Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Georg Simon Ohm (1787-1824), Elektrik

Temel Bilgiler hakkinda Georg Simon Ohm (1787-1824), Elektrik ile ilgili bilgiler


Elektrik akımının temel kurallarından birini bulan Alman fizikçi Georg Ohm, yaşamının uzun bir bölümünde kendi ülkesindeki bilima-damlarınca hiç önemsenmedi. Elektrik akımı, gerilim ve akım geçen malzemenin iletkenliği arasındaki basit bağıntıyı

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Georg Simon Ohm (1787-1824), Elektrik

Elektrik akımının temel kurallarından birini bulan Alman fizikçi Georg Ohm, yaşamının uzun bir bölümünde kendi ülkesindeki bilima-damlarınca hiç önemsenmedi. Elektrik akımı, gerilim ve akım geçen malzemenin iletkenliği arasındaki basit bağıntıyı ortaya koyarak elektrikle ilgili çalışmaların ölçümlene-bilen değerle uğraşan bir bilim dalı haline gelmesine yardımcı olmuştur.
Almanya'nın güneyindeki Erlangen kentinde doğan Ohm, daha çocukluğunda bir bilimadamı olmak ve büyük bir Alman üniversitesinde çalışmak amacındaydı. Makine mühendisi olan babası, ona birtakım temel bilgileri öğretti. Bunlar Ohm'un, bilime olan ilgisini artırdı. İlerde de, deneysel çalışmaları sırasında en değerli yardımcısı oldu. Ohm'un ailesi yoksuldu ve etkili dostları da yoktu. Bu nedenle üniversitede bir görev almayı başaramadı. Sonunda yerel bir okulda öğretmenliği kabul etti. Burada kendine ün kazandıran önemli bilimsmel buluşunu yapmasına yol açan araştırmalarını özel olarak sürdürdü.
Ohm'un asıl ilgisi elektrik akımı üzerineydi. Alessandro Volta'nın yeni geliştirdiği elektrik bataryasıyla güvenilir bir akım kaynağı ortaya çıkmıştı. Araştırmaları için gerekli aletleri satın alamayan Ohm, babasından öğrendiği bilgilerle bunları kendisi yapıyordu. Madenî tellerini bile kendi yapıyordu. Değişik uzunluk ve kalınlıkta oldukça iyi nitelikli iletkenler yapmayı başarmıştı.
O sıralarda ısı akımıyla ilgili birtakım önemli buluşları öğrenen Ohm, benzer ilkelerin elektrik akımına da uygulanabileceğini sezdi, iki nokta arasındaki ısı akımı hem bu noktalar arasındaki sıcaklık farkına, hem de ısıyı aktaran malzemenin iletkenliğine bağlıydı. Ohm, aynı biçimde iki nokta arasındaki gerilim farkının ve akım geçen telin iletkenliğinin elektrik akımını etkileyeceğini düşündü.

Düşüncesini sınamak için değişik kalınlık ve uzunlukta tellerden akım geçirerek özenli deneyler yaptı ve çok sayıda deneysel veri topladı. Aynı cins madenden yapılmış bir iletkenin, uzunluk ve kalınlığı azaldıkça, geçirilen akımın arttığını buldu. Bunun basit açıklaması şöyleydi: Telde ne kadar çok maden varsa, elektriğin geçmesi o kadar zor oluyordu. Ohm, bu buluşları sonunda belirli uzunluk ve kesitteki belirli bir malzeme için yeni bir değer tanımladı ve buna elektrik direnci adını verdi.
1827 yılında deneylerinin sonunda direnç, akım ve gerilim arasında basit bir bağıntı olduğunu ortaya çıkardı. Ohm'un ünlü kuralına göre akım, gerilimle doğru, dirençle ters orantılıdır.
Bu kuralı kullanan bilimadamla-rı, ilk olarak elektrrk devrelerindeki akım, gerilim farkları ve direnç miktarlarını ölçmeyi başardılar ve bunlardan birinde yapılan değişikliğin diğer ikisini de etkilediğini gördüler.
Devre elemanlarında yapılan değişikliklerle, örneğin dirençleri değiştirerek özel amaçlar için devreler yapılması sağlandı. Ohm Yasası, elektrikle ilgili çalışmalarda önemli gelişmelere yol açmakla kalmadı, elektrik mühendisliğinde de bir dönüm noktası oluşturdu.
Ohm, çok önemli bir buluş yaptığını biliyordu ve sonunda üniversitede görev alabilmek amacına ulaşacağını sanıyordu. Çalışmasının olduğu gibi deneysel temellere dayanmasının bilimsel çevrelerde çalışmanın önemini azaltacağından çekinen Ohm, felâketini hazırlayan bir karar aldı. Bulduğu ayasayı kuramsal olarak açıklamaya girişti, buluşunu yayınladığında, tezinde parlak deneysel çalışmaları çok kısa bir yer tutuyordu. Geriye kalan büyük bö lüm belirsiz ve sonuçları kuşkulu matematik açıklamalarla doluydu. Beklediği olumlu etpkiler bir yana, yayınının kendisine anlatılamayacak kadar büyük zararları dokundu. Alman bilimadamları, Ohm'un buluşlarının önemini görmezlikten gelerek düzensiz matematik hesaplama-larıyla eğlendiler. O kadar şiddetli eleştirilerle karşılaştı ki, okulundaki görevinden bileçekilmek zorunda kaldı.
Bu olayı izleyen yıllarda Ohm. yalnızlık ve yoksulluk içinde yaşadı. Bu sıralarda buluşu Almanya ışında öğrenilmiş ve giderek artan bir biçimde önemli bir atılım olduğun hakkında düşünceler yaygınlaşmıştı. Ohm, artık Avrupa'nın çeşitli yerlerinden kendini çok sevindiren kutlama mektupları almaktaydı. 1842 yılında Londra'daki Kraliyet Derneğine üye seçildi. Avrupa'da Ohm hakkındaki olumlu düşünceler arttıkça. Alman bilimadamları da çalışmalarının deneysel temellerini yeniden incelediler. Yavaş yavaş buluşun öneminin matematik açıklamalardaki yetersizlikten daha ağır bastığını kabul ettiler. 1849 yılında, ölümünden beş yıl önce, Münih Üniversite-si'nde profesörlüğe atandığında, Ohm, yaşamı boyunca beklediği düşü gerçekleştirmiş Oldu.


kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
elektrik, georg, ohm, simon

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:23 .