Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Hemşirelik Bakımının Spiritüel Boyutu

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Hemşirelik Bakımının Spiritüel Boyutu ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hemşirelik Bakımının Spiritüel Boyutu-Spiritual Dimension of Nursing Care İnsan fiziksel, duygusal, sosyal, kültürel, spiritüel ve entellektüel boyutta gereksinimleri olan bir bütündür. İnsanın sağlıklı olabilmesi için bu gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bu

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.10.10, 09:11
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Hemşirelik Bakımının Spiritüel Boyutu

[coverattach=1]Hemşirelik Bakımının Spiritüel Boyutu-Spiritual Dimension of Nursing Care
İnsan fiziksel, duygusal, sosyal, kültürel, spiritüel ve entellektüel boyutta gereksinimleri olan bir bütündür. İnsanın sağlıklı olabilmesi için bu gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bu bağlamda, hemşirelik bakımında bireyin biyolojik, psikolojik ve sosyal gereksinimleri ele alındığı halde, başetme/problem çözme sürecinde önemli rolü olan ruhsal/spiritüel boyutu önemsenmemektedir. İnsanın bütünlüğünü devam ettirebilmesi için manevi doyuma gereksinimi vardır. Bu makalenin amacı, insanın holistik yaklaşımla ele alınmasını zorunlu kılan hemşirelik mesleğinde, spiritüel boyutun ve bu alandaki gereksinimlerinin doğru belirlenmesi ve bireyin fiziksel bakımının spiritüel bakımla uyum içinde verilmesine katkıda bulunmaktır. Bu nedenle hemşireler, bütüncü hasta bakımı ve bakımın geliştirilmesi için hasta merkezli, spiritüel inanç ve uygulamaları vurgulayan spiritüel duyarlılık geliştirmelidirler.

