Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Annelerin Bebek Beslenmesi ve Emzirmeye İlişkin Bilgi ve Uygulamaları

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Annelerin Bebek Beslenmesi ve Emzirmeye İlişkin Bilgi ve Uygulamaları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Annelerin Bebek Beslenmesi ve Emzirmeye İlişkin Bilgi ve Uygulamaları-The Knowledge and Practices Mothers to Related of Baby Feeding and Breastfeeding Bu çalışma hastanede doğum yapan annelerin bebek beslenmesi ve emzirmeye

Like Tree1Likes
  • 1 Post By SemaGürcan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.11.10, 21:07
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Annelerin Bebek Beslenmesi ve Emzirmeye İlişkin Bilgi ve Uygulamaları

[coverattach=1]Annelerin Bebek Beslenmesi ve Emzirmeye İlişkin Bilgi ve Uygulamaları-The Knowledge and Practices Mothers to Related of Baby Feeding and Breastfeeding
Bu çalışma hastanede doğum yapan annelerin bebek beslenmesi ve emzirmeye ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Mersin Devlet Hastanesi ve Toros Devlet Hastanesi Doğum Servislerinde 15.02.2005 ve 15.04.2005 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihlerde doğum yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 92 anne oluşturdu.Veri toplama aracı olarak anket formu kullanıldı. Veriler kadınlarla yüz yüze görüşülerek toplandı ve SPSS programında yüzdelik ve Ki-kare testi kullanılarak değerlendirildi.
Annelerin %82.6'sının en az üç gebeliği olduğu, %41.3'ünün son gebeliğinde sağlık problemi yaşadığı belirlenmiştir. Annelerin %95.7'sinin bebeğini emzirdiği ve çoğunluğunun doğru emzirme kurallarına uyduğu saptanmıştır. Doğumdan sonra ilk 1 saat içinde emzirenlerin oranı %69.6'dır. Geleneksel uygulamalardan en çok emzirmeden önce ve sonra şekerli su verme, emzirdikten sonra su vermenin bilindiği ve uygulandığı belirlenmiştir. %68.5'i hastanede bulunduğu süre içerisinde emzirme konusunda bilgi aldıklarını ifade etmişlerdir. Annelerin yarısından çoğu geleneksel yöntemler, mama kullanmanın sakıncaları ve bebekle tensel temasın önemi hakkında ise hiç bilgi almamışlardır. Annelere doğum öncesinde ve postpartum dönemde bebek beslenmesi, anne sütü ve emzirmeye yönelik bilgi verilmeli, geleneksel uygulamalar açıkça belirtilip yanlış uygulamalar önlenmelidir.

aim of this study was to determine the level of knowledge and practicies of mothers related to baby feeding and breastfeeding at postpartum period. The study was performed during February 15- April 15, 2005; the study sample was 92 women who had given birth in Mersin and Toros Govermental Hospitals, and those who accepted to participate in this study. A questionaire was used to collect data. A face to face interview was carried out with mothers and percentage and Chi-square tests of signifiance were used in data analysis.
82.6% of mothers had at least 3 pregnancies, 41.3% had a health problem during their last pregnancy. It has been determined that 95.7% of mothers were breastfeeding and most of them followed correct breastfeeding rules. The rate of mothers breastfeeding within the first hour after delivery is 69.6%. The traditional practices that were applied most were giving sugared water before and after breastfeeding the giving water after breastfeeding. 68.5% of women were informed about breastfeeding after delivery at the hospital. More than half of the mothers had not obtained any information about traditional practices and the risk of baby foods and the importance of touching.
Knowledge about baby feeding, breast milk and breastfeeding should be given to mothers during antepartum and postpartum periods; facts about traditional practices should be stated clearly and misapplications shoul be prevented.

I. Giriş
Yeni doğan bebeğin sağlıklı bir biçimde büyüyüp gelişmesinde başarılı beslenmenin payı büyüktür. Dünyanın birçok ülkesinde bebekler sosyal, ekonomik ve kültürel nedenlerle beslenme yetersizliklerine maruz kalmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda büyüme gelişme gerilikleri ile ölümlere neden olmaktadır (1). Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, gelişmekte olan ülkelerde bebek ölümlerine neden olan hastalıkların başında ishal, pnömoni ve bronşit gibi enfeksiyon hastalıklarının geldiği, bu enfeksiyonları önlemenin en kolay yollarından birinin anne sütü ile beslenme olduğu belirtilmektedir (2,3).
Anne sütü yenidoğanın gelişimini destekleyecek özelliklere sahiptir ve besin değeri bakımından tüm yapay besinlerden üstündür. Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı artırır, bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan esansiyel yağ asitleri ve A vitaminini içerir, bebeğin immün sistemini güçlendirir (4, 5, 6). Ayrıca anne sütünün fizyolojik sarılığı daha çabuk iyileştirdiği ve demir eksikliği anemisini önlediği belirtilmektedir. Erken dönemde emzirmenin yalnızca bebek sağlığı değil anne sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Erken dönemde emzirmeye başlayan annelerde doğum sonu kanama riski azalır (5,7). Meme kanseri, over kanseri ve idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskinin daha az olduğu bildirilmektedir (7). Tüm bunlara ek olarak emzirmek oldukça ekonomiktir. 2003 Türkiye Nufus ve Sağlık Araştırması sonuçları, çocukların yüzde 97'sinin bir süre emzirildiğini, yüzde 54'ünün doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmeye başlandığını ve yüzde 16'sının doğumdan sonraki ilk 24 saat hiç emzirilmediğini göstermektedir (8). Bu veriler ülkemizde anne sütü ile beslenmenin yaygın olduğunu, ancak emzirmeye başlamanın oldukça geç olduğunu göstermektedir.
Emzirmenin düşük oranda olmasını ve geç emzirmeye başlamayı, anne sütünün yeterli gelmeyeceği kaygısı, erken, hazırlıksız doğum ve emzirme konusundaki yanlış inanç ve uygulamalar etkilemektedir (9). Ülkemizde de annelerin birçoğunun anne sütünün yeterli gelmeyeceğine inanmaları ya da emzirme ile ilgili uyguladıkları birçok geleneksel yöntemler nedeniyle bebekler yeterli beslenememekte ve birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır (10).
Annelerin bebeklerini yeterli ve etkili emzirmesi için anne sütünün önemini kavramanın yanında, etkin emzirmeyi, emzirme tekniklerini, emzirme sıklığını, süresini ve emzirme sırasını bilmeleri ve erken postpartum dönemde desteklenmeleri önemlidir.
Eğitimde önemli fonksiyonu olan ebe / hemşire tarafından anneye verilen eğitimin; emzirmenin sürdürülmesinde, meme komplikasyonlarının önlenmesinde, emzirme başarısında büyük rolü olduğu belirtilmektedir (11). Annenin doğum sonu dönemde düzenli izleminin yapılması, emzirme konusunda verilen eğitimlerin uygulamaya geçip geçmediğinin kontrolü ve annenin sorularının yanıtlanması oldukça önemlidir.
Bu yaklaşım doğrultusunda çalışmamız hastanede doğum yapan annelerin bebek beslenmesi ve emzirmeye ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.

Aslı Eker*, Mine Yurdakul*
*Mersin Ü. Sağlık Yüksekokulu, Mersin
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg me&rylie.jpg (17,4 KB (Kilobyte), 10x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf anne.pdf (63,9 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
annelerin, bebek, beslenmesi, bilgi, emzirmeye, uygulamaları, ılişkin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:11 .