Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu > Doğu Karadenizdeki Bir Belde Ve Ona Bağlı Dokuz Köyde Yaşayan Bireylerin Genital Hijyen Davranışları

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hakkinda Doğu Karadenizdeki Bir Belde Ve Ona Bağlı Dokuz Köyde Yaşayan Bireylerin Genital Hijyen Davranışları ile ilgili bilgiler


Doğu Karadenizdeki Bir Belde Ve Ona Bağlı Dokuz Köyde Yaşayan Bireylerin Genital Hijyen Davranışları-Attitudes about Genital Hygiene of Individuals Living in One Town and Nine Villages East Black Sea Region

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09.12.10, 08:53
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Doğu Karadenizdeki Bir Belde Ve Ona Bağlı Dokuz Köyde Yaşayan Bireylerin Genital Hijyen Davranışları

Doğu Karadenizdeki Bir Belde Ve Ona Bağlı Dokuz Köyde Yaşayan Bireylerin Genital Hijyen Davranışları-Attitudes about Genital Hygiene of Individuals Living in One Town and Nine Villages East Black Sea Region
Doğu Karadenizdeki bir belde ve ona bağlı dokuz köyde yaşayan bireylerin genital hijyen davranışlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır.
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Aralık 2005-Eylül 2006 tarihlerinde 1658 birey üzerinde gerçekleşmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen soru formu ile toplanmış, sayı, yüzde ve ortalama ile değerlendirilmiştir.
Bireylerin %56.5'inin kadın, %43.5'inin erkek, %57.3'ünün evli ve yaş ortalamalarının 34.61±15.32 olduğu saptanmıştır. Kadınların %97.5'inin tuvalet sonrası genital bölgesini temizlediği, bunların %39.9'unun bu temizliği yanlış ve gelişi güzel yaptığı belirlenmiştir. Kadınların %42.2'sinin adet döneminde banyo yapmadığı, %49.8'inin bez kullandığı saptanmıştır. Erkeklerin %44.7'si oturarak idrar yaptığını belirtmiştir. Bireylerin renkli iç çamaşırı kullandığı (%41.1), genital bölgelerindeki tüyleri jiletle temizledikleri (%61.0), banyolarını iki-üç günde bir (%56.8) ve oturarak yaptıkları (%57.7) bulunmuştur. Bireylerin %69.5'i genital hijyen konusunda bilgi almak istemektedir.
Bireylerin genital hijyene yeterince özen göstermedikleri ve bu konuda eğitime ihtiyaçlarının olduğu saptanmıştır. Bireylere araştırmacılar tarafından hazırlanan eğitim kitapçığı ve broşürler eşliğinde bilinçlendirme eğitimleri verilmiştir.
Genital Hijyen.jpg
This study was carried out for determining attitudes to genital hygiene of individuals living in town and nine villages of township in East Black Sea Region.
For this descriptive study, it was carried out 1658 individuals in the period December 2005-September 2006. A questionnaire form developed by the researchers was used as the data gathering tool. The data was evaluated with number, percentage, and average.
Individuals were females 56.5%, males 43.5%, married 57.3%, and the mean age of study participants was 34.61±15.32. It was found that 97.5% of the females cleaned their genital area; methods of cleaning the genital areas of 39.9% of them were wrong and haphazard. It was found that 42.2% of females did not take a shower during menstruation periods and 49.7% of them were using cloth. 44.7% of males were pee sitting down. The individuals were use colour underwear (41.4%), clean hair in genital areas by a regular razor (61.0%), bathing every few days (56.8%), and sit-down bath (57.7%). It was found that 69.5% of them were request information.
It is concluded that the individuals do not pay attention to genital hygiene and therefore that they require educational support. In this context, an education plan had been prepared and given to them by researchers.
GİRİŞ
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) (2001) 1995'de yaptığı yönetim kurulu toplantısında üreme sağlığını öncelikli alanlardan biri olarak belirlemiş, 2001'de Avrupa için Bölgesel Ofis bünyesinde yeni üreme sağlığı stratejileri geliştirmiş ve 2004'de de bunu globalleştirmiştir. Bu stratejilerin amacı Avrupa'nın tamamındaki bireylerin cinsel ve üreme sağlığını eş düzeye getirmek, geliştirmek, cinsel ve üreme haklarını yaşamalarını sağlamaktır. DSÖ'ye göre, kadınların toplam hastalıklarının üçte birinden, erkeklerin ise onda birinden fazlasını üreme sağlığı problemleri oluşturmaktadır.
