a win and win model has been explained between İTÜ Naval Architecture and Ocean Engineering Faculty and Shipbuilding industry.
1. GİRİŞ
Üniversite sanayi işbirliği (USİ) kavramı, üniversitelerin öğrenci, bilim insanı, bilgi birikimi ve teknik aletler gibi elinde bulundurduğu olanaklar ile iş çevrelerinin üretim, öğrencilere staj ortamı ve bilim insanlarının teorik bilgilerini uygulamaya koyma gibi sahip olduğu olanakların birleştirilmesiyle, bilimsel ve teknolojik alanda gelişmelerini sağlayan sistemli çalışmaların tümünü içermektedir (Yıldırım ve Güven 2008). Başka bir tanımda ise kavram, üniversitenin mevcut kaynakları (bilgi, eleman, finansal güç vb.) her iki tarafa ve topluma fayda sağlamak üzere bir metot ve sistem dahilinde birleştirilerek yapılan eğitim-öğretim, araştırma- geliştirme ve diğer faaliyetlerin tümü, şeklinde tanımlanmaktadır (Dura, 1994).
Sanayinin kar edebilmesi ve büyüyebilmesi için, imalatın arttırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu ise teknolojik buluş ve yeniliklerin üretime uyarlanması ve uygulanması ile mümkündür. Teknoloji ve teknolojinin sanayiye adaptasyonu üniversite
ile sanayiyi bağlayan halka olmuştur (Söylemez ve Ünsan, 2004). Türkiye'de gemi inşaatı sanayinin kendi bünyesinde AR-GE faaliyetleri veya bu faaliyetleri sürdürebilecek uzmanlaşmış, bağımsız AR-GE merkezlerinin bulunmaması da, üniversitenin bu rolü üstlenmesi sonucunu doğurmuştur.
Bu tanımlardan anlaşılacağı gibi, amaç üniversite ve sanayi kuruluşları ve dolayısı ile toplumun kazanmasıdır. Amaç herkesin kazanması olmasına rağmen sistemin önünde çeşitli engeller vardır:
***8226; Hantal bir yapı olan döner sermaye sistemi,
***8226; Eğitimin teoriye sıkıştığını düşünen sanayiciler,
***8226; Sektörü görmezden gelen üniversite öğretim üyeleri.

A. Yücel ODABAŞI , Şebnem HELVACIOĞLU , Mustafa İNSEL , İsmail Hakkı HELVACIOĞLU
İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: gif Image723.gif (21,1 KB (Kilobyte), 4x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 3.pdf (411,6 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.02.12, 21:12
Çekingen
 
Üyelik tarihi: Feb 2012
İletiler: 31
mehmetcan865 doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Üniversite Sanayi İşbirliğinde Örnek Bir Model

bu bilgi işime yarayacak işde
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
model, örnek, sanayi, üniversite, ışbirliğinde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:38 .