Nüve Forum


Hz. Muhammed (S.A.V) hakkinda İslam Devletinin Kuruluşu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Resûlullah'ın (s.a.v) ashabı, Medine-i Münevvere'de toplanmışa. Devletin kurulması için merkez ve silahlı güç (yani ordu) hazırdı. Şimdi kendisinin de bir adım daha atıp, bu gücün başına geçmesi gerekiyordu. Kureyş müşrikleri

Hz. Muhammed (S.A.V) Peygamberimizin Doğumu, Hayatı, Peygamberlik Müjdeleri, Hicreti, Miracı, Savaşları, Seferleri, Veda Haccı, Mekkeye Girişi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.07.09, 08:35
Uzman
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 2.134
Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Zehravî Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart İslam Devletinin Kuruluşu

[coverattach=1]Resûlullah'ın (s.a.v) ashabı, Medine-i Münevvere'de toplanmışa. Devletin kurulması için merkez ve silahlı güç (yani ordu) hazırdı. Şimdi kendisinin de bir adım daha atıp, bu gücün başına geçmesi gerekiyordu. Kureyş müşrikleri bu durumdan endişeye düşmüşler, onu bu gücün başına geçmeden ortadan kaldırmak için harekete geçmişlerdi.
Ancak, Resûlullah (s.a.v), bu olayda hiçbir tedbiri elden bırakmamıştır. Her türlü incelik ve tedbir hesaplanmış ve düşmandan gelebilecek bütün kötülük ihtimalleri göz önünde bulundurulup alınan tedbir sayesinde bertaraf edilmiştir.
Aslında Resûlullah (s.a.v), bu tedbirleri almadan Medine'ye hareket etse idi, Allah Tealâ, haşa, onu korumayacak mı idi? Ama işin aslı şudur ki, Resûlullah'ın (s.a.v) her işi ümmetine emsal teşkil eder. Bunun içindir ki O, her hareketini gerçekleştirirken hiçbir tedbiri elden bırakmamış ve ondan sonra da Allah'a tevekkül etmiştir. Mağarada arkadaşına:
"Korkma ya Ebubekir, Allah bizimledir" buyururken maddi bütün tedbirleri aldıktan sonra Allah'a güvenmişti.
Küba'ya ulaştığında ilk icraatı, namaz kılacağı bir mescid inşa ettirmek olmuştur. Burada, İslam cemaatinin teşekkül ettiğine kanaat getirdikten sonra Mekke'de icra edemediği Cuma namazını kıldırdı ve ilk hutbesini söyledi.
Küba'dan Mevdine'ye ulaştığında da bir eve misafir olduktan sonra ilk işi yine bir mescid inşasına başlamak oldu.
Mekke'den buraya göç eden muhacirler vardı. Onların arasında da cahiliyyede kabile kavgaları vardı. İslamiyet'in gelişi ile bunlar sona erdi. Henüz Müslüman olmamış müşrikler vardı. Az da olsa bazı Hıristiyanlar vardı.
Medineli Müslümanlar ki, bunlar Evs ve Hazrec kabilesi diye ikiye ayrılmış, aralarında devamlı çekişme bulunan bir topluluktu. Yemenden buraya gelip yerleşmişlerdi.
En son olarak da üç kabileden oluşan Yahudiler vardı. Bunlar:
a. Benî Kaynuka (kuyumcular)
b. Benî Nadir (ziraatçiler)
c. Benî Kureyza (derici ve banker)
Bu kabileler, Bâbil hükümdarı Buhtunnasr'ın Kudüs'ü yakıp yıkmasından sonra Medine'ye gelen üç Yahudi kabilesi idi.
Artık devleti meydana getiren bütün unsurlar mevcuttu. Ancak müşküller de çoktu. Resûlullah (s.a.v), bir devlet başkam gibi harekete geçerek bu olumsuzlukları tek tek bertaraf ederek karşısında bir tek güç bıraktı.
Medineli Müslümanlan, kendi aralarında kardeş yaparak aralarındaki kırgınlıkları yok etti. Mekkeli muhacirler ile Medineli Ensar arasında kardeşlik antlaşması yaparak her türlü geçim derdine son verdi.
İslâm Devleti'nin ilk yazılı anayasasında genel olarak şu kurallara yer verildi:
1- Bu anlaşma, diğer insanlar arasında sınıffarkı tanımıyordu.
2- Hz. Peygamber (s.a.v) tarafından Kureyş kabilesine mensup Müslümanlarla Yesrib'li Müslümanlar ve bunlara tabii olan, bunlarla birlikte cihad eden kabileler arasında yapılmıştır.
3- Bunlar diğer insanlardan farklı olarak tek bir ümmeti sahipleneceklerdir bir "Ummet"tir.
4- Kureyş'li muhacirler kendi aralarındaki suçlulara "diyet" öderler. Kendilerinden esir düşenin fidyesini meşru şekilde aralarında taksim ederek öderler. Ensar'dan her kabile kendi kabilesinden olan suçlara diyet öder. Her grup kendisinden esir düşenin fidyesini meşru şekilde aralarında taksim ederek öder.
5- Mü'minler, fidye veya diyet ödemeyecek kadar fakir ve borçlu kardeşlerine yardım ederler.
6- Mü'minler, kendilerine hücum eden, saldıran, zulüm, günah, tecavüz vb. mü'minler arasında fesat çıkaran kimselere haddini bildirirler.
7- Yahudilerden kim bize tabi olursa yardım ve desteğe hak kazanır. Ne zulme uğrar, ne de onlar aleyhine başkası ile iş birliği yapılır.
8- Bir mümin, kâfir birini öldürdüğü gerekçesi ile diğer bir mü'mine kısas yapamaz.
9- Bir mü'min, mü'min kardeşinin aleyhine kâfire yardım edemez.
10- Müminlerin tamamı içlerinden birinin evladı bile olsa, fesatçıya karşı el birliği ile hareket ederler.
11- Müminlerin sulhu tekdir. Bir mü'min Allah rızası için yapılan savaşta mü'min kardeşini yalnız bırakıp düşmanla sulh yapmaz. Sulhu eşit ve adaletli olur.
12- Mü'minler Allah yolunda kanlan akıtma sebebiyle birbirlerinin sorumluluklarını yüklenirler.
13- Hiçbir mü'min, bid'atçıya yardım edemez, böyle birini koruyamaz. Kim böyle birine yardım ederse, kıyamet günü Allah'ın laneti ve gazabı onun üzerine olsun. Buna karşılık ne vasıta ne de bedel kabul edilmez.
14- Mü'minlerin hepsi onun hakkını alırlar. Kısası (veya diyeti) yerine getirmemeleri caiz değildir.
15- Kim bir mümini bilerek öldürürse kısas yapılır. Ancak cenazenin sahibi razı olursa diyete çevrilir.
16- Herhangi bir şeyde ihtilaf edilmesi halinde başvurulacak makam Allah ve Resûlü'dür.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ýslam Devletinin Kuruluþu-19a.jpg  
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
devletinin, kuruluşu, ıslam

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:56 .