Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Denizcilik Okulları > Yüksek Sıcaklık Süper-İletken Chts) Teknolojisi

Denizcilik Okulları hakkinda Yüksek Sıcaklık Süper-İletken Chts) Teknolojisi ile ilgili bilgiler


Yüksek Sıcaklık Süper-İletken Chts) Teknolojisi Gemi inşaatının tarihi boyunca temel kısıtlardan birisi; mevcut sevk sistemlerine uyan bir gemi tasarlayarak, gemiyi inşa etmek zorunda kalınmasıdır. İdeal olanı sevk sistemini ihtiyaçlar doğrultusunda

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.10.10, 11:52
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Yüksek Sıcaklık Süper-İletken Chts) Teknolojisi

Yüksek Sıcaklık Süper-İletken Chts) Teknolojisi
Gemi inşaatının tarihi boyunca temel kısıtlardan birisi; mevcut sevk sistemlerine uyan bir gemi tasarlayarak, gemiyi inşa etmek zorunda kalınmasıdır. İdeal olanı sevk sistemini ihtiyaçlar doğrultusunda seçip, yerleşimini yapabilmektir. Ayrıca bunlarla dolaylı olarak ilgili de olsa başka sıkıntılar da mevcuttur. Bunlardan biri gemi makinelerinin güç yoğunluklarının ve verimlerinin değişken yüklerde istenen değerlerde tutulamamasıdır. Bu saydığımız sıkıntılarla ilgili sunduğu avantajlar sebebiyle, elektrikli sevk sistemleri gün geçtikçe daha fazla platformda uygulama alanı bulmaktadır. Bu sistemler zamanla daha da gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır.
Elektrikli sevk sistemlerine geçiş, bahsedilen problemlerin bir kısmını hafifletmiştir. Elektrik motorlarının geminin farklı kısımlarına yerleştirilebiliyor olması, şaft laynını ortadan kaldırmakta ve böylelikle dizaynerlere gemi yerleşimi yaparken büyük kolaylık sağlamaktadır. Sistemin elektrikli olması sevk sisteminin boyunu azaltmış ve bu podlu sevk sistemlerinde neredeyse sıfıra indirilmiştir. Ayrıca dıştan monte edilen motorlar geminin hidrodinamik verimini de maksimize etmekte ve içeride kullanılabilecek büyük hacim kazançları sağlamaktadır.
Entegre elektrik sevk sistemleri gemi işletenin herhangi bir operasyonel senaryoda minimum gücü kullanmasını sağlar. Bununla beraber jeneratörler tam yüke yakın çalıştırılabilir, ihtiyaç olmayan jeneratörler çalıştırılmaz, bu sayede sistemin verimi artar ve bakım maliyetleri azalır.
Bu gibi avantajları sebebiyle neredeyse tüm kruvaziye gemiler ve büyük tankerler, bazı ürün tankerleri, feriler, buzkıranlar ve açıkdeniz petrol arama platformları entegre elektrik sevk sistemlerine geçiş yapmıştır. Ayrıca dünyanın birçok donanmasında modern elektrik sevkli gemiler halihazırda bulunmaktadır ve elektrik sevkli gemiler dizayn/inşaa edilmekte ya da benzeri programlara başlama planları yapılmaktadır.
Önceki uygulamalara göre daha gelişmiş olmalarına rağmen, günümüzdeki elektrikli sevk sistemleri halen gemi inşaacılar için ideal çözümleri sağlamaktan uzaktırlar. Yüksek güçlü elektrik motorlarının ağırlığı ve büyük ebatları, gemideki yerleşimlerini sınırlamaktadır. Podlu elektrik sevk sistemlerine ait uygulamalarda ise yine ağırlık ve ebat sebebiyle, pratik uygulama sınırı yaklaşık olarak 20 MW civarındadır. Tüm bunlara ek olarak, günümüz elektrik motorları düşük gemi hızlarında düşük verime sahiptir. Normalde bu motorların düşük güç seviyelerinde çalışan düşük devirli dizel makinelere göre daha avantajlı olmaları beklenir.
1.JPG

Özgün ORUÇ
İ.T.Ü Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
Gemi ve Deniz Teknolojisi Ocak 2007
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 7.pdf (252,4 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
chts), süper-ıletken, sıcaklık, teknolojisi, yüksek

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:42 .