Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Copernicus Kopernik (1473-1543), Astronomi

Temel Bilgiler hakkinda Copernicus Kopernik (1473-1543), Astronomi ile ilgili bilgiler


Polonyalı rahip Nicolaus Koper-nik, çağdaş astronomi biliminin babası sayılır. Güneş sisteminin merkezinin güneş olduğunu ve gezegenlerin onun çevresinde dairesel yörüngelerde döndüğü kuramını ortaya koymuştur. Kopernik'in bu düşüncesi Yunan filozofu Ptolomeus

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Copernicus Kopernik (1473-1543), Astronomi

Polonyalı rahip Nicolaus Koper-nik, çağdaş astronomi biliminin babası sayılır. Güneş sisteminin merkezinin güneş olduğunu ve gezegenlerin onun çevresinde dairesel yörüngelerde döndüğü kuramını ortaya koymuştur. Kopernik'in bu düşüncesi Yunan filozofu Ptolomeus -un yerleştirdiği ve 1300 yıl boyun'ca astronomi bilimine egemen olan geleneksel inanışlara ters düşüyordu. Ptolemeus, dünyanın evrenin merkezi olduğu ve göklerin onun çevresinde döndüğü görüşüne dayanan bir düşünce okulu kurmuştu. Din açısından çekiciliği çok güçlü olan bu görüşe karşı gelmekle Kopernik, yalnız bilimadamlarını değil, çağının tüm din kuruluşlarını da karşısına alıyordu.

Kopernik, Polonya'daki Vistül ırmağı kıyısındaki Torun'da dünyaya geldi. Babasının ölümünden sonra zengin ve soylu amcası tarafından büyütüldü. Parasal güvence ve sağlam bir eğitim sonucu Kopernik. istediği kadar çok ve istediği biçimde çalışma yaptı. Din bilimi ve matematikte uzman oldu, bir süre tıp çalıştı. Ancak, asıl merakı astronomiydi.

Kopernik'in Ptolomeus'un evren kuramından kuşkulanmadan önce. astronomiyle ilgili bir çalışması olmadı. Ptolomeus, yeryüzünün evrenin merkezi olduğu görüşünü doğrulamak için çok ayrıntılı ve karmaşık birtakım yörüngeler önermek zorunda kalmıştı. Önemli çelişmelerden birini açıklamak için Ptolomeus, bazı gezegenlerin yılın belirli zamanlarında birkaç gün gökte hareketsiz kaldıklarını, sonra da geriye doğru gittiklerini öne sürüyordu. MerkürK'le Venüs'ten başka bütün gezegenler, ortaklaşa, bu şaşırtıcı davranışı sergiliyorlardı. Venüs'le Merkür'ün de hareketleri başka bir açıdan garipti. Bunların güneşe yakın bir bölgede çok sınırlı yörüngeleri vardı ve öbür gezegenlerinki gibi kararsız hareketleri yoktu. Ptolomeus'un açıklamaları, çağdaş bilimsel yöntemleri tepetaklak ediyordu. Bilinen ve gözlemlenebilir gerçeklerden hareketle kuramlar geliştirip gerçekleri böyle açıklayacağına, gerçekleri, dünyanın evrenin merkezi ol-duu önyargısına uydurmaya uğramıştı.

Kopernik için, doğanın, Ptolomeus'un düşüncelerinde belirtildiği kadar karmaşık olabileceğine inanmak çok güçtü. Gezegenlerin yerlerini gösteren tabloların en yenileri üzerinde çalışmaya başladı. Bunları açıklayacak, kolay anlaşılır bir kuram bulmaya uğraştı. Sonunda, Ptolomeus'un kuramını bütünüyle yok sayması gerektiğini buldu. Bunun yerine güne'ş sisteminin merkezinde güneşin bulunduğunu ve gezegenlerin güneşin çevresindeki yörüngelerde döndüğünü ileri sürdü. Bu düşünceyi temel alarak çok daha doğru ve çok daha kolay anlaşılır bir kuram geliştirmeyi başardı.

Kopernik, kuramının matematik ayrıntılarını da çözünce, gezegenlerin yerlerini eski sisteme oranla çok daha doğru bir biçimde bulabileceğini gördü.

Venüs ve Merkür'ün hareketleri de kolayca açıklanıyordu. Kopernik sisteminde Merkür ve Venüs, dünyadan gözlendiğinde, hiçbir zaman güneşe yakın bir bölgeden dışarı çıkmıyorladı. Çünkü yörüngesinin olduğundan daha yakındı, diğer gezegenlerin yörüngeleri, güneşe, dünyanın yörüngesinden daha uzak olduğu için, değişmeyen zaman aralıklarıyla dünya bunlardan daha ileri gidiyor ve bunlar da geriye doğru dö-nüyormuş gibi gözüküyordu.

Kopernik, De Revolutionibus Or-bium Caelestium (Gökteki Kürelerin Dönmeleri Üzerine) adlı kitabında kuramını açıkladı ama, dinî tepkilerden korktuğu için yayınlamadı. Genelde Kopernik'in kuramı, Avrupalı bilginler arasında yayıldı, çok büyük ilgi topladı ve tartışmalara neden oldu.

1543 yılında artık hasta ve yaşlı bir adam olan Kopernik'i arkadaşları kitabını yayınlamaya razı ettiler. Kopernik kitabı yayıncıya göndermeden önce onu Papa III. Paul'a övücü bir biçimde adadığını belirten bir ekleme yşaparak akıllıca bir önlem aldı. Yayıncı yine de kitabın görecei tepkilerden korkuyordu, kendini korumak amacıyla Kopernik'in bilgisi dışında bir önsöz ekledi. Önsözde, Kopernik'in kuramının gerçekleri açıklayacak kadar gelişmiş olmadığını, yalnızca gezegenlerin yerlerinin daha doğru olarak hesaplanmasına yarayan bir araç, bir yenilik olarak görülmesi gerektiği yazılıyordu. Birçok bilgin, bu sorumsuzca kaleme alınan önsözü Kopernik'in yazdığına inandı. Kitabın tüm etkileyiciliği kayboldu ve astronomun adı lekelendi. Bu darbeden sonra kopernik tehlikeli bir biçimde hastalandı ve kitabının ilk kopyasını gördükten birkaç saat sonra öldü.

Bu küçük düşürücü önsöze karşın Ptolomeus'un kuramının yıkımı için tohumlar atılmıştı. Kopernik'in çalışması astronomide gelecek kuşakların tamamlayacağı ilk akılcı çerçeveyi oluşturdu. Bilimsel olmayan gelenenksel inanışları sürüp atarak çağdaş bilimin gelişmesine yol açtı. Sonradan gelen Johannes Kepler ve Christian Huygens gibi astronomların buluşlarının kökleri doğrudan doğruya Kopernik'in çalışmalarına dayanır.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
astronomi, copernicus, kopernik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:05 .