Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Kimyasal Bağ ile ilgili bilgiler


Element atomlarının son enerji seviyesindeki elektron dizilişi onların birbirleriyle oluşturabileceği moleküller yapı hakkında bilgi verir. Bu da elementlerin okted kuralına bağlı kalarak oluşturdukları özelliktir. Atomları bir arada tutan kuvvete "kimyasal

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 11:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Kimyasal Bağ

Element atomlarının son enerji seviyesindeki elektron dizilişi onların birbirleriyle oluşturabileceği moleküller yapı hakkında bilgi verir. Bu da elementlerin okted kuralına bağlı kalarak oluşturdukları özelliktir. Atomları bir arada tutan kuvvete "kimyasal bağ" denir. Bağ oluşumu dışarıya enerji veren bir olaydır. Atomlar daha düşük enerjili, kararlı hale geçmek isterler. Bunun karşılığı olarak moleküler yapılar oluşur.
Moleküllerin oluştuğu bağlanma türleri, iyonik, kovalent, koordine bağları şeklinde ifade edilir.
iyonik bağ; Periyodik cetvelin sol tarafında bulunan elektron vermeye yatkın metallerin, sağ taraftaki elektron almaya yatkın ametallerle, yaptığı bileşiklerdir. Metaller son ener-, ji düzeyindeki birkaç elektronu verip (+) pozitif yüklü iyonunu, Ametaller okted kuralına uyacak şekilde aldığı elektronlar sayesinde (-) nega tif yüklü iyonunu oluşturur. Pozitif yüklü metal iyonunun negatif yüklü ametal iyonu ile oluşturduğu elektrostatik çekim kuvvetidir. Örneğin, NaCI iyonik bileşiği gibi.

Kovalent bağ; Ametaller soygaz düzenine benzemek için genelde elektron alma isteğindedirler. İki amatel birbirleriyle ortaklaşa elektron kullanarak oktedlerin tamamlarlar.

Örneğin; NH3 CH4, CO2 molekülleri gibi.

Koordine bağ; İki ametal atom arasında, birinden elektron katkısı olmaksızın diğerinin elektron çiftinin ortaklaşa kullanılmasıdır. Örneğin SO«2 iyonundan kükürt (S) atomunun 6 elektronu iki oksijen atomu arasında kovalent bağ ile iki oksijen atomu arasında da (f ok işareti ile simgelenen koordine bağ ile okted tamalanmıştır.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağ, kimyasal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:43 .