Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Kronik Hematoloji Hastalarına Evde Saglık Bakımı Hizmetlerinin Sunulabılırlıgı

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Kronik Hematoloji Hastalarına Evde Saglık Bakımı Hizmetlerinin Sunulabılırlıgı ile ilgili bilgiler


Kronik Hematoloji Hastalarına "Evde Saglık Bakımı" Hizmetlerinin Sunulabılırlıgı-Possibility Of Delivering "Home Health Care" To Chronic Hematological Patients Tedavi olanaklarinin artmasi ile hastalıklara bagli ölümlerin azalması, dogusta beklenen yasam süresinin uzamasi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.05.10, 13:55
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Kronik Hematoloji Hastalarına Evde Saglık Bakımı Hizmetlerinin Sunulabılırlıgı

Kronik Hematoloji Hastalarına "Evde Saglık Bakımı" Hizmetlerinin Sunulabılırlıgı-Possibility Of Delivering "Home Health Care" To Chronic Hematological Patients
Tedavi olanaklarinin artmasi ile hastalıklara bagli ölümlerin azalması, dogusta beklenen yasam süresinin uzamasi kronik hastaliklar sorununu da gündeme getirmistir. Kronik hastaliklar bireyin günlük yasam aktivitelerinde degisik oranlarda bagimlilik olusturabildigi, kalici sakatliklara yol açabildigi, geri dönüsümsüz patolojik degisikliklere neden olabildigi için uzun süreli izlem, kontrol ve bakim gerektiren durumlardir. Bu izlem ve bakimin sürekli hastane ortaminda gerçeklestirilmesi mümkün olmadigindan, evde sürdürülmesi gerek¬mektedir. Evde bakim hizmetlerinin laboratuvar bulgularinin izlemi, intravenöz tedavi, antibiyotik ve kemoterapi uygulamalari, IV yolla beslenme, parenteral beslenme, kan transfüzyonu, solunum destegi, periton diyalizi vb. uygulamalari hemsirelik hizmetleri kapsamindadir. Kronik hastaliklar içinde yer alan kronik hematolojik hastaliklarda; bireylerin evde bakimi, hastanin ve ailenin bakimda aktif rol olmasi, hastanin yasam kalitesinin istenen düzeyde olmasi hasta ve ailesine yeterli düzeyde egitim verilmesi ile mümkün olabilir.
Hematology-1.jpg
Decrease in disease-related mortality due to an increase in treatment possibilities and the prolonged survival rate anticipated during birth, has caused the problem of chronic diseases to become a current issue. Since chronic diseases would cause dependency in patients' daily living activities at varying rates and lead to permanent disabilities and irreversible pathological alterations, they are conditions that require prolonged follow-up, control and care. Since it is not possible to perform these follow-up and care practices in a hospital setting, they should be provided at home. While delivering care at home, the follow-up of laboratory findings,

intravenous treatment, antibiotic and chemotherapeutic applications, feeding through IV., parenteral feeding, blood transfusion, respiratory support, peritoneal dialysis, etc. are among the nursing practices. In hematological diseases which are among the chronic diseases, to deliver care to individuals at home, to have patient and family play an active role in the care, to ensure patient's quality of life is at the desired level, is only possible through giving appropriate level of training to the patient and the family.

