Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Leo Hendrik Baekeland (1863 -1944), Kimya

Temel Bilgiler hakkinda Leo Hendrik Baekeland (1863 -1944), Kimya ile ilgili bilgiler


Sentetik bir plastik türü olan bakalit, ısı karşısında sertliğini koruyan ilk plastikti ve günümüz plastik teknolojisinin temelini oluşturdu. Bakaliti, Belçikalı kimyacı LeoBae-keland,Amerika'ya göç ettikten sonra bulmuştu. 19. yüzyılda organik kimyadaki

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Leo Hendrik Baekeland (1863 -1944), Kimya

Sentetik bir plastik türü olan bakalit, ısı karşısında sertliğini koruyan ilk plastikti ve günümüz plastik teknolojisinin temelini oluşturdu. Bakaliti, Belçikalı kimyacı LeoBae-keland,Amerika'ya göç ettikten sonra bulmuştu.

19. yüzyılda organik kimyadaki gelişmeler, bu bilim dalına bağlı olarak birçok önemli çalışma alanı yaratmıştı. Bunların arasında, endüstride kullanılmaya hazır birçok sentetik ürün geliştirilmişti. İngiliz kimyacı Alexander Parkes, yapay bir pastik malzeme geliştirme konusunda ilk çalışmayı yapanlarndan biriydi. Parkes, ayrıca kauçuğun kükürtle sertleştirilmesi için bir soğuk işlem geliştirmişti. Parkes, ayrıca artıklarından patlayıcı pamuk barutunun (nitroselüloz) hintyağı ve kafuru ile karıştırıldığında, ortaya biçim verilebilen, sertleştirilebilen yumuşak bir madde çıktığını gördü. Ancak bu teknikle endüstiriyel bir işleme geçilmeli ve Parkes'in buluşunu pazarlamak için kurduğu şirket, iki yıl sonra iflas etti.

O sıralarda bilardo toplarının yapımında fildişinin yerine kullanılacak bir malzemeyi geliştirebilecek ilk kişiye verilecek olan 2 milyonluk ödülü kazanmayı aklına koyan Amerikalı mucit John Wesley Hyatt, Parkes'in yöntemlerini uygulamaya başladı. Karışımı meydana getiren maddelerin karışım içindeki oranlarını değiştirerek, daha yüksek ısı ve basınç uyguladı. Çok geçmeden ödüle hak kazanan bilardo topunu yapmaya başladı. Hyatt, bu ilk plastik malzemeye selüloid adını verdi.

Çok geçmeden selüloidin oldukça kullanışlı bir malzeme olduğu ortaya çıktı. Suyun kaynama noktası olan 100°Ç'de kolayca biçim verile-biliyordu. Soğutulunca da yeniden direncini kazanıyor ve istenildiği gibi kesilip deliniyordu. Ayrıca esnek ve ince şeritler haline getirilebiliyordu. Bu özelliği yüzünden gömlek yakalarında ve George Eastman'ın geliştirdiği ilk esnek fotoğraf filmlerinde kullanılmaya başlandı. Tek önemli kusuru ise, son derece yüksek olan alevlenme özelliğiydi. Bu özellik, selüloidin ana maddesinin patlayıcı olan nitroselüloz olmasından kaynaklanmaktaydı. Birçok korkunç kazadan sonra selüloidin daha güvenli bir türünün geliştirilmesi için bazı denemeler yapıldı.

Selüloid, bir termoplastikti. Başka bir deyimle ısı karşısında yumu-şuyordu.

Bir kez soğutulduktan sonra yeniden ısıtıldığında yumuşamayacak bir plastik türünün geliştirilmesi için çalışmalar başladı. Bu alandaki ilk deneyleri Alman kimyacı Adolph ven Baeyer,1872 yılında yaptı. Fenol (karbolik asit) ve çeşitli aldehitler arasındaki tepkimelerle ilgili çalışmalar yaparken, yoğun ve yapışkan bir maddenin çökeldiğini gördü. Baeyer,bu maddenin işe yaramaz bir şey olduğunu düşünürken, başkaları bunun gerçekte sentetik bir reçine olduğunu bildiklerinden, kullanılabileceği bir yol aramaya başladılar. Leo Baekeland, Amerika'da araştırmalarına başlayana dek, kimse bu işi başaramadı.

Baekeland, 1889 yılında Amerika'ya göçene dek Belçika'da Ghent Üniversitesi'nde öğretim üyesiydi. Amerika'ya gelince fotoğrafçılıkla ilgili araştırmalara katıldı ve Velox'u keşfetti. Velox, yapay ışık altında banyo yapılabilen bir tür fotoğraf kâğıdıydı ve çok kısa sürede büyük ticari başarı sağladı. Baekeland, 1899 yılında buluşu için aldığı patenti ve fabrikasını George Eastman'a, söylentiye göre, 250 milyon liraya sattı.

Bu olaydan sonra Baekeland, yine araştırmalarına döndü ve gomalak cilasının yerini tutacak bir malzeme üzerinde çalışmalara başladı. Araştırmaları sırasında fenolden ve formaldehitten üretilen reçineleri inceledi. Bunlar basınç altına ısıtıldığı zaman kalıba sokulabilen ve sertleştirilebilen yumuşak ve katı bir madde ortaya çıkıyordu. Basınç altında toz haline getirilebiliyor ve sertleştirilebiliyordu. İletken olmadığı için elektrikli aygıtlarda ve fişlerde kullanıma başlandı, iletken olmamasının yanı sıra, ısıya ve pasa karşı da son derece dayanıklıydı. Baekeland,bu maddeye kendi adından kaynaklanan "Bakalit" adını verdi.

Bakalit, pek çok kullanım alanı buldu. Radyo, kültablası, mobilya gibi birçok ev eşyasının yapımında kullanıldı. 20. yüzyılın simgesi haline gelen plastik endüstirisinin başlangıç noktasını oluşturdu.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
-1944), (1863, baekeland, hendrik, kimya, leo

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:38 .