Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Temel Bilgiler > Sir Isaac Newton (1642-1727) ,Fizik, Matematik

Temel Bilgiler hakkinda Sir Isaac Newton (1642-1727) ,Fizik, Matematik ile ilgili bilgiler


Bütün uluslarca, tarihin en büyük bilimadamlarından biri olarak kabul edilen Isaac Newton'un olağanüstü başarıları, çağdaş biljmin temellerini oluşturmuştur. Hareketle ilgili üç yasayı ve çekim kuramı günümüz fiziğinin temel taşlarıdır. Newton'un

Temel Bilgiler Fizik, Biyoloji, Kimya

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.08.09, 10:41
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Sir Isaac Newton (1642-1727) ,Fizik, Matematik

Bütün uluslarca, tarihin en büyük bilimadamlarından biri olarak kabul edilen Isaac Newton'un olağanüstü başarıları, çağdaş biljmin temellerini oluşturmuştur. Hareketle ilgili üç yasayı ve çekim kuramı günümüz fiziğinin temel taşlarıdır. Newton'un ışığın yapısına ilişkin çalışmaları ve "beyaz" ışığın gerçekte yedi rengin bileşimi olduğunu bulması, çağdaş optik biliminde önemli yer tutar. En güçlü matematik tekniklerinden olan integrai ve diferansiyel hesaplarını bulması, matematik dalındaki önemli katkıların-dandır.
ingiltere'de, Woolsthorpe'da doğmuştur. Yüksek tahsilini 1665 yılında Cambridge Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Okulunu bitirmesine birkaç ay kala, ülkeyi saran veba salgını yüzünden Cambridge kapandı ve Woolsthope'a, annesinin yanına gitti, böylece hastalıktan kaçmayı başarabildi. Bir sonraki yıl yaşamının en yaratıcı dönemi oldu.
Günümüzde mekanik bilimin dayanağını oluşturan hareketle ilgili üç yasa, önemli buluşlarının ilkidir, ilk yasa, dışardan bir kukvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağını ve düzgün doğrusal hareketli bir cismin de düzgün doğrusal hareketini sürdüreceğini söyler, ikinci yasa da kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramını açıklar. Üçüncü yasada da, her etkinin ters yönde ve eşit bir tepki doğuracağı yer alır. Üçüncü yasadaki ilke, günümüzde jet motorlarında ve roketlerde en yaygın biçimde kullanılmaktadır.
Bu yasaları ortaya koymasından kısa bir süre sonra, sıradan bir olay Newton'un en büyük buluşlarından birini yapmasına yol açtı. Meyve bahçesinde otururken ağaçtan düşen birelmadikkatini çekti ve elmanın neden düştüğünü düşünmeye başladı. Acaba o güne kadar varlığı bilinmeyen bir kuvvet tarafından mı dünyaya çekilmişti? Eğer varsa, böyle bir kuvvetin bütün cisimleri, hatta gezegenleri bile etkileyebileceğini düşündü. Bu düşüncesini kullanarak ve yeni bulduğu hareket yasalarını uyulayarak evrendeki tüm cisimlerin, aralarındaki uzaklıkla ters orantılı bir kuvvetle birbirlerini çektikleri kuramını geliştirdi. Bu yeni kuvvete "Çekim" adını verdi. Gezegenlerin hareketlerini meleklere ve şeytanlara bağlayan inanışlara kesin bir biçimde son verdi. Yeryüzündeki olayları biçimlendiren yasaların gökyüzündeki cisimler için de geçerli olduğu düşüncesini yerleştirdi.

