Nüve Forum


Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Talk Ve Kullanım Alanları ile ilgili bilgiler


Bu çalısmada, yumusaklıgı, izolasyon, elektrik direnci, kimyasal aktivitesi, ısıya dayanımı, yag absorplaması, kuvvetli kaplama özellikleri nedeniyle seramik, kagıt, tarım ilaçları, boya, lastik, kozmetik, döküm-lastik gibi sanayi dallarında kullanılmakta olan talk

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.08.10, 10:21
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Talk Ve Kullanım Alanları

Bu çalısmada, yumusaklıgı, izolasyon, elektrik direnci, kimyasal aktivitesi, ısıya dayanımı, yag absorplaması, kuvvetli kaplama özellikleri nedeniyle seramik, kagıt, tarım ilaçları, boya, lastik, kozmetik, döküm-lastik gibi sanayi dallarında kullanılmakta olan talk cevherinin çesitleri ve kullanım alanları incelenmis ve Türkiye***8217;deki ve dünyadaki mevcut talk yataklarının rezervleri hakkında bilgi verilmistir.

In this study, talc was investigated using area and varieties because of softness, isolation, electrical resistance, chemical activity, heats resistance, oil absorption, stronger coating properties such as ceramic, paper, agricultural chemicals, dye, tire, cosmetic and casting-tire industries, and the information is given about talc deposits and reserve in the world and Turkey.

1. Giriş
Talk; yumusaklıgı, izolasyon, elektrik direnci, kimyasal tutarlılıgı, ısıya dayanımı, yag absorplaması, kuvvetli kaplama özellikleri nedeniyle seramik, kagıt, tarım ilaçları, boya, lastik, kozmetik, döküm-lastik gibi sanayi dallarında kullanılmaktadır.
Üretim ve tüketim alanları sınırlı olan talkın ülkemizde özellikle son yıllarda tüketimi giderek artmıstır. Endüstride talk kullanımının en büyük avantajı opaklık ve poroziteyi iyilestirmesi ile birlikte pürüzsüzlük saglaması, kagıt üretiminde ise kagıdın sarılıgını ortadan kaldırmasıdır. Talk aynı zamanda kullanılan bütün dolgu ve kaplama minerallerinin de en az asındırıcı özellige sahip olanıdır.
Baska bir avantajı da yüksek tabaka tutma özelligidir. Talk kullanımlarındaki gelismelere bakılarak, özellikle polipropilen (PP) oto parçaları basta olmak üzere, plastiklerde kullanılan dolgu maddelerinin, büyümenin ana motoru olması beklenmektedir. Otomotiv alt sektöründeki durgunluga ragmen, birim araç basına düsen PP tüketimi ile PP talebinin yüzyılımızın sonuna kadar sürekli artacagı ve bu pazardaki talk talebinin % 7' lik bir yıllık büyüme gösterecegi tahmin edilmektedir.
Daha ılımlı büyüme hızlarıyla da olsa, kagıt pazarında da talep artısı beklenmektedir. Talkın kagıt dolgusu olarak kullanımındaki artıs, simdilik Japonya'nın dısında mümkün görünmemektedir. Ancak, selüloz imalinde ziftin giderilmesi için talk kullanımı, özellikle ABD' de giderek artan bir ilgi odagı olusturmaktadır. Sınaî tesislerde atık su emisyonu denetimlerinin giderek daha sıkılasması, zift tardı için, kimyasal reaktiflerden ziyade talk kullanımım cesaretlendirmektedir (Sarıiz ve Nuhoglu, 1992; DPT, 2001).
Bu çalısmada, talk cevherinin çesitleri ve kullanım alanları incelenmis, Türkiye***8217;deki ve dünyadaki mevcut talk yataklarının rezervleri hakkında bilgi verilmistir.
1.JPG

Doç.Dr.Nermin GENCE2
Yrd.Doç.Dr. Nurgül ÖZBAY1
Ögr.Gör.Süheyla YEREL1
2 Anadolu Üniversitesi Bozüyük MYO, Bozüyük/Bilecik
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 4sayi2.pdf (100,8 KB (Kilobyte), 22x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanları, kullanım, talk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:38 .