Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda İyon ve İyonlaşma ile ilgili bilgiler


Atomun merkezinde bir çekirdek, etrafında da elektron (-) negatif bulutu bulunmaktadır. Çekirdekte proton ve nötron bulunur. Çekirdeğin ( + ) yükünü veren proton sayısı olup, nötr atomda proton sayısı kadar(-)

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 11:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart İyon ve İyonlaşma

Atomun merkezinde bir çekirdek, etrafında da elektron (-) negatif bulutu bulunmaktadır. Çekirdekte proton ve nötron bulunur. Çekirdeğin ( + ) yükünü veren proton sayısı olup, nötr atomda proton sayısı kadar(-) negatif (e) elektron sayısı bulunmaktadır.

Nötr atomun elektron düzeninden bir ya da daha fazla elektron eklenmesi veya uzaklaştırılması taneciğin "iyonlu" haline geçmesini sağlar. Elektron fazlalığıylaoluşan iyonlar negatif yüklü iyonlar "Anyon", elektron kaybetmiş haliyle oluşan pozitif yüklü iyonlar "Katyon" adını alırlar.

iyonlar bir tek atomdan oluşabildikleri gibi, birden fazla atomdan oluşan radikal gruplarda olabilir.
Örneğin; Na,H, Cl, OH, gibi.
Atomlar elektronlarını belirli enerji seviyelerinde belirli sayılarda bulundururlar. Ki kimyasal özellikleri dediğimiz birbirleriyle kimyasal bağ yapabilme istekleri yine bu kurallar ölçüsündedir. Atomların, en son enerji seviyelerindeki elektron sayısını 8'e tamamlama (1. enerji seviyesi için 2 elektron) isteği sonucu kendiliğinden elektron verme veya elektron alma oluştururlar. Genelde periyodik cetvelin solunda bulunan elementler serbest değerlik elektronlarına fazla sahip olamadıkları için bunları verme isteği içindedirler. Elektron alma isteği içindeki elementler periyodik cetvelin sağında bulunurlar (soy gazlar dışında).
Örneğin NaCI tuzu için şunları söyleyebiliriz. Na atomunun 11 protonu ve 11 elektronu bulunur. 11 elektronun enerji seviyelerine paylaşımı 2-8-1 olur. Son enerji seviyesinde 1 elektronu vardır. Okted kuralına göre bu bir elektronu verip alt1 enerjideki kararlı 8 elektrona ulaşır. Bu sırada atomda 11 proton 10 elektron bulunur. Yani + 1 yük fazlalığı ile Na iyonunu oluşturur.
Klor(CI) atomunun ise 17 protonu ve 17 elektronu bulunur. Bu elektronların enerji seviyelerine dağılımı ise 2-8-7 olur. Okted kuralına göre Na'nın verdiği bir elektronu alıp7 +1=8 elektrona ulaşması kolay olur. Böylece Cl atomunda 17 proton 18 elektron bulunduğundan Cl" iyonunu oluşturduğu söylenir. Na iyonunun Cl'iyonu ile Coulomb yasasına göre çekiminden iyonik tuz kristalleri oluşur.
iyonlar sadece kimyasal tepkimeler sonucu kimyasal tepkimeler sonucu oluşmaz. Ayrıca, ışınımla, ısıtmayla, çarpışmayla oluşturulabilir.


kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ıyon, ıyonlaşma

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:43 .