Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Dmitry Mendeleyev (1834-1907), Kimya ile ilgili bilgiler


Rus kimyacı Dmitry Mendeleyev, kimyasal elementler arasında atom ağırlıklarına dayalı olan temel bir bağıntı bulunduğunu keşfetmiştir. Şimdi çağdaş kimyanın belkemiği olarak kabul edilen bu buluşunu elementleri periyodik bir cetvel halinde

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayşe Dürdane Erduran

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Dmitry Mendeleyev (1834-1907), Kimya

Rus kimyacı Dmitry Mendeleyev, kimyasal elementler arasında atom ağırlıklarına dayalı olan temel bir bağıntı bulunduğunu keşfetmiştir. Şimdi çağdaş kimyanın belkemiği olarak kabul edilen bu buluşunu elementleri periyodik bir cetvel halinde sıralayarak açıklamıştır. Bu buluşuyla kimyacıların aynı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip elementlerin "aileleri"ni tanımalarına yardımcı olmuştu. Ayrıca aile yapıları içindeki boşlukların ortaya çıkarılmasıyla, o güne kadar keşfedilmemiş elementlerin varlığını önceden haber verme olanağını da sağlamıştır. Mendeleyev'in çalışmasının açıkladığı atom ağırlıklarının temel önemi, fizikçileri, nükleer yapıyı anlamalarında ve bu yapının maddenin özelliklerini de davranışlarını belirlemedeki önemi konusunda yepyeni bir görüşe yöneltmiştir.
17 çocuklu bir ailenin en küçU-ğü olarak Sibirya'da Tobolsk'da yetişmişti. Öğretmen olan babası,Mendeleyev, daha çok küçük yaşlardayken, gözlerini kaybetti. Bu yüzden Mendeleyev'in çocukluğu oldukça sıkıntı içinde geçti. Babasının işini yitirmesi üzerine, ailenin geçimi annenin omuzlarına yüklendi. Ne yazık ki 1849 yılında, Mendeleyev okulunu bitirirken iki büyük acıyla karşılaştı. Önce babasını kaybetti, ardandan da annesinin işyeri bir yangında yok oldu. Ancak annesi kolay yenilen bir kadın değildi; yetişmiş çocuklarının da yardımıyla Mendeleyev'in eğitimi için gerekil olanherşeyi düzene soktu. Ölümünden birkaç hafta önce.bu kararlılığının ödülünü gördü:Mendeleyev,St. Petersburg (şimdi Leningrad) Üniversitesi Fen Fakültesi'ne yazıldı.
[coverattach=1]Parlak bir öğrenci olanMendeleyev, kendisine tanınan tüm olanaklardan en iyi biçimde yararlandı ve üstün birdereceyle okulunu bitirdi. Lisanüstü eğitim yapmak için Fransa veAlmanya'ta gitti. 1866 yılında, saygın bir kimyacı olarak ülkesine döndü, eski üniversitesine profesör atandı. Okutulmakta olan ders kitaplarını yetersiz bulduğu için, 1870 yılında, günümüzde büyük klasikler arasında yer alan kitabını, "Kimyanın ilkelerP'ni yazdı.Kitabını yazarken yaptığı araştırmalar sırasında değişik kimyasal elementler arasındaki ilişkileri inceledi. Amacı, bu elementlerin özelliklerinde birleştirici bir işaret bulabilmekti. Mendeleyev-den önce de bazı kimyacılar bu işe kalkışmaşlardı. İngiliz kimyacı John Dalton'un oluşturduğu atom ağırlığı kavramından beri pek çok kimyacı elementlerin atom ağırlıkları arasında matematiksel bağıntılar aramış, temel birdüzen bulmayı ummuşlardı. Ancak bu işi çözecek anahtarı bulan ve böylece elementleri periyodik sınıflandırmaya giden Mendeleyev olmuştu.
Mendeleyev. o gün için bilinen 63 elementi atom ağırlıklarına göre bir sıraya koymuştu. Bu işi yaparken, kendinden önce gelenkimyacı-lardan daha değişik,daha gelişmiş bir iş yapmamıştı.

[coverattach=2]Ancak onun tarihe geçen buluşu listedeki elementlerin belirli bazı özelliklerinin periyodik olarak tekrarlandığını görmesiyle olmuştu. Özellikle elementlerin birbirleriyle kimyasal olarak birleşme gücünün ölçüsü olan değerlerinde belirli bir-yükselme ve düşme gözlemişti Eğer aynı değerdeki elementler alt alta sıralanıp, ayrı kalonlar halinde düzenlenecek olursa; herhangi bir kolonun üyelerinin öteki birçok kimyasal özelliklerindede benzerlikle bulunduğunu gösterdi. Bu özelliklerin periyodik yani, tekrarlayarak ortaya çıkmaları üzerine Mendeleyev,sınıflandırmasına "Elementlerin Periyodik Cetveli" adını verdi. Bu terim günümüzde de kullanılmaktadır.

Mendeleyev'in bilimsel çevrelerdeki ününe karşın, ortaya koyduğu cetvel büyük bir kuşkuyla karşılandı. Çoksayıda biim adamı elementlerin birleştirici düzenlemelerini açıklamışlar ancak bir süre sonra tüm bu çalışmalaryetersiz sayılmışlardı. 1871 yılında, Mendeleyev, kuşkuya yer bırakmayacak değerde bir-kanıt bulmuş ve çalışması tüm dünyada kabul edilmişti. Rus Kimya Derneği Dergisi'nde yayınladığı tarihi yazısında, periyodik cetveldeki boşlukları tanımlamış ve bunlarında-ha keşfedilmemiş elementleri simgelediğini ileri sürmüştü. Daha da ileri giderek, cetveldeki boşlukların durumlarının bulunacak yeni elementlerin cetveldeki komşularına benzer özellikler taşıyabileceklerini gösterdiğini açıklamıştı. Sonuçta, yeni elementlerin oldukça açık tanımlarını da bildirmişti. Bu açıklamalardan dört yıl sonra, tanımını yaptığı elementlerden ilki, galyum, keşfedilmiş, bunu diğerleri izlemişti. Mendeleyev in tüm tahminleri doğruya yakın biçimde kanıtlanmaya başlamıştı. Periyodik cetveli, tüm bilimsel kuramların geçmek zorunda olduğu sınavı başarıyla vermiş ve gerçekliği kanıtlanabilir yeni buluşları ortaya koymuştu.
Mendeleyev, Rus ihtilâli'nden birkaç yıl önce yaşamını yitirdi. 1955 yılında, olağanüstü önemli katkısının anısına, çok geç de olsa, yeni keşfedilen bir elemente onun adı verildi ve element mendelevium olarak tanındı.


kaynak:11
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 1.jpg (48,0 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg 2.jpg (26,0 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dmitry, kimya, mendeleyev

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:11 .