Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Meme Kanseri Ve Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Meme Kanseri Ve Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi ile ilgili bilgiler


Meme Kanseri Ve Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi-Breast Cancer and The Importance of Breast Self Examination Meme kanseri tüm dünyada önemli bir hastalıktır ve batı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında önemli

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.10.10, 07:33
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Meme Kanseri Ve Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi

Meme Kanseri Ve Kendi Kendine Meme Muayenesinin Önemi-Breast Cancer and The Importance of Breast Self Examination
Meme kanseri tüm dünyada önemli bir hastalıktır ve batı ülkelerinde ölüm nedenleri arasında önemli bir yer tutar. Kendi kendine meme muayenesi (KKMM), meme kanserinin erken tanısında oldukça büyük önemi olan tarama ve tanı yöntemidir
Maliyet gerektirmeyen, her an uygulanabilen ve üstelik kadının Mahremiyetinin korunduğu, evinde tek başına rahatlıkla uygulayabileceği bir muayene yöntemi olan KKMM***8217;si, meme kanserinin erken dönemde tanınmasında diğer yöntelerden daha fazla yardım edici bir potansiyele sahiptir.
KKMM***8217;ni etkili bir şekilde kullanabilmek için bu konuda yeterli eğitim almak ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamak gerekmektedir. Burada hemşireye düşen sorumluluk erken kanser tanısı için kadınları KKMM***8217;si konusunda bilgilendirmek ve kadınlara bunun önemini anlatmaktır.
meme kanserinin uyarıcı belirtileri.JPG
Breast cancer is an important disease all over the world and in western countries and is among the most important causes of death. Breast self examination, which is known to have an important role in early diagnosis and treatment of breast cancer, is a valid method in decreasing the deaths resulting from breast cancer.
Breast self examination, which is a reliable and economical diagnosis method and which can be done easily by every women herself at home, has a higher potential of early diagnosis of breast cancer than other methods. What is more, it can be done in great secrecy and at any time.
Breast self examination can only be successful if it is done regularly and periodically. Women who do the self examination must be eager for doing this, they must know the examination technique well and they must feel themselves responsible for he practice of this technique in order to be successful, as well. Nurses are responsible for informing women about the breast self examination method and telling them how important it is for an early diagnosis.

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri olan kanserin ülkemizde görülme sıklığı giderek artmaktadır (Sevil ve Ünsal 2002). Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; 5 yaşından sonra, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ilk üç ölüm nedeninden birisinin kanser olduğu, tüm ölümlerin %10***8217; unun kanser nedeni ile meydana geldiği, dünyada her yıl 6.4 milyon yeni kanser vakasının ortaya çıktığı ve 4.8 milyon kişinin kanser nedeni ile öldüğü belirtilmektedir.
Yıllık kanser insidansı gelişmiş ülkelerde 260/100.000 iken, gelişmekte olan ülkelerde 102/100.000 olduğu ve gelişmekte olan ülkelerde yaşam süresinin uzaması ile kanser sayısında da artışların beklendiği vurgulanmaktadır (Burgut 1994). Dünyada bazı sanayileşmiş ülkelerdeki yıllık kanser insidans hızları incelendiğinde; erkeklerdeki değerin 300-500/100.000, kadınlarda ise 200-250/100.000 dolayında olduğu görülmektedir (Costanza et al 1990).

Serap Parlar* Nesrin Kaydul* Nimet Ovayolu**
*Gaziantep Üniv. SYO (Arş.Gör.)
**Gaziantep Üniv. SYO (Yrd. Doç. Dr.)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 290.pdf (588,5 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kanseri, kendi, kendine, meme, muayenesinin, önemi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:42 .