An individual is being who has physical, social, cultural, emotional, spiritual and intellectual needs, all of which should be met to be called ***8220;healthy***8221;. Within this concept, although biological, psychological and social needs of an individual are handled in nursing care, spiritual dimension , which has an important role in the proces of problem handling, has been mostly ignored. Besides others, an individual needs spiritual satisfaction to maintain his or her well-being.
The goal of this article is to emphasize the importance of spiritual dimension in professional nursing which requires that an individual be cared within hollistic approach and physcical care should be provided in harmony with spiritual care. Thus, nurses are advised to follow holistic approach in professional nursing. For this end, they have to approach patients with spiritual sensitivity.
GİRİŞ
Hemşirelik mesleğinde bireylere bütüncü anlayışla sağlık bakımı verilmesi temeldir. Bütüncü sağlık yaklaşımı, bireyin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal olarak bir bütün olduğu ve her bireyin birbirinden farklı olarak çevresi ile birlikte ele alınması esasına dayanır (Birol, 2002; Henderson, 1978; İnanç ve ark., 2000; Öz, 2004(a)). Dünya Sağlık Örgütü sağlığı ***8220;Yalnızca hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden tam bir iyilik halidir***8221; şeklinde tanımlamıştır (WHO, 1993). Dolayısıyla bireyin iyilik halinde olması için fiziksel, sosyal, ruhsal sağlığının yanı sıra spiritüel (manevi) sağlığının da değerlendirilmesi gerekir. Spiritüel bakım, bütüncü bakımın önemli bir parçasıdır. İnsanın bütünlüğü düşünüldüğünde, tüm boyutlarının dengeli olması durumunda sağlıklı olmasından söz edilebilir.
Spiritüel sağlık kavramı, 1960***8217;larda holizm kavramı popüler oluncaya kadar açıkça tanımlanmamıştır. Freud, formal dinlerin (inançların) cezalandırıcı olduğunu savunmuş, 1960***8217;lara kadar Jung hariç hiç kimse spiritüalizmi savunmamıştır (Potter ve Perry, 1995). Maslow, 1960***8217;lı yıllarda gereksinimler hiyerarşisinde, maneviyat ve moral değerlere en üst basamakta yer vermiştir ( Potter ve Perry, 1995). Virginia Henderson da, hemşireliğin amacının, bireyi temel gereksinimlerini karşılamada bağımsız hale getirmek olduğunu belirtmiş, bu temel gereksinimlerin, fizyolojik, psikolojik, sosyolojik, spiritüel ve entellektüel alanlardan oluştuğunu ileri sürerek 14 temel gereksinim tanımlamıştır. Bunlardan birisi ***8220;İnançları doğrultusunda ibadet etme***8221; gereksinimidir (Henderson, 1978).
Fish ve Shelly (1978), spiritüel bakımın hemşirelik uygulamalarında önemli olmasına rağmen, spiritüel gereksinimlerin, genellikle dini fonksiyonlarla denk tutulduğunu, hemşirelik bakımında yer alan rutin uygulamalar arasında kaybolduğunu söylemektedirler. Yazarlar, dini uygulamaların bireyler arasında tamamen farklı olmasına rağmen, spiritüel gereksinimlerin benzer ve temel olduklarını iddia etmektedirler (Fish ve Shelly, 1978). Bireyin kendisine verdiği değerin, temel ruhsal gereksinim olduğunu ve bireyin yaşadıklarında anlam bulmasına yardım ettiğini, hastalık olayına uyum sağlamada, birey ve ailesine yardım etmenin en önemli hemşirelik görevlerinden biri olduğunu ifade etmektedirler (Baker, 2003; Salladay ve McDonnell, 1989). Yapılan araştırmalar, inanç ve dinsel aktivitelerin, hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinde, ağrı, anksiyete ve depresyonun azaltılmasında, yaşam kalitesinin geliştirilmesinde ve sorunlarla başa çıkmada yararlı olduğunu göstermiştir (Baker, 2003; Matthews, 2000; Nelson, 2002).
Kalp cerrahisi geçiren yaşlı erkek hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, dinsel aktivitelerini düzenli yerine getirenlerde, daha az dinsel aktivitede bulu anlara oranla postoperatif dönemde hastanede kalma süresinin % 20 daha az olduğu, başka bir çalışmada da, kalça kırığı operasyonu sonrası, kiliseye düzenli devam eden kadınların etmeyenlere oranla daha kısa sürede ayağa kalktıkları ve daha az depresyon yaşadıkları bulunmuştur (Baker, 2003).
Terminal dönemde olan 162 AİDS ve kanser hastası ile yapılan bir çalışmada da, spiritüel gereksinim ifade eden ve dinsel uygulamalarını düzenli yerine getiren bireylerde, daha az depresyon semptomları görüldüğü bulunmuştur (Nelson, 2002). Ülkemizde Kılıç***8217;ın (1993) cerrahi hastaları üzerinde yaptığı araştırmasında, preoperatif dönemlerinde hastaların, endişelerinin giderilmesi için hemşireden yardım istedikleri, Bölükbaş***8217;ın (1991) ameliyat olacak hastalarda yaptığı araştırmada, hastaların anksiyetelerinin giderilmesi ve bilgilendirme gereksinimi içinde olduğu sonuçları, hemşirelerin hastalarına bakım verirken, onların anksiyete ve korkuları ile başa çıkabilmeleri, rahatlayabilmeleri için bakımın spiritüel yönünü dikkate almaları gerektiğini vurgulamaktadır.
Her insanın bir spiritüel boyutu vardır. Ancak sağlığın diğer boyutları gibi spiritüel sağlığın algılanması da bireysel farklılıklar gösterir. Ayrıca spiritüel inanışlar, hasta olduklarında bireyler için daha önemli hale gelebilir; hastalıklarını kabul etmelerine ve gelecek için plan yapmalarına yardım eder.
Bütüncü sağlık bakımında hemşirenin amacı, sadece bireyin fiziksel iyiliği için yardım etmek değil, aynı zamanda beden, akıl ve ruh dengesini sağlamaktır (Baker, 2003; Potter ve Perry, 1995). Bu nedenle hemşirelerin bireylerin spiritüel gereksinimlerini değerlendirebilmeleri ve karşılayabilmeleri için donanımlı olmaları gerekir.

Melahat AKGÜN KOSTAK
Yrd.Doç. Dr.,Trakya Üniversitesi Edirne Sağlık Yüksekokulu
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg nursing_care.jpg (23,4 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf kostak6.pdf (230,0 KB (Kilobyte), 14x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bakımının, boyutu, hemşirelik, spiritüel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:06 .