Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Marie Curie (1867-1934), Kimya ile ilgili bilgiler


Polonya doğumlu kimyacıMarie Curie, büyük yürekliliği ve azmiyle tanınan bir kadındı. Kocasıyla birlik-tebilim tarihinin en ünlü karı-koca ortaklığını sergilemişlerdi. Curie'ler önce radyoaktif bir element olan polonyumu, sonra da bir başka

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Marie Curie (1867-1934), Kimya

Polonya doğumlu kimyacıMarie Curie, büyük yürekliliği ve azmiyle tanınan bir kadındı. Kocasıyla birlik-tebilim tarihinin en ünlü karı-koca ortaklığını sergilemişlerdi. Curie'ler önce radyoaktif bir element olan polonyumu, sonra da bir başka yeni bir elementi, radyumu buldular. Marie'-nin"radyoaktivite" adını verdiği olayın varlığını kanıtlayan çalışmalarıyla, atom gücü çağının başlamasına yol gösterdiler.

Marie, bilimsel konulara aşırı ilgisi yüzünden 1891 yılında Varşova'-daki evinden ayrıldı. Polonya'daki üniversitelere giremeyinc.e Paris'e gidecek yeterli parayı biriktirdi ve Sorbonne'a yazıldı. Korkunç biçimde yokSHİluk çekmesine, sık sık aç-lıksınırlarına gelmesine karşın okuduğu süre içinde hep en üstün olmayı başardı. 1894 yılında okulu bitirmesinden kısa bir süre sonra genç ve yetenekli bir kimyacı olan Fransız Marie Curie'yle tanıştı. Bir yıl sonra evlendiler.

Henry Becquerel'in uranyum içeren bileşiklerin yaydığı, görünüşte kendiliğinden, yeni tip bir radyasyonla ilgili buluşu Curie'lerin yoğun ilgisini çekmekteydi. Kendi araştırmalarına başladıklarında birtakım bileşiklerin içerdikleri uranyumun neden olabileceğinden çokdaha fazla radyoaktivite yaydıklarını gördüler. Özellikle uranyumlu zift cevherinin-yaydığı yüksek derecedeki radyasyon Curie'leri şaşırtmaktaydı. Bunun üzerine cevheri arıtmaya koyuldular ve 1898 yılında yepyeni bir elementle karşılaştılar. Bu yeni elemente Ma-rie'nin anavatanının anısına "polonyum" adını verdiler. Polonyum uranyuma oranla yüz kat daha radyoaktifiti ama, zift cevherinin yaydığı tüm radyasyondan sorumlu olamazdı. Curie'ler cevherin içinde çokküçükmiktarda, ama radyoaktifliği çokyoğun birbaşka element olduğuna inanıyorlardı. Bu gizemli elemente "radyum" adını verdiler. Radyumun varlığından o kadar eminlerdi ki, bunu kanıtlamak için dört yıl durmadan bir örnek çıkarabilmek için tonlarca cevher arıttılar. Bu çalışma bilimsel araştırmaların en büyük destanlarından biri haline geldi. Cuise'-ler ilk önce çok miktarda cevhere gereksinim duyuyorlardı. Şanslarına, Çekoslovakya'daki maden ocaklarının atıklarında çok büyük ölçüde bu cevherden bulunuyordu. Ocak sahipleri de bu işe yaramaz malzemeyi satmaktan çok hoşnuttular.

Pierre ve Maire Curie, yaşamları için gerekli paradan artırıp alabildikleri her kilo cevheri satın aldılar. Sonra evlerinin yakınında, cevheri arıtabilecekleri, damı akan tahta bir baraka bulmayı başardılar. Dört yorucu yıl tonlarca cevheri tekrar tekrar saf (aştırıp gittikçe daha küçük, ama radyoiktifliği aranan bir malzeme elde etmeyi başardılar. Çalışma teknik ve incelik gerektirdiği kadar korkunç derecede yorucuydu da.

Tonlarca ağır cevheri elle kazıp taşıyorlardı. Ancak güçlerini korumaya yarayacak kadaryiyecek alacak paraları vardı. Yine de, olağanüstü derecedeki azimleriyle çalışmalarını sürdürüyorlardı. Sonunda, 1902 yılında, tonlarca zift cevherinden bir gramın onda biri ağırlığındaki bir miktar yeni elementi elde ettiler.

1903 yılında, Marie ve Pierre Cu-rie'yefizik dalında Nobel Ödülü verildi. Ancak o kadar hasta ve yorgundular ki, ödülü alamadılar. Marie, radyum atomlarından saçılan çok büyük ölçüdeki enerjiyle öylesine büyülenmişti ki, yeni bir araştırma dizisine başlamak için zor sabrediyordu. 1906 yılında, büyük bir felâkete karşı karşıya geldiler.Pierre,bir otomobil kazası sonunda öldü. Marie, kendine özgü yürekliliğiyle kocasının Sorbonne'daki profesörlüğünü üstlendi. Bu göreve getirilen ilk kadın j olan Marie Curie, öğretim üyeliğiy-i le araştırmalarını bir arada yürüttü.. 1911 yılında, bu kez kimya dalında Nobel Ödülü aldı ve bu bilim ödülünü iki kez kazanan tek kişi oldu.

Marie Curie'nin yaşamının son yılları, Paris Radyum Enstitüsü'nde yöneticilikle geçti. Onun bu görev eatanmasıyla, enstitü çok geçmeden nükleer fizik ve kimya alanlarında en önemli araştırma merkezi durumuna geldi. Marie Curie, X ışınlarının ve radyumunu tıp alanındaki uygulamalarına da öncülük etmişti. Kansere karşı savaşta radyum tedavisi hemen büyük bir önem kazandı ve bu önem günümüzde de sürmektedir. Radyum araştırmalarıyla geçen zorlu yıllar Marie Curie'ye düşünüdü-ğünden de pahalıya mal oldu. Sürekli radyoaktivite karşısında kalması kan durumunu çok kötü etkiledi ve 1934 yılında kan kanserinden öldü.

Marie Curie, bugün, yalnız radyumu bulması ve çağdaş atom görüşümüze yaptığı katkılarla anılmaz; onun adı, bilim tarihinde eşi zor bulunur bir bilim aşkının simgesi olmuştur.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
curie, kimya, marie

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:16 .