Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Fm Nedir, A m Nedir? ile ilgili bilgiler


Frekans Modülasyon ve Amplitüd Modülasyon dediğimiz iki çeşit elektromanyetik dalga, bize radyo ve TV yayınlarını iletmektedir. Klasik radyo yayınları, Ankara uzun dalga ve Orta dalga istasyonları ve kısa dalga radyo

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.08.09, 19:12
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Fm Nedir, A m Nedir?

Frekans Modülasyon ve Amplitüd Modülasyon dediğimiz iki çeşit elektromanyetik dalga, bize radyo ve TV yayınlarını iletmektedir.

Klasik radyo yayınları, Ankara uzun dalga ve Orta dalga istasyonları ve kısa dalga radyo yayınları dalga boyları 152000 metre arasındaki yayınlar sesin iletişimini, yüklediğimiz bu taşıyıcı frekansın genişliğine etki ederek (Genlik Modülasyonu), gerçekleştirirler. Frekans sabit, genlik değişkendir.

UKW veya UHF diye de ad verilen halk telsiz konuşma veya TRT 4 ve Polis yayınlarını dinleğimiz bantlarda.yayın yapan vericiler, FM Frekans modülasyonu şeklinde atmosfere yayılırlar. TV'de ses ve resim başka başka modda olmasına rağmen, FM yayını sınıfındadır.

Frekans modülasyonlu sistemde, sesin uzaya yayılmasında taşıyıcı rolü olan yüksek frekans dalgasının, frekansını sesin şiddetine göre değişime uğrattığı için bu isim verilmiştir.

dalganın atmosferden geçerken, parazit kapma bozulma ihtimali çok olmasına rağmen, FM taşıyıcı kalitesinde bozulma olmaz. FM dalga çok uzaklara, kıtalar aşın gidebilmesine rağmen, FM yayınlar bölgeseldir ve düz hatlarda yayılırlar; yansımaları binalar ve manyetik yansımaya uygun arazi yapıları ile mümkün olabilmektedir. Amplitud (genlik) Modülasyonlu yayınlar, atmosferik katmanların seviyeleri etkisinde yansımaya uğramaktadırlar; bilhassaa uzun dalga radyo yayınları, ülke çapında yayına uygun bir dalga boyudur.

Orta dalga radyo istasyonları da bölgesel (Genlik Modülasyonu) tipindedir.

TV ve FM radyo yayınj alamayan veya zayıf alan okuyucularıma öncelikle anten ve iniş hatlarını kontrol etmelerini tavsiye ederim. Hemen, anten kuvvetlendirici takmadan, yapabilecekleri ufak bir araştırma kendilerini mutlu edebilir.

Amatörlere, FM vericilerde frekans modülasyonda gayet pratik ve uygulanabilir biryöntemi göstermek isterim. Her vericide olduğu gibi, FM vericisinde de bir osilatör vardır. Bu osilatör transistoru, BASE devresinde kapasitif mikrofon dediğimiz iki levhadan oluşan bir mikrofona sahiptir. Bu mikrofon karşısında konuşunca, ses şiddetine göre titreyen levhalar, kapasitif değişme gösterir; bu değişim osilatörün frekansını değiştireceği için, frekans modülasyonu kolay bir yöntem ile elde edilmektedir.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
nedir, nedir?

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:47 .