Kadının yaşamında üreme sağlığının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Çünkü doğurganlık kadının bedeninde gerçekleşen bir olaydır ve kadının bu süreçte yaşadıkları onun genel sağlık düzeyini olumsuz yönde etkileyebilir (Demirci ve Güngör 2005). Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kadın üriner sistem enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis gibi ürogenital enfeksiyonlara maruz kalmaktadır ve kadınların en az %75'inde genital bir enfeksiyon hikayesi bulunmaktadır (CDC 2009, Reid and Bruce 2003, Spance 2000). Bu kadar yaygın görülebilen bu sorun, sosyoekonomik ve kültürel düzeyi düşük kadınlar tarafından bazen hastalık olarak algılanmayabilmektedir. Bazen de kadın bunu hastalık olarak algılasa da üreme organları ile ilgili muayene olmaktan çekindiği için ya da damgalanma olarak algıladığı için tıbbi tedavi görmek yerine kendi kendini tedavi etmeye çalışmaktadır (Theroux 2005, Prasad et al. 2005).
Üreme, çiftlerin ikisinin katılımıyla olanaklı olmasına karşın, üreme sağlığı ile ilgili sorumluluklar dünyanın birçok yerinde neredeyse yalnızca kadınların üzerine yıkılmıştır. Geleneksel olarak fertilite, aile planlaması gibi üreme sağlığı ile ilgili pek çok program ve araştırma kadınlar üzerine yoğunlaşmıştır. Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı 1994 yılında yapıldıktan sonra üreme sağlığının ayrı bir alan olarak kabul görmesi ve üreme sağlığı konusunda cinsel aktif çiftlere yönelmenin daha doğru olacağı kanaati oluşmuştur. Sonuçta çiftleri hedef alan üreme sağlığı çalışmaları çok daha etkili olmaktadır (Göçgeldi 2009, Aydın 2000).
Bireylerin üreme sağlığının
geliştirilmesinde ve ürogenital sistem enfeksiyonlarından korunmasında doğru genital hijyen davranışları önemli bir basamaktır. Bu konuda kadınlar üzerinde yapılan pek çok çalışma, genital hijyen yetersizliğinin genital ve üriner sistem enfeksiyonlarına neden olduğunu göstermektedir (Afifi 2009, Temel ve Metinoğlu 2007, Ege ve Eryılmaz 2006, Karatay ve Özvarış 2006, Czerwinski 2000, Demirbağ 2000).
Bireylere doğru genital hijyen davranışlarının öğretilmesi ve sorumluluk kazandırılması konusundaki görev, sağlık ekibi üyelerinden sağlıklı/hasta bireyle en fazla iletişim kuran hemşirelere düşmektedir. Hemşireler hem eğitici hem de danışmanlık rollerinin gereği olarak bireylerin ürogenital enfeksiyonlardan korunması ve üreme sağlıklarını geliştirmede yardımcı olabilirler (Young 2002, Taşkın 1997).
Bu araştırma "Koruyucu Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı (CSÜS) yaklaşımı çerçevesinde Artvin İli Yusufeli İlçesine bağlı Kılıçkaya Beldesi ve köylerinde 15-49 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin CSÜS farkındalılığı, hizmetlere erişimi ve bu hizmetlerden yararlanma kapasitelerinin arttırılması" ismi ile Avrupa Birliği&Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Üreme Sağlığı Programı'ndan 88,327 Euro'luk hibe alan bir çalışmadır. Bu araştırma, Artvin ili Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesi ve ona bağlı dokuz köyde yaşayan kadın ve erkeklerin genital hijyene ilişkin davranışlarını belirleyerek eğitim gereksinimlerini saptama ve bu sonuçlar doğrultusunda bireylere bilinçlendirme eğitimi vermek amacı ile yapılmıştır.

Ayla ÜNSAL, Nurcan ÖZYAZICIOĞLU, Serap SEZGİN
Ahi Evran Üniv. SYO (Yrd.Doç.Dr.)
""Uludağ Üniv. SYO (Yrd.Doç.Dr.)
""Ondokuz Mayıs Üniv. SYO (Yrd.Doç.Dr.)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2708.pdf (174,4 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağlı, belde, bireylerin, davranışları, doğu, genital, hijyen, karadenizdeki, köyde, yaşayan

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:04 .