Newton'un1665'teki buluşları mekanikle sınırlı kalmamıştır. Optikle ilgili çalışmaları sonunda beyaz ışığın cam bir prizmadan geçince renklere ayrıştığını ve bunların ikinci bir prizmadan geçince yeniden birleşerek beyaz ışığa dönüştüğünü buldu. Renk tayfı üzerindeki çalışmaları zamanında kullanılan kırılmalı teleskop türü araştırmasına yol açtı. O zamanlar teleskoplarda kullanılan merceklerin oluşturduğu görüntüler camdaki kusurlar yüzünden, renkli çizgilerle gölgeleniyordu. Newton, mercek yerine ayna kullanmaya karar verdi. Çeşitli deneylerden sonra, uzaktaki cisimlerin büyütülmüş görüntülerini oluşturan bir içbükey aynalar sistemi geliştirdi. Newton'un ilk yansıtmalı teleskobu bulması, astronomlara kırılmalı te-leskobun yerine koydukları çok değerli bir âlet sağladı.

Newton, Woolsthorpe'dayken çalışmalarıyla ilgili pek az açıklama yapmıştır. Hareket yasaları ve genel çekim kuramı ilk olarak 1687'de yayınlanan, "Doğa Bilimlerinin Matematiksel ilkeleri" (Philosophiae Naturalis Pirincipia Mathematica) adlı kitabında ışıkla ilgisini sürdüren Newton,1704 yılında, "Optik" adlı ikinci büyük yapıtını yayınladı. Kitapta, prizmalarla yaptığı deney görülmüştür. Bu kitap şimdiye kadar yazılmış bilimsel kitapların en büyüklerinden sayılır. Kuramların ve kanıtların matematiksel gösterimleri, Newton'un çekimle ilgili düşüncelerini açıklıkla belirtebilmesi için yeni bir matematik tekniğine gereksinmesi olduğunu gösterir. Bulduğu bu yeni teknik bugün diferansiyel ve integral hesaplar diye bilinir. Bu hesap biçimlerinin bulunuşu, bilime başlıbaşına yapılmış çok büyük bir katkıdır. Bu hesap yöntemleri olmasaydı son üçyüz yıldaki ilerlemelerin çoğu gerçekleşemezdi. Bu hesapların, çalışmaları arasında, yalnızca geliştirdiği, bilimsel ilkelerin gerektirdiği yardımcı bilgilerolarak yer alması, Newton'un dehasının büyüklüğü için bir ölçüdür.

Işığın yapısıyla ilgili tartışmalar ve ışığın kırılmasını açıklayan kuramlar yer alıyordu. Işığın, küçük ve ışıklı zerreciklerin akışından olduğu görüşünü de ortaya atmıştı. Bu kavram bugün de ışığın yapısıyla ilgili düşünceler arasındadır.

Newton'unçevresiyle olan ilişkileri, tartışmalar ve tatsızlıklarla doluydu. Pek az yakın arkadaşı vardı. Kinci ve sinirli yapısı yüzünden, iki kez sinir krizi geçirdi. Birincisi, annesinin ölümü yüzünden oldu ve 6 yıl süreyle herkesten uzak yaşadı. Bütün kendini beğenmişliğin yanı sıraNewton, Galile'yle başlayan bilimsel ilerlemeye olan borcunu hiçbir zaman yadsımamıştır. Bir keresinde, "Diğer insanlardan daha ilerileri görebiliyorsam, bu, devlerin omuzlarında durduğum içindir" diye yazmıştır.

Newton'unbüyüklüğü, ülkesindeki ve dışarıdaki bilimadamlarınca yaşadığı dönemde kabul edilmişti. 1703 yılında Kraliyet Derneği'ne başkan seçildi ve ölümüne kadar her yıl başkan oldu. 1705 yılında"Sir"unvanını aldı.

Ölümünden kısa bir süre önce, ender yaşadığı içtenli bir ânında, yaşamını çok güzel ve açık bir biçimde şöyle özetlemişti: "Dünya beni nasıl görecek, bilemem... Ancak ben kendimi, önümde keşfedilmemiş gerçek okyanusu dururken,, kıyıda oyalanan ve sırasında daha parlak bir çakıltaşı, sırasında da daha güzel bir denizkabuğu bulan bir çocuk gibi görüyorum". Hiçbir biyografi yazarı, Newton'un yaşamını bundan özlü biçimde yansıtamazdı.kaynak:11
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
fizik, isaac, matematik, newton, sir

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:22 .