Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Yoğun Bakım Hastalarının Duyusal Girdi Sorunlarında Tamamlayıcı Tedaviler

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Yoğun Bakım Hastalarının Duyusal Girdi Sorunlarında Tamamlayıcı Tedaviler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Yoğun Bakım Hastalarının Duyusal Girdi Sorunlarında Tamamlayıcı Tedaviler-Complementary Treatments for the Sensory Input Problems of Intensive Care Patients Yoğun bakım hastalarının, çevreden gelen uyarıları seçme şansları ve bunları kontrol etme

Like Tree1Likes
  • 1 Post By SemaGürcan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.10.10, 09:08
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Yoğun Bakım Hastalarının Duyusal Girdi Sorunlarında Tamamlayıcı Tedaviler

[coverattach=1]Yoğun Bakım Hastalarının Duyusal Girdi Sorunlarında Tamamlayıcı Tedaviler-Complementary Treatments for the Sensory Input Problems of Intensive Care Patients
Yoğun bakım hastalarının, çevreden gelen uyarıları seçme şansları ve bunları kontrol etme yetenekleri yoktur. Bu nedenle, yoğun bakım hastaları, duyusal yüklenme ve duyusal yoksunluk gibi duyusal girdi sorunlarıyla karşı karşıyadırlar. Duyusal girdi sorunları yoğun bakım sendromuna neden olduğu için kontrol altına alınması önemlidir. Duyusal girdi sorunlarını kontrol altına almada tamamlayıcı tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Tamamlayıcı tedavi yöntemleri duyusal algıları harekete geçirip gevşeme etkisi oluşturarak nabız, kan basıncı ve solunum gibi fizyolojik göstergeleri düşürmenin yanı sıra, uyku bozukluğu, ağrı ve anksiyeteyi içeren yoğun bakımla ilgili komplikasyonları kontrol altına alma ya da önlemede etkili olabilir. Hemşirelik bakımı içinde; ekspresif dokunma, müzik terapi ve aromaterapi gibi tamamlayıcı tedavi yöntemleri duyusal girdi sorunlarına yönelik uygulanabilecek girişimlerdir.

