Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Denizcilik Okulları > Karadeniz Balıkçı Teknelerinde Sevk Sistemi Tasarımı

Denizcilik Okulları hakkinda Karadeniz Balıkçı Teknelerinde Sevk Sistemi Tasarımı ile ilgili bilgiler


Günümüzde Doğu Karadeniz Bölgesinde inşa edilen balıkçı teknelerinin boyutlarının ve hızlarının değişen taleplere göre arttığı görülmektedir. Balıkçıların bu değişen taleplerine yani boyut ve hız artışı isteklerine, mühendislik uygulamalarının yeterli ölçüde

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.12.10, 09:59
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Karadeniz Balıkçı Teknelerinde Sevk Sistemi Tasarımı

Günümüzde Doğu Karadeniz Bölgesinde inşa edilen balıkçı teknelerinin boyutlarının ve hızlarının değişen taleplere göre arttığı görülmektedir. Balıkçıların bu değişen taleplerine yani boyut ve hız artışı isteklerine, mühendislik uygulamalarının yeterli ölçüde yapılamadığı bölge tersaneleri yeterli ölçüde cevap verememektedir. Sonuç olarak başarısı tartışılan balıkçı tekneleri inşa edilmekte ve bu teknelerin sevk sistemleri hatalı seçilmektedir. Bu çalışmada, bölgede yeni inşa edilmiş olan bir balıkçı teknesinin sevk sistemi tasarımı yapılmış, balıkçı teknesinin mevcut sevk sistemi analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Giriş
Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan tersanelerde ve ülkemizdeki bazı işletmelerde tasarım ve mühendislik uygulamaları yeterli ölçüde yapılamamaktadır. Bu işletmelerde inşa edilen teknelerin formları deneme-yanılma yolu ile ve yılların birikiminden yararlanarak oluşturulmakta ve bu formların değişen taleplere göre şekli değiştirilmektedir[1]. Günümüzde, ülkemizde inşa edilen balıkçı teknelerinin boyutlarında ciddi artışlar görülmektedir. Balıkçı teknelerinin boyları 50 metreye, genişlikleri 15 metreye ulaşabilmektedir. Mevcut bazı balıkçı teknelerinin boyutları boy verme ve genişlik verme gibi yöntemlerle arttırılmaktadır. Ayrıca bu teknelerde rekabet nedeniyle ciddi bir hız artışı da görülmektedir. Balıkçı teknelerindeki bu boyut ve hız artışları ana makine seçimi ve pervane seçimi gibi konularda tasarım ve mühendislik uygulamaları yeterli ölçüde olmayan tersaneleri sıkıntıya düşürmektedir. Değişen talepler balıkçı teknelerinin, gereksiz büyüklükte seçilmiş ana makineler ve hatalı tasarlanmış pervaneler ile donatılmasına neden olmaktadır. Hem inşa maliyetleri hem de işletme maliyetleri artmaktadır. Bu nedenlerle ülkemiz koşullarına uygun yeni balıkçı teknesi formlarının oluşturulması gerekmektedir. Veya en azından halen inşa edilmekte olan balıkçı teknelerine uygun sevk sistemi tasarımının yapılması sağlanmalıdır. Balıkçı teknelerine daha uygun bir sevk sistemi tasarımı yapılabilmesi amacıyla Peşman tarafından önceki bir çalışmada pratik bir sevk sistemi ön tasarım programı hazırlanmıştır. Bu program, hidrostatik hesap ve gemi direnci tahmininin ardından, bu verilere dayanarak pervane-sevk sistemi tasarımını, ana makine seçimini ve bu pervanelerin kavitasyon kontrollerini yapabilmektedir. Sunulan çalışmada söz konusu sevk sistemi ön tasarım programı, Trabzon'un Çamburnu beldesinde 2005 tarihinde denize indirilmiş; tam boyu 50 m, genişliği 15 m olan bir balıkçı teknesine uygulanmış ve elde edilen sonuçlar balıkçı teknesinde mevcut olan sevk sistemi ile karşılaştırılmıştır.
1.JPG
Arş. Gör. Emre PEŞMAN*, Prof. Dr. Orhan DURGUN, Arş. Gör. Hasan ÖLMEZ
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü, 61530 Çamburnu-Sürmene-Trabzon
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Gemimo2.pdf (269,0 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
balıkçı, karadeniz, sevk, sistemi, tasarımı, teknelerinde

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:07 .