Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Friedrich Kekule (1829-1896), Kimya ile ilgili bilgiler


Alman kimyacı Friedrich Kekule, geliştirdiği modern yapısal kuramla organik kimyanın dayandığı temelleri oluşturmuştur. Sentetik boya endüstrisinin en önemli ham-medelerinden biri olan ve daha karmaşık organik bileşimlerin sentezinde oldukça yaygın biçimde

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayşe Dürdane Erduran

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Friedrich Kekule (1829-1896), Kimya

Alman kimyacı Friedrich Kekule, geliştirdiği modern yapısal kuramla organik kimyanın dayandığı temelleri oluşturmuştur. Sentetik boya endüstrisinin en önemli ham-medelerinden biri olan ve daha karmaşık organik bileşimlerin sentezinde oldukça yaygın biçimde kullanılan benzenin kendine özgü molekül yapısı, en önemli buluşudur. Aradan geçen yıllar boyunca yapılan birtakım değişik ve geliştirmelere karşın Kekule'nin kimyasal maddelerin yapısına ilişkin dâhice açıklamaları, organik moleküllerin tanımlanmasında bugün de kullanılmaktadır.
Darmstadt'de doğan Kekule'nin yapılara karşı olan merakı daha küçük yaşlarda başlamıştır. O zamanlar ilgisi binalar üzerinde yoğunlaşmıştı ve mimarolmayı planlıyordu. Bu konuda çok ünlü olan Giessen Üniversiiesi'nde mimarlık eğitimine başladı. Bu arada parlak ve genç bir kimyacı olan Justus van Liebig'le tanıştı. Liebig, Kekule'yi mimarlığı bırakıp kimyacı olmaya yöneltti. Bu karar, hem Kekule'nin yaşamında, hem de kimya tarihinde bir dönem noktası oldu.
1852 yılında doktorasını tamamlayan Kekule, ingiltere ve Fransa'da büyük bir geziye çıktı. Bu gezi sırasında birçok biim adamıyla tanıştı, yapılmakta olan kimya araştırmalarını izledi. 1856 yılında Almanya'ya dönünce ünlü Heidelberg Üniversi-tesi'nde öğretim üyeliğine başladı ve kendi özel laboratuvarını kurdu. Kekule, yolculukları ve diğer bilim adamlarıyla yaptığı görüşmeler sırasında, atomların değeri kavramıyla ilgilenmeye başlamıştı. Atomlar ve moleküller,diğer atom ve moleküllerle bu değere göre bağ oluşturur ve kimyasal bileşikleri meydana getirirlerdi. 1850'lere kadar kimyacılar moleküllerin atom yapısına her elementin atom sayısını basit bir biçimde sıralayarak belirliyorlardı. Bu geleneksel yönteme göre su, H20 biçiminde gösteriliyordu. İki hidrojen atomu (H) bir tek oksijen atomuyla (0) birleşip su molekülünü oluşturuyordu. Kekule, atomların bu değişmeyen birleşim biçiminin daha kullanışlı bir biçimde, atomların birbirleriyle nasıl bağlandıklarını gösteren bir yöntemle verilip verilmeyeceğini düşünüyordu. Bu yöntem kimyacılara, verilen molekül hakkında da-ı ha çok şey söyleyecek, hatta moleküllerin yeni bileşimler oluşturmak için birbirleriyle nasıl birleşebiJecek-lerini açıklayacaktı.
Bu düşüncesini sınamak amacıyla organik kimyanın temel elementi olan karbon kimyası üzerinde çalışmaya başladı. 1858 yılında karbon atomunun dört değerli olduğunu açıklayan tarihî makalesini yayın ladı. Bir karbon atomu dört başka atomla bileşebiliyordu. Daha önemlisi, Kekule, dört karbon atom bağından üçünün yine karbon atomlarıy-la bağlanabileceğini, böylece bu atomlardan uzun zincirler oluşabileceğini göstermişti. Kekule'yi seven ve sayan iskoç kimyacı Archibald Couper, bu bağların kısa çizgilerle gösterilmesini önerdi. Çok geçmeden "Kekule Yapıları" dünyanın her-yanındaki kimyacılarca benimsendi.
Kimyasal bileşimleri yapısal olarak tanımlamak artık kolay bir işti. Örneğinsu pek açıklayıcı olmayan H20 biçiminden çıkıp,her iki hidrojen atomunun birer bağla bir "tek oksijen atomuna bağlandığını gösteren birbiçim aldı. Bu yöntemle su, H-O-H biçiminde gösteriliyordu. Daha karmaşıkyapılardaki ikili ve üçlü bağlar da (iki ve üç kesik çizgiyle gösterilir) molekül yapılarını açıklamak amacıyla ilk kez Kekule tarafın-dankullanılmıştı. asetik asit (C2H402) örneğinde olduğu gibi karbon atomlarından birinde dört bağdan ikisi tek olarak kullanılıyor.diğer ikisi ise bir ikili oluşturarak bağ sayısı dörde tamamlanıyor. Böylece asetik asit açık olarak, yani yapısal olarak aşağıdaki gibi gösteriliyor.
Kekule yapıları yardımıyla çok büyük ilerlemeler yapılmasına karşın önemli bir sorun çözümsüz kalmıştı. Benzen adlı hidrokarbon bileşiğinin yapısı kimyacıları şaşırtıyordu. Benzenin sentetik boya yapımında önemli bir hammadde oluşu sorunun biran önce çözümlenmesini gerektiriyordu. Kimyacılar denklemin C6H6 olduğunu biliyorlardı ama, bu oniki atomun nasılbağlan-dığını bulamıyorlardı.
[coverattach=1]Çözümü, büyükbir sezgi gücüyle yine Kekule buldu. 1865 yılında bir gün ateşin karşısında kestirirkendü-şünde,atomların yılan gibi kıvrılıp büküldüklerini gördü. Yılanlardan biri kuyruğunu ısırdığında bir halka oluşturdu, birden uyanan Kekule, benzen molekülünün sorun yaratan yapısını çözdüğünü kavradı. Her birine bir hidrojen atomununbağlandı-ğı altı karbon atomunun oluşturduğu halka çözümün anahtarıydı. Kekule benzen molekülünü aşağıdaki gibi çizdi.
Kekule'nin buluşlarının yayım-, lanmasından bu yana birçok gelişkin kuram ortaya atıldı. Kekule'nin yapısal denklemlerindeki basit bağ çizgilerini açıklayan oldukça karmaşık matematik denklemler bulundu. Yine de çağdaş kimyacılar molekül yapılarını açıklamak için basit, ama güçlü bir yaklaşım olarak gördükleri Kekule yöntemini kullanmaktadırlar. Kekule denklemlerinin sağladığı ek bilgilerle kimyacılar yepyeni maddeler geliştirme olanağını buldular.


kaynak:11
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg benzenin-yapısı.jpg (19,2 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
friedrich, kekule, kimya

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:32 .