Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Fritz Haber (1866 -1934), Kimya ile ilgili bilgiler


Amonyağın kimyasal sentezi hem kimyada, hem ehdüstride çok büyük önem taşıyan bir buluştur. Bilim adamları, ilk kez bu yöntemle atmosferdeki nitrojeni kullanabilmeyi başardılar. Amonyağın kimyasal sentezi işlemini Alman kimyacı Fritz

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Ayşe Dürdane Erduran

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Fritz Haber (1866 -1934), Kimya

Amonyağın kimyasal sentezi hem kimyada, hem ehdüstride çok büyük önem taşıyan bir buluştur. Bilim adamları, ilk kez bu yöntemle atmosferdeki nitrojeni kullanabilmeyi başardılar. Amonyağın kimyasal sentezi işlemini Alman kimyacı Fritz Haber bulmuştur.-Haber'in adını taşıyan ve günümüzde hâlâ kullanılmakta olan bu işlem kimyasal gübre endüstrisinin temellerini oluşturmuştur. Bu endüstrinin gelişmesi, tarımsal üretimde devrim yaratmıştır.
Renksiz ve başka elementlerle tepkimeye girmeyen nitrojen, dünya atmosferinin yüzde 78'ini oluşturur. Yaşam zincirinin en önemli elemanlarından olan nitrojenin karmaşık bir devri vardır. Hayvanlar nitrojeni topraktan tuz halinde emerler. Nitrat denilen bu tuzlar, insanoğlunun tarımsal ürününü artırmak için kullandığı gübrelerin aslını oluşturur.
XX. yüzyılın başlarında nitrojen doğal-olarak yalnızca Şili'deki sodyum nitrat (güherçile) yataklarında ve doğal gübre de bulunan organik nitratlar halinde bulunurdu. Bu kaynaklar endüstrinin ve tarımın artan gereksinimlerini karşılayanıiyordu. Bu durumda yeni bir nitrojen kaynağının bulunması gerekmekteydi. Fritz Haber, atmosferde bulunan çok büyük miktarlardaki nitrojeni kimyasal olarak açığa çıkarmayı düşünmeye başladı.
Haber, Aşağı Silezya'daki (şimdi Polonya'da Wroclaw) Breslau'da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra öğrenimini fen dalında sürdürmeye karar verdi. Bu işte o denli başarılı oldu ki, Karslruhe Po-litekniğe fiziko kimya dalında öğretim görevlisi olarak atandı. Bu işle birlikte termodinamik ve elektro kimya alanlarında bir araştırma programı başlattı. Bu başarısının sonunda da profesörlükle ödüllendirildi.
Termodinamikle ilgili çalışmalarının sonunda Haber, atmosferdeki nitrojeni açığa çıkarma düşüncesi) ni geliştirdi. Gaz halindeki nitrojeni! açığa çıkarmanın tek yolu, onu kimyasal olarak hidrojenle birleştirip amonyak haline sokmaktı. Gazların tepkimeye girmeleri için çok yüksek ısıya gereksinim vardı. Ancak bu yüksek ısının sonradan amonyak oluşumunu engellemesi, termodinamik bir sorun ortaya çıkarıyordu. Haber bu sorunu, hidrojen ve nitrojen karışımını ısıtıp çok yüksek basınç altında bir katalizörden geçirerek çözdü. (Kendisi tepkimeye girmeden kimyasal tepkimenin hızını etkileyen maddelere katalizör adı verilir.) Bu yolla üretilen amonyak doğrudan ya da nitrojen içeren başka birtakım bileşiklere dönüştürülerek kullanılıyordu.
[coverattach=1]Haber'in laboratuvarda başardığı amonyak sentezi büyük ölçekli endüstriyel işlemlerin temel ilkelerinde ortaya çıkmıştır. Bu tür işlemingerçekleştirilmesi her zamankinden daha çok gerekliydi. I. Dünya Savaşı sırasında Almanya'ya dışardan nitrat getirilemiyordu. Haber'in geliştirdiği yöntemin endüstride uygulanması işi başka bir kimyacı, Cari Bosch'a verildi.Bosch yöntemde bazı değişiklikler ve geliştirmeler yaptı, uygun bir katalizör için araştırmaya girdi. Zamanla yöntem herkes tarafından Haber-Bosch işlemi diye anılmaya başladı.
Bu arada ateşli bir yurtsever olan Heber, tüm çabasını ülkesi ve ülkesinin savaş hazırlıkları için harcamaktaydı. Zehirli gazların savaş aracı olarak geliştirilmesine ve I. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra Almanya'nın savaş tazminatlarını ödeyebilmesi için deniz suyundan altın elde etmek için kurulan ve başarısızlıkla sonuçlanan bir çalışmaya katıldı. 1918 yılında amonyak sentezi buluşu için kimya dalındaki No-bel Ödülü'nü aldı. Meslektaşı Cari Bosch da geliştirdiği yüksek basınç altındaki kimyasal işlem teknikleriyle 1931 yılında aynı ödülü kazandı.

[coverattach=2]1920 yıllarında Haber, belki de dünyanın fizikokimya ve endüstriyel uygulamalar dalında en önde gelen birimi olan laboratuvarını kurdu. Bu alanda uluslararası bir ün kazandı. Yine bu dalda tüm ülkelerin bilim adamları arasında bir işbirliği geleneğinin kurulmamı istemekteydi. Ancak 1933 yılında Almanya'da Naziler yönetime geçince Yahudiliğe karşı politikalarının ilk hedeflerinden biri oldu. Aynı yıl, Cambridge Üniversitesi'nde çalışmak üzere İngiltere'ye gitti. Ne yazık ki sağlığı bozulmuştu ve soğuk Avrupa kışından kaçmak üzere çıktığı yolculukta İsviçre'ye geldiği sırada öldü.

kaynak:11
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 1.jpg (45,2 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg haber-bosch-işlemi.jpg (42,4 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
-1934), (1866, fritz, haber, kimya

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:57 .