Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Elektrokimyasal Piller ile ilgili bilgiler


PİLLER, kendiliğinden oluşan kimyasal tepkilerle elektrik akımı üreten araçlardır. Bu araçlarda kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür. Metaller içinde elektrik iletimi elektronun tek yönlü göçü ile olur. Metallerin serbest değerlik elektronları

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayşe Dürdane Erduran

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 11:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Elektrokimyasal Piller

PİLLER, kendiliğinden oluşan kimyasal tepkilerle elektrik akımı üreten araçlardır. Bu araçlarda kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür.

Metaller içinde elektrik iletimi elektronun tek yönlü göçü ile olur. Metallerin serbest değerlik elektronları birbirlerini iterek elektrik akımının iletişimini sağlar. Böylece yük birikimi oluşmaz. Çözeltilerde elektrik akımı(+) ve(-) yüklü iyonların karşıt taraflı kutuplara göçüyle oluşur. Böyle çözeltilere elektriği ileten anlamında Elektrolid adı verilir. İndirgenme ve yükseltgenmenin oluştuğu metal çubuklara (veya pozitif çubuk) Elektrod adı verilir. Yükselt-genimenin olduğu elektroda Anot, indirgenmenin oluştuğu elektroda Katot adı verilir.

Bir (Zn-Ag) Çinko-Gümüş pil düzeneği kuracak olursak, Cam kabın birinde 1 M ZnSO4***65533; çözeltisi ile bir Zn çubuk, diğerinde ise 1 M AgNO3, çözeltisi ile Ag çubuk bulunmaktadır. Arada iyon transferini sağlayan kolay iyonlaşabilen tuzdan oluşan (U) şeklindeki tuz köprüsü bulunur.

Metal çubuklar bir iletken tel ve voltmetre ile birbirine bağlanırsa, elektrik akımının kendiliğinden geçtiği görülür.
315.jpg
Böylece kimyasal olayın kendiliğinden oluştuğu görülür, Elektronların bir elektrottan diğer br elektroda akabilmesi için iki hücre arasında elektron verme eğilimi bakımından potansiyel farkı olması gerekir. Elektronlar, elektron verme eğilimi fazla olan elektrottan, az olan elektroda doğru dış devrede akar.

Devrenin tamamlanabilmesi için çözeltide yük denkliğini sağlayacak şekilde tuz köprüsünden anota anyonlar (-yüklü iyonlar), katota da katyonlar(+ yüklü iyonlar) yön alır.

Anotta;
315-1.jpg

(yükseltgenme)

Bu tepkimeden oluşan Zn 2 iyonu çözeltiye, elektronlar ise iletken tel yardımıyla Ag elektroda doğru akar. Ag elektrod üzerindeki bu elektronlar Ag + iyonları tarafından kullanılır.

Katotta;
315-2.jpg geçti ve Pasadena güneşinde yürümeye girişti.

Daha yarı yola gelmeden, mavi sıvının rengi attı ve usuldan usula fokurdamaya başladı. Öteki laboratu-varların bulunduğu binaya vardığında elindeki kaptaki sıvının mavi rengi sarıya dönüşmüştü.

Arşimet gibi "Eureka" diye bağırıp bağırmadığını bilmiyoruz ama ba-ğırsaydı yerinde olurdu doğrusu. Kabın içindeki sıvı Profesör Harry B. Gray'in yönettiği bir kimyasal ekibince hazırlanan metal Rhodiumla kompleks bir organik bileşikti. Bu yeni bileşimin becerdiği iş ise güneş ışığının enerjisini toplayarak sudan serbest hidrojen gazı oluşturmak olmuştu.

Şöyle böyle 2600 mil ötelerde, hemen hemen 1 yıl önce Cambrid-ge Massachussets Teknik Üniversitesinde de buna benzer şaşırtıcı bir deney yapılmıştı. Profesör Mark S. Wrington'un yönetiminde bir araştırıcılar grubu içinde su ve kostik sodadan oluşan yeni bir fotokimyasal pilin elektrodunu morötesi ışınlarla ışınlamışlar ve ansızın bir elek-troddan serbest oksijen ötekinden de hidrojen gazının çıkmaya başladığını gözlemişlerdi.

Neden suyu ayrıştırırız? Hidrojen elde etmek için. Çünkü hidrojen ideal bir yakıttır ve uzun süredir "hidrojen ekonomisi"nden söz eden uz-görenlerin rüyalarını oluşturmaktadır. Yakıldığında bıraktığı artık hiçbir zararı olmayan masum sudur. Gayet yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir
-birim ağırlık başına enerji
-; enerji yoğunluğu örneğin metan gazının iki katıdır. Depolanabilir, taşınabilir. Ve evrenin yapıtaşı olan hidrojen oksijenden sonra yeryüzünde en çok bulunan elementtir. Çok nadir olarak iki hidrojen atomundan oluşan serbest gaz şeklinde bulunur.
Buna karşın organik ve anorganik diğer bileşiklerin yapısında her İndirgenme tepkimesi sonucunda ise katotta Ag(k) kütlesinde artma görülür.
Toplu pil tepkimesi;
316.jpg
Pilin gerilimi 1.56 volttur. Pil biterse sistem dengeye gelmiş demektir.

kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
elektrokimyasal, piller

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:34 .