Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Denizcilik Okulları > Gemi Sistemleri İçin Entegre Bakım-Onarım Yönetimi Gereksiniminin Analizi

Denizcilik Okulları hakkinda Gemi Sistemleri İçin Entegre Bakım-Onarım Yönetimi Gereksiniminin Analizi ile ilgili bilgiler


Gemi Sistemleri İçin Entegre Bakım-Onarım Yönetimi Gereksiniminin Analizi-Analyzing The Needs Of Integrated Maintenance Management For Shipboard Systems Teknik sistemlerin verimliliği, güvenilirliği ve ekonomik ömrü gibi kritik parametreler bakım-onarım faaliyetlerinin etkinliği

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.11.10, 13:31
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Gemi Sistemleri İçin Entegre Bakım-Onarım Yönetimi Gereksiniminin Analizi

Gemi Sistemleri İçin Entegre Bakım-Onarım Yönetimi Gereksiniminin Analizi-Analyzing The Needs Of Integrated Maintenance Management For Shipboard
Systems
Teknik sistemlerin verimliliği, güvenilirliği ve ekonomik ömrü gibi kritik parametreler bakım-onarım faaliyetlerinin etkinliği ile doğrudan ilişkilidir. Pratikte bu süreç; işletilen sistemin karakteristik özellikleri doğrultusunda, Toplam Üretken Bakım, Periyodik Bakım, Önleyici Bakım, Kestirimci Bakım, Arızi Bakım ve Güvenilirlik Merkezli Bakım gibi yaklaşımlarından uygun olanın seçilmesi ile oluşturulan bakım-onarım prosedürleri çerçevesinde yürütülmektedir. Ancak, teknolojik gelişmelerin katkısı nedeni ile artan sistem karmaşıklığı daha ileri bakım-onarım tekniklerinin uygulanmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, Bulanık Bilgi Aksiyomu yöntemi kullanılarak gemi makine dairesindeki farklı nitelikteki sistemler için karakteristik ve fonksiyonel özellikleri doğrultusunda entegre bakım-onarım yönetimi gereksinimi ortaya konulacaktır.
Uygulanan karar modeli çıktıları kullanılarak, mevcut durumda planlı bakım sistemi uygulanan ticari gemiler için genişletilmiş ve daha etkin bir bakım-onarım yönetimi sistematiği oluşturulacaktır.

Effectiveness of maintenance management is directly related to critical parameters of technical systems such as efficiency, reliability, and economic life. In practice, this process is executed via procedures on selected adequate maintenance method among which the alternatives such as Total Productive Maintenance, Planned Maintenance, Preventive Maintenance, Predictive Maintenance, Reactive Maintenance, or Reliability Centered Maintenance. However, increasing system complexity due to the contributions of technological developments requires implementing more advance maintenance planning techniques. In this study, an integrated maintenance management system is presented based on Fuzzy Information Axioms methodology for shipboard systems under various characteristics and functional attributes. An extended and more effective maintenance management systematic is developed for merchant ships using applied decision model outcomes.
1. GİRİŞ
Bakım- Onarım günlük yaşantımızda kullandığımız en basit araç/gereçlerden üretimde kullanılan karmaşık ve çok fonksiyonlu makinelere kadar çeşitli teçhizatın hizmet süresince gerek duyduğu bir işlemdir. Bakım-Onarım yönetimi işletmeye ait tesislerin, makinelerin, diğer araç ve gereçlerin belirli zamanlardaki bakımlarının ve beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan arızalarının giderilmesi için yürütülen aktivitelerin, düzenli bir şekilde planlanmasını, gerçekleştirilmesini bütünü olarak tanımlanır. Makine ve teçhizatlardan beklenen işlevleri yerine getirebilmesi, başka bir deyişle belirlenen yaşam ömürleri boyunca istenen şekilde hizmet verebilmeleri için uygulanan çeşitli bakım onarım yöntemleri vardır. Bakım yöntemlerinin ortak amaçları; (1) Üretim maliyetlerini düşürmek, (2)
Ürün kalitesine katkıda bulunmak, (3) Tesis/donanım ömrünü arttırmak ve (4) Üretimin sürekliliğini korumaktır. Bunlar; Toplam Üretken Bakım, Periyodik Bakım, Önleyici Bakım, Kestirimci Bakım, Arızi Bakım ve Güvenilirlik Merkezli Bakımdır (Şekil 1).
1.JPG

Selçuk ÇEBİ * Metin ÇELİK Cengiz KAHRAMAN
Endüstri Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka-İstanbul
Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Tuzla-İstanbul
Endüstri Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka-İstanbul
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index1.pdf (469,6 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
analizi, bakım-onarım, entegre, gemi, gereksiniminin, sistemleri, ıçin, yönetimi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:40 .