Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Sir William Henry Perkin (1838-1907), Kimya

Temel Bilgiler hakkinda Sir William Henry Perkin (1838-1907), Kimya ile ilgili bilgiler


Köklerden elde edilen ya da çi-vit gibi doğal olarak bulunan boyalarla kumaşları boyamak çok eski zamanlardan beri, eski Çin ve Mısır'da bilinir.kullanılırdı. Çağdaş tekstil sanayiinde kullanılan çok geniş çeşide sahip

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Sir William Henry Perkin (1838-1907), Kimya

Köklerden elde edilen ya da çi-vit gibi doğal olarak bulunan boyalarla kumaşları boyamak çok eski zamanlardan beri, eski Çin ve Mısır'da bilinir.kullanılırdı. Çağdaş tekstil sanayiinde kullanılan çok geniş çeşide sahip sentetik boyaların gelişimi ise tek bir olaydan kaynaklanmıştı; 1856 yılında genç İngiliz kimyacı William Henry Perkin'in sentetik boyayı, anilinden çıkarılan mor boyayı keşfetmişti.
1845 yılında Londra'da Kraliyet Kimya Koleji kurulmuş, başına da August Wilhelm von Hofmann getirilmişti. Hofmann, organik kimya dalında büyük bir uzmandı ve buluşları arasında formaldehit'in keşfi de vardı. Özellikle de kömür katranının yapısı ve ürünleri, ki bunlar arasında anilindiye anılan bileşik de yer alır, üzerine çok geniş araştırmaları vardı.
William Perkin, 1853 yılında, 17 yaşındayken Kraliyet Kimya Koleji
öğrencileri arasına katıldı. Hofmann hemen onun çok parlak bir araştırmacı olabileceğini gördü ve Perkinin laboratuvar asistanı yaptı. Bir yıl sonra Perkin, Hofmann'ın önerisi üzerine taşkömürü katranı yan ürünlerinden olan kinin'in sentezle elde edilme olasılığım araştırmak üzere çalışmaya başladı.
O günlerde kinin'in bileşimi biliniyordu ama, çok karmaşık molekül yapısı anlaşılamamıştı. Perkin'in sentezle kinin elde etme amacı, uygulanabilir bir düşünce olarak görünmüyordu. Kinin elde etmek için anilini bir dizi kimyasal tepkimeden geçirdiğinde, koyu renkli, tanımlamayan, yapışkan bir dizi kimyasal tepkimeden geçirdiğinde, koyu renkli, tanımlanamayan, yapışkan bir sıvı elde etmişti. Ancak Perkin sıvıda morumsu birparlaklık görünce, buna alkol katmayı düşündü. Alkolün katılmasıyla yapışkan sıvı birdenbire görkemli bir mavimsi mor renge büründü. Perkin, buluşunun ticarî yönden büyük birpotansiyel taşıdığını anlamıştı. Elde ettiği maddenin boya olarak denenmesi için yolladığı örnek onaylanınca, patent almak üzere harekete geçti. 21 yaşından önce kimseye yasal patent hakkı tanınmadığı için birtakım bürokratik sorunlarla karşılaştıysa da. sonunda hakkını aldı. 1857 yılında, ilk anilin boyasını yapmasının ertesi yılı, kolejden ayrıldı. Babası ve kardeşi Thomas'la birlikte, Middlesex, Harrow da kimyasal yapımıyla uğraşan bir fabrikada anilin üretimine geçtiler.
Boya işiyle uğraşan Fransızların olağanüstü istekleri, firmanın veriminin kısa sürede artırmasına neden oldu. Perkin, bulduğu renge mor adını verdi. Hatmiçiçeğinin Latincesi "malva"dan esinlenmişti ve mor renkli boyarmaddeler grubu olan movein, o günlerin en gözde rengi olarak moda dünyasına egemen oldu. Perkin, 23 yaşına geldiğinde hatırı sayılır bir servetin sahibi ve yapay boyalar konusunda en yetkili kişi olmuştu. Ulaştığı başarı ticari araştırmalar için engin birkonu yaratmış, özellikle Fransa ve Almanya'da birçok kimyacı, Perkin'e rakip çalışmalara girişmişlerdi. Hatta eski öğretmeni Hofmann da araştırmalara girişmiş ve morumsu kırmızı rengi ortaya çıkarmayı başarmıştı. Bu kırmızıya "magenta" adı verilmişti. Magenta adını taşıyan bir İtalyan kentinde, 1859 yılında Fransızlar. Avustu.ryalılar'a karşı kazandıkları zaferden esinleniJerek bu ad ortaya çıkmıştı. Dilimizde bu kırmızı "garibalda" olarak bilinir.

Kimyasal araştırmaların sanayiye uygulanması konusunda İngiliz işadamları oldukça tutucu davrandıklarından, kimyasal araştırmaların merkezi Almanya oldu. Günümüzdeki en büyük Almankimya endüstrisi kuruluşlarından çoğu, Perkin'in buluşlarından yararlanarak kurulmuştur. Perkin, kendisi de 35 yaşındayken ticaret dünyasından çekilmiş ve yaşantısının geri kalan bölümünü araştırma ile geçirmiştir.

Ticarî yaşamdan ayrılışının ertesi yılı Perkin, sentez yöntemiyle tat ya da koku veren ve kan pıhtılaşma sını önleyen bir bileşim olan 'kume-rin"i elde etti. Bu buluş sentetik koku endüstrisini başlattı ve yine İngiltere dışında, Avrupa'da tutuldu, yapım işleri geliştirildi. 1906 yılında ölümünden bir yıl önce, ilk buluşunun ellinci yıldönümü dolayısıyla Perkin, "Sir" unvanı aldı.

Perkin'in diğer buluşları arasında tartarik asit ve "Perkin Etkisi" diye bilinen belli organik bileşimlerin atom yapılarını değiştirme yöntemi de bulunmaktadır. Günümüzde sürekli olarak kullanılan 3500 sentetik boya, Perkin'in girişiminin en güzel anıtıdır.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
henry, kimya, perkin, sir, william

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:19 .