Nüve Forum


Temel Bilgiler hakkinda Michael Faraday (1791-1867),Fizik ile ilgili bilgiler


Fizikçi Michael Faraday, tarihte deneyciliğe en büyük değeri veren bilimadamı olarak tanınır. Doğanın fiziksel yapısı hakkındaki dâhice görüşleriyle matematik konularındaki eğitim eksikliğini kapamayı bilmiştir. Elektrik ve magnetik olaylar arasındaki bağlantının

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Michael Faraday (1791-1867),Fizik

Fizikçi Michael Faraday, tarihte deneyciliğe en büyük değeri veren bilimadamı olarak tanınır. Doğanın fiziksel yapısı hakkındaki dâhice görüşleriyle matematik konularındaki eğitim eksikliğini kapamayı bilmiştir. Elektrik ve magnetik olaylar arasındaki bağlantının anlaşılmasına yaptığı katkılar ve elektrolizle ilgili ortaya koyduğu nicel kurallar kendisine büyük ün kazandırmıştır.

Faraday, bir işçi ailesinin 10 çocuğundan biri olarak Londra yakınlarında dünyaya gelmiştir. 14 yaşında bir kitabevine çırak girinceye kadar, hemen hemen her şeyin, en çok da okula gidememenin sıkıntısını çekmiştir. Kitapçıdaki işi, talihinin dönüm noktası oldu. Patronu, çalışması için onu destekliyordu. Bu arada Humphry Davy'nin derslerini izliyordu. Davy'nin konuşmalarından büyük ölçüde etkilenen Faraday, derslerde dikkatlice not tutuyordu. Sonradan tuttuğu bu notlara açıklayıcı biçimler ekleyip düzenledikten sonra enstitüde bir iş bulabilmek umuduyla Davy'ye yolladı. 1813 yılında Davy, ona asistanı olmasını önerince, çok sevindi. Alacağı ücret, kitapçıda aldığından daha düşüktü ama, öğrenim konusunda eksiklikleri olanlara genellikle kapalı olan bilimsel araştırma dünyasına girmek Faraday'a daha çekici geldi.

İşe başlamasından yaklaşık bir yıl sonra Faraday, Davy ile birlikte büyük bir Avrupa gezisine çıktı. Bu yolculukta asistanlıktan çok Davy'nin k işisel yardımcılığını yapıyordu.

Yine de bilimsel araştırmaları doğrudan görebilme ve Avrupa'nın en ünlü bilimadamlarının tartışmalarını izleme olanağını bulmuştu. Londra'ya dönünce de Kraliyet Enstitü-sü'nde kendi araştırmalarına başlamayı kararlaştırdı.
Danimarkalı fizikçi Hans Oers-ted, elektrik akımı geçen bir telin yanındaki pusulanın iğnesinin saptığını bulmuştu. Faraday, Carsted'in bu buluşuna dayanarak elektrik ve mıknatıslanma arasındaki bağlantıyı araştırmak üzere deneylerine başladı. İlk büyük buluşunu bir yıl sonra gerçekleştirdi. At nalı biçimindeki bir mıknatısın ortasına içinden elektrik akımı geçen bir tel yerleştirildiğinde, elektrik ve magnetik kuvvetlerin karşılıklı birbirlerini etkilemesi sonucu tel kendi çevresinde dönmeye başladı. Faraday, magnetik ve elektrik kuvvetlerin mekanik harekete dönüştürülebileceğini gösterdi. Deneyinin sonuçlarını daha ileri gö-türmemesine karşın Faraday, gerçekte elektrik motorunun ilkel bir örneğini yapmış oldu.

Bu buluşu Faraday'ın bilimsel çevrelerde tanınmasına yol açtı ama, o Davy'nin asistanlığını ve hocasının elektroliz deneylerine karşı ilgisini sürdürdü. Bu konuda bağım-, sız deneylere de başladı, birkaç yıldır sudan elektrik geçirildiğinde.suyun bileşimindeki iki elementin, oksijen ve hidrojenin ayrıştığı bilinmekteydi. Davy diğer bileşiklerin de aynı biçimde elektroliz yöntemiyle ayrıştırılabileceğini göstermişti. Birtakım kimyasal tuzlardan o güne kadar bilinmeyen bazı madenleri ayırmayı başarmıştı. Faraday, çok özenli bir dizi deneyle elektrolizi ölçülebilir kurallara bağladı.

Elektrolizle ilgili başarılarının yanında Faraday'ın gerçek ilgisi mıknatıslanma ve elektrik arasındaki bağlantı üzerindeydi. Elektrikten mıknatıslanma ve mıknatıslardan da elektrik elde edilebileceğine inanıyordu.

1831 yılında bir dizi tarihî deney sonunda elektromagnetik indüksi-yon olayını buldu. Magnetik yoğunluklarda yapılan değişiklikler sonucu, elektrik üretilmesine elektromagnetik indüksiyon denir. En tanınmış deneyinde Faraday, demir bir halkayı üst üste iki yalıtılmış telle sardı. Sarımlardan birinin ucunu elektrik akımı ölçen bir aygıt olan galvanometreye bağladı. Öbür sarımın uçlarını ise elektrik üreten bir bataryaya bağladı. Faraday, demirin geçici olarak mıknatıslandığını bilmesine rağmen ilk önce hiçbir şey olmadı. Ancak bataryaya bağlı sarımda devre açıldığında ya da kapandığında, yani elektrik geçmeye başladığı ya da akımın kesildiği anlarda galvanometrede diğer sarım devresinde elektrik akımı kaydettiği görüldü. Faraday, demirdeki mıknatıslanmanın artması ve azalmasıyla diğer sarımda elektrik akımı oluştuğunu buldu. Bir başka deyişle, mıknatıslanma yoğunluğundaki değişiklik indüksiyon yoluyla elektrik üretiyordu. Faraday, buluşundan yararlanarak ilk dinamosunu yaptı. Bu, günümüzde evlerde ve endüstride elektrik akımı üretimi için kullanılan jeneratörlerin ilk örneğiydi.

Faraday, bu çalışmaları magnetik olayları açıklayan "kuvvet çizgileri" kavramını geliştirmesine yol açtı. Mıknatısın kutuplarından her yönde dağılan ve mıknatısın çevresindeki uzayı dolduran magnetik kuvvetlerin olduğunu anladı. Kuvvetin şiddetlerinin eşit olduğu noktalar birleştirildiğinde magnetik alan çizgileri belirmiş oluyordu. Faraday'ın ölümünden sonra geliştirilen düşünceleri, günümüzde elektromagnetik kuram olarak tanıdığımı? elektrik ve magnetik olayların yapısı ve karşılıklı etkileşimlerinin matematik temelini oluşturdu.

Her zaman çok alçakgönüllü bir adam olan Faraday, kendisine verilen çok sayıda ödülü ve onurlandırmaları zorla kabul etli. Ölümünden sonra da mezarına mezar taşlarının en yalınının dikilmesini istemişti.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
faraday, fizik, michael

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:08 .