Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Sağlık Çalışanlarının İş Doyumunu Etkileyen Bazı Etmenlerin İncelenmesi

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Sağlık Çalışanlarının İş Doyumunu Etkileyen Bazı Etmenlerin İncelenmesi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Sağlık Çalışanlarının İş Doyumunu Etkileyen Bazı Etmenlerin İncelenmesi-An Investigation of Variables Affecting Job Satisfaction of the Health Care Workers Bu çalışmanın amacı, Muğla merkezde çalışan sağlık çalışanlarının memurlarının iş doyumunu

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.10.10, 20:23
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Sağlık Çalışanlarının İş Doyumunu Etkileyen Bazı Etmenlerin İncelenmesi

[coverattach=1]Sağlık Çalışanlarının İş Doyumunu Etkileyen Bazı Etmenlerin İncelenmesi-An Investigation of Variables Affecting Job Satisfaction of the Health Care Workers
Bu çalışmanın amacı, Muğla merkezde çalışan sağlık çalışanlarının memurlarının iş doyumunu etkileyen bazı etmenleri belirlemektir.
Araştırmanın evrenini Muğla Merkezde çalışan 158 hemşire, 44 ebe ve 17 sağlık memuru olmak üzere 219 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, sosyo-demografik özelliklerin sorgulandığı ve iş doyum envanterinin yer aldığı iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır.
Yapılan istatistiksel analiz sonucunda sağlık çalışanlarının genel iş doyumu düzeyinin 93.23±19.54 ile orta düzeyde olduğu belirlendi. Sağlık çalışanlarının çalıştıkları bölümler, hizmet süresi, kurum değişikliği, mesleğini yapmaktan memnun olma, mesleğini yapma nedenleri, yöneticilerinden takdir görme, meslektaşlarından destek görme, Aile Hekimliği uygulamasının kendilerini etkileme düşünceleri ile iş doyumu puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki saptandı (p<0.05).
Sağlık çalışanlarının, çalışma şekilleri, yöneticilerinden destek görmeme ile aldıkları ücretin düşük olmasının iş doyumlarını olumsuz etkilediği belirlendi. Bu nedenle sağlık sektörlerinde kurumsal olarak iş doyumunu artıran stratejilerin geliştirilmesinin yararlı olacağı görüşüne varıldı.

This study aims to ınvestigation variables affecting of job satisfaction of the health care workers of whom work at Muğla Center.
158 nurses, 44 midwifes and 17 medical officers total 219 working at Muğla center composes the basis of this study. A surgery form, composed of two sections; job satisfaction data and socio-demografic characteristics, has been used to collect data.
Statistical analysis results showed that 93.23±19.54 of the health workers had a fair level of general job satisfaction. A significant relation between the health care workers***8217;, working clinics, tenure of office, institution change, job satisfaction, getting appreciation from their administrations and support from their collegues with thoughts of Family Medicines Practice and İDP points job satisfaction levels has been determined. (p<0.05).
It was found to influance negative in their job satisfaction that the working style and no supporting of their administrators and low salary. Hence, it was concluded that developing strategies in medical instituons that enhance the organizationaljob satisfaction would be useful.
Giriş
İş doyumu, çalışanın kendi işinden duyduğu hoşnutluk, kendisini ve işini değerlendirmesi sonucu ulaştığı olumlu duygusal durum olarak tanımlanmaktadır (Çimen ve Şahin 2000, Bodur ve Güler 1997). İş doyumu basit anlamıyla personelin işinden ne kadar hoşlanmakta olduğudur (Demircan ve Demirhan 2004). Bu tutum, deneyimlerle gelişir; yani öğrenilir. Kişinin işindeki davranışlarını belirleyen de işi ile ilgili tutumudur (Piyal ve ark. 2000).
İş ortamındaki doyum, çalışanların sadece fiziksel ve zihinsel durumunu değil aynı zamanda bireysel, fizyolojik ve ruhsal durumunu da olumlu yönde etkiler. İş doyumu; ücret, terfi olanaklarının olması, çalışma koşullarının uygunluğu, işin kendisi, iş arkadaşları, yönetici ile ilişkisi ve bireyin işinde beklentilerinden etkilenir (Kavla 1998, Özbayır ve ark. 2006, Saydanlı ve ark. 1998). Araştırmacılar, motivasyonun ön plana alındığı durumlar ve ortamlarda; verimliliğin arttığını, zayıf olan ortamlarda ise, çalışanların yetenekleri ne olursa olsun çalışanların verimliliğinin düşük olduğunu bildirmektedirler (Fadıloğlu 2004). İş doyumu ile ilgili farklı kuramlar arasında en çarpıcı olanı Herzberg'in iki Etmenli iş Doyumu Kuramıdır.
Bu kurama göre, işle ilgili olumlu tutumu destekleyen etmenler: Başarma, tanınma, işin kendisi, sorumluluk ve ilerlemedir. Bunlar, özünde işin içeriği ile ilişkilidir ve işe içselleşmiştir. Bu etmenlerle ilgili olumlu tutum, iş konusunda da olumlu tutum alındığını gösterdiği için, bu etmenler güdüleyen ya da doyum sağlayan etmenler olarak tanımlanır, işle ilgili olumsuz tutumu destekleyen etmenler ise: işletme politikası ve yönetimi, teknik gözetim, kişiler (işçiler ve işçilerle yönetim) arası ilişkiler ve gözetim ve çalışma koşullarıdır (Piyal ve ark.
2001). Bir kurum çalıştırdığı insanların sorunlarını, motivasyonlarını, ihtiyaç ve düşüncelerini bildiği ve dikkate aldığı oranda başarılı olur (Atay 1988).

Fatma BİRGİLİ* Filiz SALIŞ** Sultan ÖZDEMİR***
*Dr., Muğla Üniversitesi, SYO.
**Şube Müdürü, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü
***Uzman, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Health care workers.jpg (18,6 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2709.pdf (200,1 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çalışanlarının, doyumunu, etkileyen, etmenlerin, sağlık, ıncelenmesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:33 .