Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Elazığın Kenar Semtlerinde Yaşayan Kadınların Yaşam Koşulları ve Sağlık Riskleri

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Elazığın Kenar Semtlerinde Yaşayan Kadınların Yaşam Koşulları ve Sağlık Riskleri ile ilgili bilgiler


Elazığ’ın Kenar Semtlerinde Yaşayan Kadınların Yaşam Koşulları ve Sağlık Riskleri-AIM: The present study was conducted with the aim of defining the living conditions and health risks of women living in

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.03.10, 16:23
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Elazığın Kenar Semtlerinde Yaşayan Kadınların Yaşam Koşulları ve Sağlık Riskleri

Elazığ’ın Kenar Semtlerinde Yaşayan Kadınların Yaşam Koşulları ve Sağlık Riskleri-AIM: The present study was conducted with the aim of defining the living conditions and health risks of women living in suburbs of Elazig city sample.
AMAÇ: Bu çalışma; Elazığ örneğinde, şehirlerin kenar semtlerinde yaşayan kadınların yaşam koşulları ve sağlık risklerinin tanımlanması amacıyla yapılmıştır.
YÖNTEM: Tanımlayıcı tipte olan çalışma; Elazığ ilinin kenar semtleri arasından rasgele seçilen Yıldızbağları ve Salıbaba mahallelerinde yaşayan 18 yaş ve üzeri 603 kadın üzerinde yapılmıştır. Örnekleme alınacak kadınlar, bağlı bulundukları sağlık birimlerindeki mevcut kayıtlarından sistematik örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Her iki semt nüfusu oranında örneklemde temsil edilmiştir.
BULGULAR: Araştırma kapsamına alınan kadınların ortalama; yaşı 36,64±13,61, kişi başına aylık geliri 139,24±106,92 TL’dir. %70,3’ü evli, %32,8’i okur-yazar değil, %42,6’sı yeşil kart sahibidir. %92,7’si gelir getirici bir işte çalışmamaktadır. %31.3’ü şu anda yaşadığı yere başka bir yerden göç ile gelmiştir. Kadınların %57,0’ı yığma ve/veya ahşap binada oturmaktadır. Binaların %4,1’inde ban%24,9’unda ise tuvalet evin dışındadır. Kadınların %18,4’ü halen sigara içmektedir. %32.2’si herhangi bir şiddet türüne maruz kalmaktadır.
Doğum yapanların %30,3’ü son doğumunu evde kendi başına veya ara ebe yardımı ile yapmıştır. Kadınların %37,8’i kendi sağlık durumunu iyi, %37,0’ı orta, %25,2’si kötü olarak değerlendirmektedir. %79.9’u düzenli sağlık kontrolü yaptırmadığını, %24,9’u kronik bir hastalığı olduğunu belirtmiştir. Kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe sağlığını kötü olarak ifade etme ve kronik bir hastalığa sahip olma oranları düşmektedir (p=0.0001). Göç ile geldiğini söyleyen kadınların aynı yerde yerleşik kadınlara göre sağlığını kötü olarak ifade etme oranları daha yüksektir (p=0.007). Kronik bir hastalığı olduğunu belirtenlerin aylık gelir ortalaması hastalığı olmayanlara göre daha düşüktür (p=0.004).
SONUÇ: Araştırma kapsamına alınan kadınların, sağlık göstergeleri, konut sağlığı koşulları, eğitim ile sosyal ve ekonomik düzeyleri düşük ve yetersizdir.
images.jpeg
AIM: The present study was conducted with the aim of defining the living conditions and health risks of women living in suburbs of Elazig city sample.
METHOD: In this descriptive type of study, a total of 603 women aged 18 and older were randomly selected from Yildizbaglari and Salibaba, which are among suburbs of Elazig, were studied. Women who were in the sample group were randomly selected from the primary health care center charts in where their records have previously been saved. Both suburbia were represented in the sample according to their population.
RESULTS: The mean age of women included in research was 36.64±13.61 and average income of a woman per month was 139.24±106.92 TL. Of the women 70.3% was married, 32.8% was illiterate and 42.6 had green card for health care. 92.7 % of women had no income generating work and 31.3% of women reported to that they moved from another place where they are living now. Fifty-seven percent of women were living in unreinforced masonry structure and/or wooden houses. The bathrooms and toilets were out of houses in 4.1% and 24.9%, respectively. Of the women, 18.4 % were currently smoking and exposing to one of the types of a violence. 30.3% of the women who gave birth previously had their last birth either at home or with the help of midwives. The rate of women reporting their health status as good, fair and bad were 37.8%, 37% and 25.2%, respectively. 79.9% of women did not perform regular health checks and 24.9% reported that they had a chronic disease. As the education level of women increased the rate of expressing poor health and chronic illness falled (p=0.0001). Women who migrated from another place reported their health as worse than women who were placed at the same location (p=0.007). The average monthly income of women who reported to have chronic illness was significantly lower than those women who have higher monthly income (p=0.004).
CONCLUSION: The health indicators, house health conditions, education, social and economic levels of women covered in this research are low and insufficient.

GİRİŞ
Kadın sağlığının hastalık ve sakatlık yönünden olduğu kadar ruhsal ve sosyal yönden de tam bir iyilik halinin olup olmaması ve bu durumu etkileyen faktörler yönünden incelenmesi ve tanımlanması gereklidir (1). Özellikle sosyal iyilik hali vurgusunun toplumsal ilişkileri sağlık kavramı içine çeken güçlü bir yönü olduğu belirtilmektedir (2).
Kadınların yaşam koşullarının sağlık risklerine etkisi mutlaktır. Kadın cinsiyetinin “toplumsal cinsiyet” bağlamında yaşadığı eşitsizlikler, ayrımcı uygulamalar kadının yaşama hakkını bile kullanamaması ortamını hazırlayabilmektedir (3,4).

Süleyman Erhan Deveci1, Yasemin Açık1, Süheyla Rahman2
1Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD,
2Fırat Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Elazığ.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf khb_009_01-45.pdf (507,5 KB (Kilobyte), 26x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
elazığ’ın, kadınların, kenar, koşulları, riskleri, sağlık, semtlerinde, yaşam, yaşayan

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:05 .