Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Denizcilik Okulları > Yüksek Hızlı Su Ustü Savaş Gemileri için Denizcilik Performans Analizi

Denizcilik Okulları hakkinda Yüksek Hızlı Su Ustü Savaş Gemileri için Denizcilik Performans Analizi ile ilgili bilgiler


Yüksek Hızlı Su Ustü Savaş Gemileri için Denizcilik Performans Analizi Bu makalede yüksek hızlı, su üstü savaş gemilerinin denizcilik performansını kıyaslamak için pratik ölçütler önerilmekte ve tipik su üstü savaş

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Efe Özcan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.10, 14:43
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Yüksek Hızlı Su Ustü Savaş Gemileri için Denizcilik Performans Analizi

Yüksek Hızlı Su Ustü Savaş Gemileri için Denizcilik Performans Analizi
Bu makalede yüksek hızlı, su üstü savaş gemilerinin denizcilik performansını kıyaslamak için pratik ölçütler önerilmekte ve tipik su üstü savaş gemilerine uygulanmaktadır. Önerilen ölçütler denizcilik kriterlerinin mevcut olup olmamasına bağlı olarak iki ana grupta toplanmaktadır. Denizcilik kriterlerinin mevcut olmaması durumunda denizcilik performansını kıyaslamak üzere belli bir deniz sahasında kritik gemi hareketlerinin normalize edilmiş ortalamasına dayalı ölçütler önerilmektedir. Denizcilik kriterlerinin mevcut olması durumunda ise geminin belli bir deniz sahasında tanımlanmış görevlerini gerçekleştirebilme olasılığının belirlenmesi mümkün olabilmektedir. Bu makalede iki ayrı yaklaşım kullanılarak tipik su üstü savaş gemilerinin denizcilik performansı incelenmekte ve karşılaştırılmaktadır.
1. GİRİŞ
Hücumbot, korvet, firkateyn ve destroyer gibi yüksek hızlı su üstü savaş gemilerinin dizaynı pek çok çelişkili talebin aynı anda gerçekleşmesini gerektiren karmaşık bir işlemdir. Bu tip gemilerden beklenen temel kabiliyet belli bir savaş ve sensör sistemini belli bir deniz sahasında istenen hızda taşıyabilmek ve gerektiğinde bu sistemleri kullanarak talep edilen harekatı en etkin şekilde gerçekleştirebilmektir. Bu kabiliyet doğrudan geminin denizcilik özellikleri ile ilgili olduğundan denizcilik performansı bir su üstü savaş gemisinin belli bir deniz sahasında görevini yerine getirip getiremeyeceğini belirleyen temel unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yüksek hızlı, su üstü savaş gemilerinin tip ve boyutları ne olursa olsun kötü deniz koşullarında harekat kabiliyetlerinin olumsuz etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu etkilenme geminin boyutlarına, ağırlık dağılımı özelliklerine, tekne form karakteristiklerine ve takıntı tip ve özelliklerine bağlı olacaktır. Bir savaş gemisi dizaynerinin temel görevlerinden birisi geminin harekat gerçekleştireceği deniz sahalarında tekne, sevk sistemi, silah-sensör sistemi ve mürettebat gibi temel alt sistemlerin güvenliğinin sağlanması ve geminin hareket kabiliyetinin azami düzeyde olmasını sağlamaktır. Bu görevi yerine getirebilmek üzere di- zayner öncelikle verilen bir dizaynın belli bir deniz sahasındaki denizcilik performansını belirleyebilme kabiliyetine sahip olmalıdır.
Bu çalışmada deplasman tipi yüksek hızlı savaş gemilerini temsil eden altı tekne formu ele alınarak bu gemilerin denizcilik performansı karşılaştırmalı'Şe^ de incelenmektedir. Bu
belli bir denizcilik kriter setinin mevcut olup olmamasına bağlı olarak iki farklı yaklaşım izlenmektedir [1]. Denizcilik kriterlerinin mevcut olmaması veya güvenilirliğinin kuşkulu olması durumunda kullanılabilecek en basit yaklaşım ilk defa Bales [2] tarafından önerilen bir denizcilik rankı kullanmak olacaktır. Bales tarafından önerilen denizcilik rankı baştan gelen dalgalarda belli sayıda hız ve deniz şiddeti için değişik gemi konumlarında hesaplanan sekiz adet düşey hareket, düşey hız ve düşey ivmenin ortalamasına dayanmaktadır. Bu yaklaşım daha sonra Walden [3], Wijngaarden [4], ve McCreight [5] tarafından daha farklı hareketleri kapsayacak şekilde geliştirilmiştir. Bu çalışmada denizcilik rankı kavramı geminin tanımlanmış harekat sahasında karşılaşması olası tüm deniz durumlarını ve dalga fbnlerini kapsayacak şekilde genişletilmektedir.
Geminin dalgalar içindeki hareketleri için harekat veya beka kabiliyetini sekteye uğratacak sınır değerleri temsil eden denizcilik kriterlerinin mevcut olması durumunda geminin belirli bir deniz sahasındaki harekat ve beka kabiliyetini belirlemek mümkün olabilecektir. Bu amaçla kullanılabilecek birkaç değişik ölçüt mevcuttur. Bunlardan en basiti olan Sınır Dalga Yüksekliği (SDY) kavramı verilen denizcilik kriterlerinden hiçbirinin aşılmadığı en yüksek dalga yüksekliğini tanımlamaktadır. Ancak bu ölçüt deniz sahası ve durumundan bağımsız olduğundan daha ileri düzeyde incelemelerde Kısıntısız Harekat İndisi (KHI) veya Denizcilik Performans İndisi (DPI) gibi ölçütler kullanılmalıdır. Bu ölçütlerden ilki bir savaş gemisinin belirli bir deniz sahasında talep edilen operasyonları gerçekleştirebilme olasılığını temsil ederken ikincisi geminin belli bir deniz sahasında belli bir süre (örneğin 1 yıl) içinde görev tanımında yer alan harekatları gerçekleştirebilme yüzdesini temsil etmektedir.
Bu makalede tipik su üstü savaş gemisi formları ele alınarak bu formların denizcilik performansını temsil ettiği düşünülen denizcilik performans ölçütleri hesaplanmakta ve karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırmalar yolu ile su üstü savaş gemilerinin ana boyutları ve tekne form özellikleri ile denizcilik performans özellikleri arasında yararlı ilişkiler kurulması hedeflenmektedir.
1.JPG

Kadir SARIÖZ
İstanbul Teknik Üniversitesi

Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 5.pdf (729,4 KB (Kilobyte), 12x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
analizi, denizcilik, gemileri, hızlı, performans, savaş, ustü, yüksek

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:02 .