GIRIS
"Eski güzel günler"de hastalara evde bakilirdi. Hiçbir sofistike saglik bakim kurumu mevcut değildi. ihtiyaç hissedildiği zamanlarda ailenin, komsularin ve arkadaslarin yardim saglamasi dogaldi. Ev isle¬rinin yapilmasinda, çocuklarin bakilmasinda, yemek hazirlanmasinda ve hasta kisiye bakim saglanmasinda yeterli destek bulunurdu.
Evde bakim hizmetlerinin geçmisi 1700lerin sonunda dini gerek¬lilik nedeniyle fakir hastalarin evlerine düzenlenen ziyaretler seklinde baslamistir. 1796 yilinda kurulan Boston Dispanseri, Amerika'da evde bakim hizmeti sunan ilk kurulus olmustur (4,6).
Evde bakim ilk olarak evde bakima gereksinimi zorunlu kilan bazi hastaliklari çagristirmaktadir. Kronik hastaliklar olarak da bilinen bu hastaliklar, bulgularin tekrari, tedavinin sürekliligi ve bakimin özenli olmasi nedeniyle evde bakimi gerektiren öncelikli hastaliklardir.
Kronik hastaliklar; hastanin fonksiyonlarini yerine getirmede, kapasitesini tehdit eden, gözlenebilen, hissedilebilen degisikliklere neden olan uzun süreli, kendiliginden geçmeyen ve genellikle tam tedavi edilemeyen hastaliklardir (5,7). Kronik hastaliklar bireyin günlük yasam aktivitelerinde degisik oranlarda bagimlilik olusturabildigi, kalici sakat- liklara yol açabildigi, geri dönüsümsüz patolojik degisikliklere neden olabildigi için uzun süreli izlem, kontrol ve bakim gerektiren durumlar- dir. Bu izlem ve bakimin sürekli hastane ortaminda gerçeklestirilmesi mümkün olmadigindan, evde sürdürülmesi gerekmektedir (13).
Kronik hastalikli bireyin evde bakimi, ülkemizde oldugu gibi evde bakim sisteminin bulunmadigi durumlarda, hasta ve/veya aile üyeleri tarafindan gerçeklestirilmektedir. Hastanin bagimlik düzeyine göre ba¬kim gereksinimlerinin karsilanmasi hastanin yanisira tüm aile için de fiziksel, sosyal, duygusal kaynakli stres faktörü olusturmakta, hastanin aile yasam stilinde yol açtigi degisimle dogru orantili olarak tükenme sendromlari görülebilmektedir (2,3,11).
Ülkemizde kapsamli taburculuk planlamasi hizmetlerinin bulun¬mamasi, kronik hastalikli birey ve ailenin kendi yasam ortamlarinda hastaligin getirdigi ek problemlerle karsi karsiya kalmalarina yol açmaktadir. istenen düzeyde gerçeklestirilen taburculuk planlamasi ile evde bakim hizmetleri, hasta bireyin kendine bakim aktivitelerini üstlen¬mesini, kisa sürede bagimsiz duruma gelmesini destekleyerek ve *** *** hastaneye yatisini engelleyerek hem hastanin ileride evde bakim hizmeti almaya gereksinim duymayacak düzeye ulasmasini hem de ekonomik olmasi nedeniyle aile ve ülke ekonomisine daha az zarar vermesine yardimci olabilir.
Evde bakimin gerçeklestirilmesi için, evde bakim ola- naklarinin hastanin gereksinimlerine uygun olmasi ve hasta ile aile¬sinin bu konudaki istekliligi de önemlidir. (2)
Her bir kronik hastalik kendine özgüdür; kisi, aile ve toplum üzerinde farkli etkileri vardir. Kronik hastaliklar içinde yer alan kronik kan hastaliklarinin önlenmesi, kontrolü ve bakimi da günümüzün önemli saglik sorunlari arasindadir. Kan hastaliklari etyolojilerine, cinse ve yasa göre çok çesitlilik gösterirler. Ayrica kan hastaliklari toplumda her yas grubunda görülebilir ve klinik özellikleri açisindan hiçbir semp¬tomun görülmedigi ya da çok ciddi semptomlarin izlendigi bir klinik tablo olarak da karsimiza çikabilir.
Kronik kan hastaliklarinin izlemi, tedavisi ve bakimi hastane orta¬minda yapilabilir ya da hastaligin ve hastanin özelliklerinden dolayi ba¬kim ev ortaminda da olabilmektedir.
Evde hasta bakimi asil olarak hemsirelik tarihindeki gelenekler¬den ve hemsirelik hizmetlerinden köken almis bir uygulamadir. Hasta¬larin ve hasta ailesinin toplumdaki yasamlari süresindeki ihtiyaçlarini belirlemek ve sonuca ulastirmaktan sorumludur. Bunlarin disinda; evde bakim hizmetleri sadece evde verilecek bir bakimla sinirli degildir, ayni zamanda hastane ile ev arasinda bir baglanti saglanmalidir. Bu hizmet¬lerde hemsirelik disiplini de önemli bir yer tutmaktadir. Kronik hastalik¬larin bakiminda ekip yaklasimi önem tasimaktadir. Ekibin merkezini olusturan hastalar ve aileleri ile bakimda yer alan ekip üyeleri arasin- daki birçok sorun uyumlu etkilesim yoluyla çözümlenebilmektedir.
Yaklasimlar;
- klinik durumun tanilanmasi
- hasta ihtiyaçlarinin rutin olarak degerlendirilmesi
- etkili tedavinin uygulanmasi
- bütüncül bakim planinin gelistirilmesi
- kendi kendini yönetme desteginin sürdürülmesi
- zamani aktif degerlendirme yer almaktadir (8).
Evde bakim hizmetlerinde laboratuvar bulgularinin izlemi, intravenöz tedavi, antibiyotik ve kemoterapi uygulamalari, IV yolla bes
lenme, parenteral beslenme, kan transfüzyonu, solunum destegi, peri¬ton diyalizi vb. uygulamalar hemsirelik hizmetleri kapsamindadir (10,12).
Kan hastaliklarindaki evde bakim hizmetlerinin hemsirelik yakla- simlari;
- Evde hasta bireye bütüncül ve hasta merkezli yaklasim ile bire¬yin bakima katilimini ve sorumluluk almasini saglamak,
- Hastalarin yasamlari boyunca sürecek bu durumlarini bireysel olarak yönetebilmesi için hastayi aktif hale getirmek,
- Hasta kendi kendini yönetirken; saglik durumunu devam ettir¬mek ve yükseltmek için davranis sistemini günlük yasamin tüm yönlerine entegre etmesini saglamak" hedeflenmistir (5,12).

Figen OKÇIN-Selmin SENOL
Ege Üniversitesi Izmir Atatürk Saglik Yüksekokulu, Bornova/IZMIR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled13.pdf (49,5 KB (Kilobyte), 33x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bakımı, evde, hastalarına, hematoloji, hizmetlerinin, kronik, saglık, sunulabılırlıgı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:29 .