Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Manyetik Akım Şiddeti ile ilgili bilgiler


Bir manyetik alanın şiddeti, elektrik devresinden geçen akımın şiddeti ve alanı oluşturan dairenin yarıçapı ile ters orantılıdır. Bunu bir formülle ifade edecek olursak , şöyle bir sonuca varırız. Alan şiddeti

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.08.09, 19:04
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Manyetik Akım Şiddeti

Bir manyetik alanın şiddeti, elektrik devresinden geçen akımın şiddeti ve alanı oluşturan dairenin yarıçapı ile ters orantılıdır. Bunu bir formülle ifade edecek olursak , şöyle bir sonuca varırız.

Alan şiddeti = 0.2 Akımın şeddeli / Manyetik alanın yarıçapı

Akım şiddeti amper, yarıçap cm olarak alındığında , alan şidettide Örsted olarak elde edilir. Şimdi bunu bir örnekle açıklığa kavuşturalım. Bir iletkenden 15 amperlik bir akım geçmekte ve etrafında 6cm. yarıçapında bir manyetik alan oluşturmaktadır. Bu akımın geçtiği telin etrafında oluşan manyetik akımın alan şiddeti nedir ?

Bu alan şiddetini hesaplamak için formüle işlerlik kazandırmak gerekir. Buna göre,

Alan şiddeti = 0,2 Akımın şiddeti / Manyetik alanın yarıçapı Alan şiddeti =0,2 15/6 Alan şiddeti 0,2 x 2,5 Alan şiddeti = 0,5 örsted

Böylece bu iletkenden geçen , akımın manyetik alanın şiddeti de 0,5 örsted olarak bulunmuş olur. Aynı şekilde, alan ve akım şiddeti bilenen bir iletkenin etrafında oluşan manyetik alanın çapı da , bu formülle hesaplanabilir. Aynı deneyi daire şeklindeki bir iletkenin üzerinde de uygulayabiliriz. Daire şeklinde bir iletken alır ve bunun iki ucunu bir üretece bağlarız. Ve bu iletkenin ortasına kadar, her yanını içine alacak genişlikte bir karton geçiririz. Gene toz halinde demirtalaşı serperiz. , bu kartonun üzerine . Devreye akım verdiğimizde , demir tozlarının , iletkenin çevresini ayrı ayrı saran dairesel manyetik alanlar oluşturduğunu görürüz. Bu birkaç sarımlı iletkenlerde de aynı şekilde belirir. Dairesel iletkenlerin manyetik alanlarının şiddetleri de , değişik bir formülle bulunur. Bu manyetik alanın hesaplanması için gerekli formül şudur:

Alan şiddeti = 0,2 pi . x Sarım sayısı x Akım şiddeti / Alanın yarıçapı

Şimdi bunu bir örnekle açıklığa kavuşturalım. 3 adet daire şeklinde sarımlı sarımlı iletken üzerinden 5 amperlik bir akım geçirelim. Bu iletkenin çevresinde oluşan manyetik alanın yarıçapı, 10 cm olunca , bu manyetik alanın şiddeti ne kadardır ?

Bu manyetik alanının şiddetini bulmak için formülü uygulamaya koyarız.

Alan şiddeti = 02pi x Sarım sayısı x Akım şiddeti x Alanın yarıçapı

Alan şiddeti = 0,2 x 3,14 x 3x 5/10

Alan şiddeti = 0,2 x 3,14 x 3 x 1/2

Alan şiddeti = 0,2 x 3.14 x 3/2 = 1,884/ 2 + 0,942 Örsted

Alan şiddeti + 0,942 Örsted

Formülü matematiksel olarak eldeki verilere uygularsak , sonuçta bu iletkenin etrafında oluşan manyetik alının , 0,942 Örsted olduğunu buluruz. Yine bu formül yardımıyla , bilinmeyen diğer unsurları , örneğin manyetik alanın yarıçapını ve devreden geçen akımın şiddetini de hesaplayabiliriz.kaynak:2-cilt:5
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akım, manyetik, şiddeti

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:39 .