Intensive care patients can not select the signals from the environment and are incapable of controlling these signals. Therefore, these patients are likely to experience the sensory input problems such as sensory pressure and deprivation. As the sensory input problems lead to intensive care syndrome, it is important to control them. Complementary treatment methods can be resorted to control the sensory input problems. Since the complementary treatment methods trigger the sensory perceptions and create sense of relaxation, they can be effective in controlling or preventing intensive care-related problems, including sleep disorder, pain and anxiety, as well as slowing down the physiological signs like pulse, blood pressure and respiration. In nursing care, complementary treatment methods such as expressive touch, music therapy and aromatherapy are the interventions to be applied for the sensory input problems.
GİRİŞ
Yoğun bakım üniteleri (YBÜ), fiziksel durumu ağır olan hastaların monitör ile izlenerek yaşam fonksiyonlarının desteklendiği, özel tedavi yöntemlerinin uygulandığı, karmaşık cihazların bulunduğu, önemli ölçüde dikkat gerektiren bölümlerdir (Fontaine et al. 2001, Demir ve Dramalı 2002). Hastaların yaşamsal işlevleri risk taşıyacak derecede bozulduğunda, yaşam işlevlerinin sürdürülmesi ve özel tedavi yöntemlerinin uygulanması için YBÜ'de tedavi görmeleri gerekir. YBÜ, tedavi yöntemleri, teknik donanımı, fiziksel görünümü ve duyusal çevresi açısından hastanenin diğer bölümlerinden farklıdır. YBÜ'de aşırı gürültü, ışık, trafik yoğunluğu gibi çok sayıda istenmeyen uyaranlar olabildiği gibi, bazı tıbbi araç-gereçten çıkan tekdüze sesler, hareketsizlik, sessizlik gibi duyusal uyaranların az olduğu durumlar da olabilir (Kaçmaz 2002). Yoğun bakım hastalarının çevreden gelen uyarıları seçme şansları ve bunları kontrol etme yetenekleri bulunmamaktadır. Bu nedenle yoğun bakım hastaları, duyusal yüklenme ve duyusal yoksunluk gibi duyusal girdi sorunlarıyla karşı karşıyadırlar (Mollaoğlu 1997, Kutlu ve Yıldırım 2001). Duyusal girdi, çevremizden gelen ve algıladığımız uyaranlardır. Çok sayıda ve alışık olunmayan tıbbi araç gereçler, sık tekrarlanan ağrılı uygulamalar, uzun süre yüksek gürültüye maruz kalma gibi duyusal girdilerin niceliğinin artması sonucu ortaya çıkan durum duyusal yüklenme; konuşma, görme ve hissetme ile ilgili duyusal kısıtlılık, yalnız başına kalma, izolasyon ve hareket aktivitelerinin kısıtlanması gibi duyusal girdinin nitelik ve niceliğindeki azalma sonucu ortaya çıkan durum duyusal yoksunluk olarak tanımlanır (Kutlu ve Yıldırım 2001, Akdemir ve Birol 2003, Öz 2004).
Literatürde, hareket ve vücut duruşundaki kısıtlılığın ve sosyal izolasyonun yoğun bakım hastalarında duyusal yoksunluğa, insan seslerinin, entübasyonun, ağrılı girişimlerin ise duyusal yüklenmeye neden olduğu, her iki duyusal girdi sorununun da yoğun bakım hastalarında, bilişsel fonksiyonlarda azalma, huzursuzluk, saldırganlık, uyku-uyanıklılık döngüsünde bozulma, oryantasyon bozukluğu belirtileri ile ortaya çıkan YBÜ sendromu gelişmesine yol açtığı belirtilmektedir (Dedeli ve Akyol Durmaz 2005).
Hemşireler yoğun bakım hastalarının duyusal girdi sorunlarını kontrol altına almak için hasta bakımında tamamlayıcı tedavilere de yer vermelidir. Tamamlayıcı tedaviler, hastanın bakımını desteklemek ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla tıbbi tedaviye ek olarak uygulanır. Tamamlayıcı tedavi yöntemleri; duyusal algıları harekete geçirip gevşeme etkisi oluşturarak nabız, kan basıncı ve solunum gibi fizyolojik göstergeleri düşürmenin yanı sıra, uyku bozukluğu, ağrı ve anksiyeteyi içeren yoğun bakımla ilgili komplikasyonları kontrol altına almak ya da önlemek için de etkili olabilir (Johnson 2000, Wilkinson and Simpson 2002). Ekspresif dokunma, müzik terapi ve aromaterapi, yoğun bakım hastalarının duyusal girdi sorunlarına yönelik uygulanabilecek, duyusal algıları olumlu yönde etkileyebilecek tamamlayıcı tedavi yöntemlerindendir (Mollaoğlu 1997, Kaçmaz 2002). Planlı duyusal girdi uygulamalarından biri olan ekspresif dokunma, duygusal içerikli dokunmadır. Deriye uygulanan dokunma hareketi ile alıcılar uyarılır, beyne giden iletiler kişi tarafından yorumlanarak yanıtlanır (Çınar ve Khorshid 2003). Dokunma, hastaya kendisine değer verildiği duygusunu yaşatır, hasta-hemşire iletişimini artırır, hastanın psiko-sosyal sorunlarını azaltır, solunum, kan basıncı ve nabızı düzenleyerek fizyolojik iyileşme üzerine de etki eder (Adomat and Killingworth 1994, Meehan 1998, Straneva Jo 2000). Müzik terapi, kan basıncını düşürmekte, solunum sayısını düzenlemekte, nabız değerinde düşmeye yol açmakta ve tamamlayıcı bir yöntem olarak hasta bakımında kullanılmaktadır (Updike 1990, Smolen et al. 2002, Almerud and Petersson 2003, Park et al. 2006). Planlı duyusal girdi uygulamalarından olan aromaterapi, bitkisel öz yağlarla yapılan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir (Dunn et al. 1995, Buckle 1998, Buckle 1999, Buckle 2001). Aromaterapi için kullanılan melisa, okaliptus, lavanta gibi birçok yağ özü vardır. Bu yağlar, ağrı, stres ve anksiyeteyi azaltmada, stresle başa çıkma mekanizmalarını geliştirmede, psikolojik olarak iyilik hali duygusunu artırmada etkilidir (Cooke and Ernst 2000, Lehrner et al. 2000, Heuberger et al. 2001).
Bu derlemenin amacı; YBÜ'de tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden olan, ekspresif dokunma, müzik terapi ve aromaterapi uygulamalarına yönelik literatür ve araştırmaların özetini sunmaktır.

Sevban ARSLAN, Nadiye ÖZER
Çukurova Üniversitesi Erzurum Sağlık Yüksekokulu (Yard.Doç.Dr.)
Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi (Yard.Doç.Dr.)
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Intensive care unit.jpg (25,3 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2714.pdf (366,5 KB (Kilobyte), 19x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bakım, duyusal, girdi, hastalarının, sorunlarında, tamamlayıcı, tedaviler, yoğun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:23 .