Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleği Algılayışları

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleği Algılayışları ile ilgili bilgiler


Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleği Algılayışları-The Investigated Of Perceptions of Nursing Profession in Nursing Students Bu araştırma, hemşirelik öğren¬cilerinin hemşirelik mesleğini algılamalarını belirlemek için tanımlayıcı olarak planlan-mıştır. Çalışma, Mart 2000'de İzmir Atatürk

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 27.11.10, 13:00
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleği Algılayışları

Hemşirelik Öğrencilerinin Mesleği Algılayışları-The Investigated Of Perceptions of Nursing Profession in Nursing Students
Bu araştırma, hemşirelik öğren¬cilerinin hemşirelik mesleğini algılamalarını belirlemek için tanımlayıcı olarak planlan-mıştır. Çalışma, Mart 2000'de İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulumda yapılmıştır. Çalışma evrenini Hemşirelik Bölümünde öğrenim gö-ren öğrenciler (85 kişi), örneklemini de ve-rilerin toplandığı gün derse gelen öğrenciler (64 kişi) oluşturmuştur. Öğrencilerin tümü çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır.
İlgili araştırmalar ve literatür doğ¬rultusunda hazırlanan anket formu ile top-lanan veriler sayı ve yüzdelik hesabı ve ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir.
Öğrencilerin hemşirelik hakkındaki olumsuz olan görüşlerinin, bu okula geldik-ten sonra olumlu hale dönüştüğü saptan-mıştır. Yaklaşık öğrencilerin yarısı hemşire-liği bir meslek edinmek için seçtiğini belirtmiştir.

This research was planned desc¬riptively for to determine the perceptions of nursing profession in nursing students. The study has been performed in the İzmir Atatürk Health School on March 2000.The population of the study has been comprised by the students who have training in the Nursery Department (85 persons), while the sample of the study has been comprised by the student who joined the courses during the day on which the data have been col¬lected (64persons). The entire students have been joined voluntarily in the study.
The data collected in the ques-tionnaire which was prepared in direction with the related researches and literature were analysed by percentage account and chi-square tests.
It has been determined that their opinions had turned to positive after came to this school while the opinions of students were negative about nursing. About half of the students have been said that their chosen for to get a profession of nursing.

GİRİŞ VE AMAÇ
Bireylerin tepkileri benlik algı¬larıyla yakından ilgilidir. Bu benlik algısı, hemşirenin işini, işlevini, mesleki uygulamalarına karşı tutumunu belirle¬yici önemli bir öğedir. Bireylerin melse- ki davranışı onların benlik imgelerini yansıtır (Özcan ve Özgür 1990). Günümüzde, dünyada ve ülkemizde hemşireliğin sağlık bakım sistemi içinde önemli bir unsur olduğu kabul edilmek-
tedir. Hemşirelik bakımının bireyin, ailenin ve toplumun sağlığının korun¬ması, geliştirilmesi ve hasta olduğunda iyileştirilmesinde vazgeçilmez bir yeri ve önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Hemşirelik, gelişen toplum içindeki toplumsal rolünü yeniden gözden geçirerek eğitimine dinamik yön veren bir meslektir (Dereli ve Demir 1997).
Toplum hemşirelik mesleğini gerek rol ve sorumlulukları, gerek eğitimi ve gerekse ekonomik ve sos-
Toplum hemşirelik mesleğini gerek rol ve sorumlulukları, gerek eğiti¬mi ve gerekse ekonomik ve sosyal yön¬lerden yeteri kadar tanımamaktadır (Sümbüloğlu ve ark. 1987). Yapılan araştırmalarda da lise son sınıf öğrenci¬lerinin hemşireliği seçmek istemedikleri yada son sıralarda tercih ettiği saptan¬mıştır (Sümbüloğlu ve ark. 1987, Khors- hid 1992). Hemşirelik mesleğinin seçi¬mi pek çok nedene dayanmaktadır. Hemşire adayının okulda ve daha sonra¬ki çalışma hayatında başarılı olmasının ve doyuma ulaşmasının; adayın mesleğe girerken taşıdığı güdülere bağlı olduğu belirtilmektedir (Saruhan 1986).
Hemşirelik mesleğini tercih eden adayların, kaliteli hemşirelik bakı¬mı doğrultusunda yetiştirilebilmesi için öncelikle adayların hemşireliğe karşı ilgi ve isteklerinin değerlendirilmesine ge¬reksinim vardır.
Bu nedenle bu çalışmada; hem¬şirelik mesleğini tercih eden ve bu alan¬da çalışacak olan hemşirelik öğrenci¬lerinin motivasyonları ve hemşire olarak kendilerini nasıl algıladıklarının incelen¬mesi amaçlanmıştır.

Ayşe SAN TURGAY Birsen KARACA ** Esin ÇEBER Gülsün AYDEMİR
Bu çalışma, I. Ulusal Hemşirelik Öğrenci Sempozyumu'nda (24-26 Mayıs 2000, İzmir) sözel bildiri olarak sunulmuştur.
** Ögr. Gör. Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu
Yard. Doç. Dr. Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu
Prof. Dr. Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: gif nurse's_hat.gif (6,6 KB (Kilobyte), 7x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 288.pdf (365,9 KB (Kilobyte), 15x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
algılayışları, hemşirelik, mesleği, öğrencilerinin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:00 .