Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Güneş Işığıyla Suyun Ayrışması

Temel Bilgiler hakkinda Güneş Işığıyla Suyun Ayrışması ile ilgili bilgiler


GEÇEN yaz California Teknik Üniversitesi Kampüsünde, Kimya bölümünden bir asistan laboratuvarından çıkıp mavi renkli bir sıvıyla dolu kabı taşıyarak caddeyi zaman bulunan bir elementtir. Örneğin yakıt olarak kullandığımız ve gitgide

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 11:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Güneş Işığıyla Suyun Ayrışması

GEÇEN yaz California Teknik Üniversitesi Kampüsünde, Kimya bölümünden bir asistan laboratuvarından çıkıp mavi renkli bir sıvıyla dolu kabı taşıyarak caddeyi zaman bulunan bir elementtir. Örneğin yakıt olarak kullandığımız ve gitgide azalan hidrokarbonlar en kuşkusuz en bereketli kaynak ojan suda bulunur. Gelecek yllarda enerji gereksinimimizi karşılayacak olan hidrojen denizlerde bol bol bulunmaktadır.

Ancak su molekülü bozuşmaya en az yatkın bir moleküldür (aksi halde dünyamızda bu denli bol bulunamazdı). HjO'nun hidrojen ve oksijene ayrışması için enerji gerekir. İşte hidrojen ekonomis'nin püf noktası da fazla çaba sarfetmeden su molekülünden serbest hidrojeni açığa çıkartmakta yatmaktadır.

Bugün Japonya'da Yokohama Ulusal Üniversitesi'nden , Avustralya'dan Flinders Üniversitesi'ne kadar dünyanın dört bucağındaki bilim adamları bir kimyasal soruna meydan okuyacak yöntemleri bulmanın peşindeler; suyun en ekonomik ve en az enerji kullanımını gerektiren bir yöntemle ayrıştırmak. Bu konuda pek çok yaklaşım var; örneğin elektrik enerjisi, ısı, kimyasal maddeler, ışık, ya da bunların birkaçını kullanarak suyu ayrıştırma olasılığı var; bütün çok yaklaşmalı yöntemlerden biri örneğin bir fotokimyasal ile iki elektrokimyasal aşamadan oluşmakta.

Ben bu yaklaşımlardan ışığı kullanan yöntemi benimsedim, nedeni ise en yakın, en cici ve en verimli olması
-yani eğer tutarsa Nasreddin Hoca'nın göle maya çalması gibi
-. Bir kez, gün ışığı en bol ve kısıtsız kullanacağımız bir kaynak. Buna karşın elektrik enerjisi için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Elektrik enerjisinin pahalı olması yanısıra, elektroliz de pek etkin bir süreç değil. Isıyla suyu ayrıştırabiliriz, ancak pirolizi yapabilmek için 4 C°'ye varan bir ısı uygulaması gerekiyor ki bu da peşi-sıra sorunlar getirmekte.

Işıklı suyu ayrıştırma yöntemi üzerinde çalışan birçok laboratuvar-dan ben Caltex ve MIT'dekileri ziyaret ettim. Bunların yöntemleri şu iki ana çizgide oluşmakta... MIT'nin uyguladığı yöntem elektrik enerjisi üretmek için bir ışık doğuran elek-trod kullanmakta ve bu yöntemle suyun iyonları serbest hidrojen ve oksijen türetmektedir.

Caltex'in uyguladığı ikinci yöntemde ise sudan doğrudan doğruya hidrojeni açığa çıkaran bir ışık soğuran kimyasal madde kullanılıyor.

Caltex'deki laboratuvarları ziyaret etmem sırasında Harry Gray "Araştırmacıların % 99'u suyu ayrıştırmada katı elektrodları kullanıyor. Bir bölümü de suda çözülmüş moleküllerde bunu yapma çabasında, biz işte bu kategoriden araştırmacılarız" dedi.

Dr. Gray'in ekibinin geliştirdiği kimyasal madde bir Rhodium kompleksi. Molekül yapısı tıpkı bir rüzgâr değirmenini anımsatıyor, göbekte iki metal Rhodium atomu adeta vana düzencinde karbon, hidrojen ve azot atomlarıyla sımsıkı kenetlenmiş.

Gray, "bu bileşiği suya koyduğumuzda rengi mavi, gün ışığına tutulunca, ya da laboratuvarda geliştirilen sentetik gün ışığı kaynağına tutulunca rengi sarıya dönüyor ve hidrojen açığa çıkıyor. Yani biz suyu ayrıştırarak enerji elde etme yönteminde tersine bir yöntem uyguluyoruz. Yani kimyasal enerjinin depolanması ve bunu da güneş spekturumunun görünen ışık bölümünü kullanarak başarmaktayız" diyor.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ayrışması, güneş, işığıyla, suyun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:22 .