Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Yakalanması Güç Tanecik ile ilgili bilgiler


Nötrinoların sezilmesi son derece güçtür. Elektrik yüklü olmadıklarından, maddeyle elektromagnetik etkileşim yapmazlar ve Kuvvetli Çekirdek Gücüne karşı da dokunulmazlıkları vardır. Nötrinolar karşısında madde geniş ölçüde saydamdır ve nötrinolar madde ile

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 11:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Yakalanması Güç Tanecik

Nötrinoların sezilmesi son derece güçtür. Elektrik yüklü olmadıklarından, maddeyle elektromagnetik etkileşim yapmazlar ve Kuvvetli Çekirdek Gücüne karşı da dokunulmazlıkları vardır. Nötrinolar karşısında madde geniş ölçüde saydamdır ve nötrinolar madde ile sadece zayıf Çekirdek Gücü yoluyla etkileşirler. Bu yüzden, bu sezilmesi güç gizemli taneciğin laboratuvar deneylerinde kesinlikle belirlenmesi ancak 1956 yılında başarılabildi. Pauli'nin parlak tahmini ve doğanın simetrisine olan inancı başarıyla doğrulanmıştı.

Nükleer fizikçiler pek aşikar biçimde çok önemli buluşlar yapıyorlardı, ama rahatsız edici bir eğitim yavaş-yavaş ortaya çıkmağa başlamıştı. Baktıkça yeni-yeni taneciklek buluyorlardı. Başlangıçta sadece elektron proton ve nötron vardı. Sonra nötrino'yu bunlara eklemek zorunda kaldılar. Ve kuşkusuz karşıt-tanecikler de vardı; karşıt-elektronlar, karşıt-protonlar, karşıt-nötronlar ve karşıt nötrinolar. Bu biçimde sekiz tür temel tanecik ortaya çıkıyordu. Ve kuşkusuz ışığın taneciği olan foton'u da unutmamalıyız. Fotonlar kendi başlarına bir sınıf oluştururlar. Bu foton kendisinin karşıt taneciğidir, çünkü bir karşıt-foton yoktur.

Birçok fizikçiler, temel tanecikler listesinin yaklaşık on ikiye çıkmasından yakınıyorlardı; ama aynı zamanda sadece proton, nötron ve elektrotları bildikleri eski günlerdeki gibi rahat da değillerdi. Barajın patlamak üzere olduğunu nereden bileceklerdi. Nükleer fizik bilimi yakında, on yıldan fazla sürecek olan bir karmaşa selinin baskınına uğrayacaktı.

Sonunda barajı patlatan, siklot-ron adı verilen bir aygıt oldu. Ernest O. Lawrence ile Berkeley'deki meslektaşları tarafından 1932 yılında yapılan siklotron, elektrik ve magnetik alanlar kullanarak yüklü tanecikleri, çok yüksek hızlara ulaştırıyordu. Siklotron, tanecikleri döndürüp döndürüp korkunç hızlara çıkarıyor ve sonra da bir "hedefin üstüne fırlatıp atıyordu, bu çok güçlü bir aygıttı; öyle bir silahtı ki maddeyi şimdiye dek hiçbir biçimde olmadığı gibi dürtük-leyip araştırıyordu.

Lawrence,Rutherford'un deneyini bir adım daha ileriye götürmüştü. Rutherford, düşük güçlü radyoaktif izotoplar kullanmıştı. Halbuki Ernest Lawrence'in siklotronu, bir tanecikler akımını, ışık hızına yakın bir hızla bir "hedefin üzerine fırlatıyordu.

ikinci Dünya Savası sonunda, nükleer fizikle ABD'nin savunması, o kadar iç-içe bir duruma geldi ki, para ve destek geniş ölçüde akmağa başladı. Gittikçe daha büyük ve daha güçlü aygıtlar ve araçlar geliştirildi. Siklotron, betatronu, betatron, sinkrotronu, sinkrotron da kozmot-ronu doğurdu. Bugün Stanford Üni-versitesi'nde iki mil uzunluğundaki "linear" akseleratör (hızlandırıcı), elektronları, radyo dalgalarının sırtına akıp giden küçük kayakçılar gibi, sadece bir saniyenin 10 milyonda biri kadar bir sürede hızlandırıp götürmekte ve bu yolculuğun sonunda hedefe çarparken elektronların hızı ışık hızının yüzde 99.999'unu bulmaktadır ki bu, evrende ulaşılabilecek en yüksek hıza son derece yakındır.

Ama bu makinelerin son derece güçlü olmasına karşın yüksek hızlı taneciklerle yapılan deneyler, eskilerine kıyasla, daha da şaşırtıcı sonuçlar veriyordu.

Bu karmaşıklığı anlamak için bir aksoleratörün içinde bir protonun, ışık hızına yakın bir hızla gittiğini düşünün. Çok yüksek hızından dolayı bu taneciğin çok yüksek enerjisi vardır. Şimdi bu protonun, akselatörün sonunda durmakta olan diğer bir protona çarptığını düşünün. Bu çarpışmadan sonra elenizde hâlâ daha iki proton olacaktır. Peki o enerjiye ne olmuştur? 1950 başlarında ortaya çıkan şaşırcı yanıt, bu enerjinin E-mc2 denklemine göre maddeye dönüşmüş olduğudur.

Ama bu madde, bilinen tanecikler biçiminde değil bir sürü acayip tanecik biçiminde ortalığı doldurmuş oluyor. Örneğin, bir proton-proton çarpışması, mezon denen tanecikler doğuruyor. Mezonlar da istikrarsız olduklarından bir saniyenin milyonda biri kadar bir sürede parçalanıp bildiğimiz elektronlar e fotonlar haline dönüşüyor. Bu kısa ömürlü mezonların düzinelerce çeşidi vardır, mezonlar orta ağırlıkta taneciklerdir ve elektrondan yüzlerce kez daha ağır olmalarına karşın protondan veya nötrondan biraz daha hafiftirler.

Sonra daha büyük ve daha güçlü akselatörler, fizikçilere, tanecikleri eskisinden çok daha büyük şiddetle çarpıştırma olasılığını verdi. Bundan çıkan enerji de baryon denen v protonla nötrondan daha da ağır olan kısa ömürlü ekzotik tanecikler üretti. Aslında proton ile nötron, baryon türünün üyeleridir. Mezonlar her zaman radyoaktif olarak parçalanıp elektronlara ve birkaç tane de fotona dönüşürler, halbuki ağır baryonlar her zaman protonlara ve fotonlara dönüşürler.

Mezonlarla baryonlar beraberce "hadron" olarak adlandırılırlar ki bu sözcük "kalın" veya "gürbüz" anlamına gelen Yunanca "hadros" sözcüğünden geliyor. Mezonlarla baryonlar arasındaki etkileşimi esas olarak Kuvvetli Çekirdek Gücü yönetir.

Deneyler ilerledikçe fizikçiler çok çeşitli hadronlar buldular: Örneğin, pi mezonları, kappa mezonları, eta mezonları, lambda baryonları, delta baryonları, sigma baryonları, xi baryonları ve kuşkusuz bunların hep karşıt tanecikleri. Ünlü temel tanecikler listesi bu biçimde uzadıkça uzadı.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
güç, tanecik, yakalanması

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:47 .