Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Akıllı Füzeler ile ilgili bilgiler


SİLAH olarak "füzeye" uzun zamandır tanışığız. Once herhalde denizaltılardan atılan torpiller anılmalı. Bunun ötesinde uzun menzilli ilk füze saldırılarını, ikinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar, ingilizlere karşı gerçekleştirmişlerdi. Ünlü bilgin Von

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Akıllı Füzeler

SİLAH olarak "füzeye" uzun zamandır tanışığız. Once herhalde denizaltılardan atılan torpiller anılmalı. Bunun ötesinde uzun menzilli ilk füze saldırılarını, ikinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar, ingilizlere karşı gerçekleştirmişlerdi. Ünlü bilgin Von Braun'ın V-2 füzeleri. Almanya içerisinden ingiliz semalarına ölüm taşıyordu.
Yakın geçmişimizde Türkiye'den havalanmış U-2 casus uçağım Sovyetler, yerden havaya fırlattıkları bir roketle alaşağı ediyorlardı.
Arjantin ve ingiltere arasındaki Falkland savaşı sırasında Arjantin altı Exocet füzesi kullanmış, bunlardan dördüyle isabet kaydetmişti. Bu füzelerden biri de İngilizlerin büyük zırhlısı Sheffield'i batırmıştı.
Hatırlarımızda benzer çok örnek 'ardır. Şimdilerde iran-lrak savaşı süresince tarafların sıkça sıkça stra-ejik hedeflere füze saldırıları düzen-ediklerini işitmekteyiz.
Başka bir deyişle füzeler, kara, feniz, hava ve her üç kuvvet alanınla da, hem saldırı hem de savunma Söz konusu teknolojinin özellikleri ve gelişme çizgisini izlememiz 'e bu çizgiye göre tavır belirlememiz ;açınılmaz olmaktadır.
Her vurucu silah ve savunma arası karşı önlemini doğurmaktadır, "ank, tanksavarı, savaş gemisi, denizaltı, torpil ve deniz füzelerini, ıçak da uçaksavarı meydana getirmiştir.
ilginç bir nokta, "savar" tekniğinin, "saldırı" tekniğine oranla çok daha ucuza geldiğidir. Savaş tekniğiyle koca koca tankları, gemileri, uçakları, bunları meydana çıkartmak çin gerekenden mertebeler kadar daha az sarflara safdışı bırakmak mümkün görünmektedir.
Füzeler günümüzde, gelişen radarlar, lazer ve bilgisayar teknikleri çerçevesinde eskiden olduğundan çok daha başarılı işlevleri yerine getirebilme hünerini kazanmaktadırlar.
Bugün artık karadan, denizden a da havadan bir "filo" halinde bı-akıldıklarında teknik donanımları ayesinde düşman hedefleri üzeri-e, kendi aralarında işbölümü yapmış olarak kilitlenip, hedefleri en etin şekilde imha yeteneğine sahip izerli. radarlı, bilgisayarlı "akıllı füzeler" üzerinde çalışmaktadır. Bu füzeler 30-40 km menzilli olacak. Her türlü hava koşullarında ve düşmanın elektronik karıştırma faaliyeti karşısında dahi etkinliklerini sürdürebilecekler. Akıllı füzelerin beş-on yıl içerisinde gündeme girmesi beklenmektedir.
Hem ABD hem Sovyetler Birliği bu alanda hummalı bir faaliyet içindedirler.
Tıpkı makineli tüfeğin icadının süvari birliklerini geçersiz kılıp savaş alanından silinmesi örneğinde olduğu gibi, akıllı füzelerde tanklar, uzun menzilli savaş uçakları ve harp gemilerini yüzyıl dönemecine varmadan hayli etkisiz kılabileceklerdir.
Böyle bir gelişme ise, bugünkü stratejileri haliyle çok değiştirecektir. Durumu teknik olarak biraz daha yakından ele almak yararlı olacaktır.


kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akıllı, füzeler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:50 .