Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Denizcilik Okulları > Gemilerde Kullanılan Klasik Ve Modern Otopilot Sistemlerinin Tarihsel Gelişimi

Denizcilik Okulları hakkinda Gemilerde Kullanılan Klasik Ve Modern Otopilot Sistemlerinin Tarihsel Gelişimi ile ilgili bilgiler


Gemilerde Kullanılan Klasik Ve Modern Otopilot Sistemlerinin Tarihsel Gelişimi Son yıllarda klasik ve modern otomatik kontrol sistemleri bir çok ticari, yolcu ve askeri gemilerde enerjinin korunması, güvenlik ve en uygun

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.03.11, 12:15
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Gemilerde Kullanılan Klasik Ve Modern Otopilot Sistemlerinin Tarihsel Gelişimi

Gemilerde Kullanılan Klasik Ve Modern Otopilot Sistemlerinin Tarihsel Gelişimi
Son yıllarda klasik ve modern otomatik kontrol sistemleri bir çok ticari, yolcu ve
askeri gemilerde enerjinin korunması, güvenlik ve en uygun sürede istenilen yere ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Klasik kontrol teknikleri pratikte çok kullanılmakta olup, performanslarının yetmediği durumlarda modern kontrol tekniklerine başvurulmaktadır.
Otomatik kontrolün elektronik destekli olması ile birlikte modern kontrol teorisinin gelişimi daha karmaşık sistemlerin dizayn edilmesine olanak sağlamıştır. Sunulan bu çalışmada hata miktarını minimuma indirmek için klasik ve modern kontrol yöntemleri ve bu metotların avantaj- dezavantajları ve performansları incelenmiştir.
1. Giriş
Gemiler için kontrol sistemi tasarlanırken, her bir görev için farklı serbestlik derecesi ve matematiksel model tipi dikkate alınır. Örneğin, otomatik rota kontrolü için kullanılan standart otopilotlarda savrulma ve yan öteleme hareketinin modellenmesi gerekir. Dümen yalpa dengelemesi isteniyorsa, ek olarak yalpa hareketinin modellenmesi gerekmektedir. Dinamik konumlanan gemide yatay hareketler ilerleme, yan öteleme ve savrulma hareketlerinin değişimi incelenmelidir. Yönlendirme ve kontrol sistemleri aşağıdaki kullanım alanlarını içerir.
1. Rota tutuşu ve rota değişim manevraları
2. Dijital haritalarla ve hava bilgilerini kullanarak iz takibi
3. Limana yanaşma sistemleri
4. Dinamik pozisyon
5. Kanat ve dümen yalpa dengeleme sistemleri
Gemi rota doğrultusu ve konumunu tespit etmede kullanılan ilk jiroskop tasarımı 1810 yılında C.A. Bohnenberger tarafından yapılmıştır. Sırası ile daha hassas ve güvenilir jiroskoplar G.M. Hopkins (1890) ve Dr. Anschutz ve Elmer Sperry***8217;nin (1908) pratik jiroskop uygulamaları takip etmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar modern kontrol uygulamalarının bulunmasına kadar devam etmiştir. Takip eden yıllarda Nicholas Minorsky 1922 yılında geri besleme ile gözlemlediğimiz gemi konumunu referans konum ile kıyaslama yapabilme imkanı sunmuştur. Geri beslemeli kontrol sistemi, önceden tanımlanmış gemi konumunu jiroskop sonuçları ile karşılaştırması ve bunları farkını değerlendirerek kontrol sinyal üretmesine dayanmaktadır, (Şekil 1).
1.JPG
Gemi boyutları büyüdükçe dalgalı ve sığ sularda manevra yeteneği önem kazanmaktadır. Birçok araştırmacı teorik simülasyon ve model deney tekniklerini gemi manevra kabiliyetini tespit etmek için kullanmışlardır, Eda (1986), Fujino (1968) ve Yeung (1980).

Ar. Gör. Fuat ALARÇİN1
1 Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Fakültesi, Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü,
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 40.pdf (423,7 KB (Kilobyte), 25x kez indirilmiştir)
__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gelişimi, gemilerde, klasik, kullanılan, modern, otopilot, sistemlerinin, tarihsel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:00 .